Havuz kimyasalları çevresel faktörlere bağlı olarak havuzda oluşabilecek bakteri ve mikropların önlenmesi ve temizlenmesi amacıyla kullanılan havuzlar için özel dezenfektan maddelerdir. Havuzlar kullanılmasa dahi mikrop ve bakteri üretimi oluşumu için uygun ortamlardır. Bunun yanı sıra kullanıma bağlı oluşan suda üreyebilen mantar gibi hastalıklar da havuzda bulunabilir. Bu sebeple düzenli olarak bakım ve temizliğinin yapılması önemlidir. Havuz kimyasalları havuzların görünüm ve hijyeni, havuzlardan yayılabilecek hastalıklar ve havuz filtrelerinde oluşabilecek tıkanıklıkları gidermesi açısından çok yönlü kullanıma sahiptir. Kullanım alanına göre farklı havuz kimyasalları bulunur. Tam bir bakım ve hijyen sağlanması için her bir kimyasalın dört mevsim düzenli aralıklarla kullanılması gerekir. Başlıca havuz kimyasalları klor, PH düşürücü, yosun önleyici, iyon tutucu, kış bakım kimyasalı, çöktürücü, ayak dezenfekte edici, yüzey temizleyici ve parlatıcılardır.

Havuz Kimyasalları Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Havuz kimyasalları kullanımında dikkat edilmesi gereken en önemli husus, doğru miktarlarda kullanım yapılmasıdır. Havuzun boyutları, konumu, kullanım sıklığı ve hava koşulları gibi nedenlere bağlı olarak kullanım miktarları değişir. Doğru miktarı ayarlayabilmeniz için havuz test kitleri kullanarak havuz suyunuzun ölçümlerini yapmanız, ölçüm değerlerine bağlı olarak gerekli havuz kimyasallarını kullanmanız gerekir. Havuz suyu test kitleri ile düzenli olarak analizlerinizi yaparak hem suyunuzun değerlerinde denge sağlayabilir hem de gereksiz yere fazla kimyasal kullanmamış olursunuz.

Kullanım Alanına Göre Havuz Kimyasalları

Chlor Granül: Havuz suyuna bir şekilde dahil olmuş bakterilerin dezenfekte edilmesinde kullanılan kimyasaldır. Klor, sadece bakteriyi öldürmekle kalmayıp aynı zamanda insan tarafından gelen mantarların yok edilmesinde de oldukça etkilidir. Belli oranlarda chlor granül kimyasalı bulunmaktadır. Chlor Granül kimyasalı havuza eklenirken ölçüsü 1-1,5 ppm değerini geçmemelidir.

Yosun Önleyici: Bu kimyasal, havuzda zamanla oluşan yosunları ortadan kaldırmak için değil, oluşabilecek yosunu engellemek için kullanılır. 1 hafta aralıklar ile havuz suyuna eklenmelidir. Kullanım ölçüsü 100 metre küp suya 1-1,5 litre şeklinde olmalıdır. Parlatıcılar ise yosun önleyiciden 1 saat sonra kullanılan havuz kimyasallarıdır. Havuzun parlak ve ışıltılı görünmesinde etkilidir.

Havuz Çökertici: Havuz suyunda havuz filtresinin filtre edemeyeceği kadar küçük partikülleri topaklaştırarak havuz filtresinin filtre edebileceği hale getirir. Gerçekleşen kimyasal reaksiyonlar neticesinde bu partiküller suyun en dibine iner ve havuz filtresinden geçer. Ancak havuz filtresi filtrelese bile dipte hala bir takım tortu atıkları kalabilir. Ters süpürme yöntemiyle otomatik robotlar veya dip süpürgeleri ile temizlenebilir. Ayrıca çökertici havuz kimyasalları 100 metreküplük bulanık su içine 1 ya da 1,5 litre kadar eklenmelidir.

Ph Düşürücü: Güneş, rüzgâr ve insan gibi etkenler sebebiyle havuz suyunun pH’ının arttığı durumlarda bakteri oluşumunu önlemek için kullanılır. İdeal pH değeri 7,2 ile 7,6 aralığındadır. pH düşürücü kullanılmadan önce belirli ölçüm testleri yapılmalıdır. Bu ölçüm sonuçlarına göre pH düşürücünün kullanılıp kullanılmayacağına karar verilmelidir. Genelde açık sarı renginde ve toz haldeki sodyum bisülfat pH düşürücü olarak kullanılır. Her 0,1 ml’lik değerin pH’ını düşürmek için 100 metreküplük suya 300 gram ile 1,2 kg arasında pH düşürücü ilave edilir. Ayrıca asit olup sıvı halde olan pH düşürücü kimyasallar da bulunmaktadır. Bunlar sülfürik asit ve hidroklorik asittir. Bu kimyasallar ise her 0,1 metreküplük birim için 100 metreküplük suya 300 ml ile 1,2 litre arasında havuz suyuna ilave edilmelidir.

Ayak Dezenfektanı: Özellikle toplu site ya da otel havuzlarında bulaşabilecek mantarların dezenfekte edilmesinde kullanılır. Sağlık Bakanlığı bir süredir bu yerlerde ayak dezenfektanı kullanılmasını hijyen açısından zorunlu kılmıştır.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Havuz Kimyasalları

Yapı Market / Bahçe / Oto
Yapı Market / Bahçe / Oto
Bahçe
Bahçe
Havuz Ürünleri
Havuz Ürünleri
Havuz Kimyasalları
Havuz Kimyasalları
Sıvı Çözeltici
Sıvı Çözeltici
Yosun Önleyici
Yosun Önleyici
Ph Düşürücü
Ph Düşürücü
Ph Yülseltici
Ph Yülseltici
Klor
Klor
İndirimli Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Toplam 24 / 1261 ürün
DSACategoryId/60002705/2147483601/34001195/34001227