Yosun Önleyici

Yosun Önleyici Ürünler

Yosun önleyiciler, havuz gibi kapalı su kaynaklarındaki yosunları yok etmek ve yosun gelişimini önlemek için kullanabileceğiniz başlıca kimyasallardır. Formülüne göre metal bazlı ürünler başta olmak üzere, aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda yosun giderici ve yosun önleyici bulabilirsiniz.

Yosun Önleyici ve Test Kiti Çeşitleri

Su kimyasının değişmesi sonucunda oluşan yosunlar, doğru ürün kullanıldığında kısa sürede önlenebilir. Yosunla mücadelede önleyici ve öldürücü olmak üzere iki tip ürün grubu kullanılır. Bazı ürünler havuz yosunlarını en iyi şekilde yok ederken, bazıları yosun oluşumunu önlemede en iyisidir. Yosunu önleyici olarak klor artırıcı ve fosfat giderici ürünleri kullanabilirsiniz. Yosun öldürücü olarak metal bazlı kimyasalları tercih edebilirsiniz. Havuz suyunun kimyasal bileşenleri açısından temiz, sağlıklı ve dengeli olması için düzenli aralıklarla test edilmesi ve gerekli önlemlerin alınması gerekir. Çeşitli bileşenler için pratik ölçüm olanağı sağlayan havuz kimyasalları test kitleri ile suyunuzu kısa sürede kapsamlı bir şekilde test edebilirsiniz. Klor, fosfat, pH ve alkali seviyeleri başta olmak üzere çok çeşitli ölçümleri yapabilirsiniz.

Metal İçerikli Yosun Önleyici Ürünler

Metalik yosun önleyiciler genellikle bakır bazlıdır. Bakır, fotosentez sürecini bozduğu için yosunlar için zehirlidir. Bakır yüzdesi ne kadar yüksekse, ürün o kadar etkili olur. Öte yandan bakır bazlı ürünlerde havuzunuzun mavi - yeşil renkle lekelenmesi riski yüksektir. Bu riski azaltmak için kullanım talimatlarını dikkatlice uygulamanız ve önerilen miktarı kesinlikle aşmamanız gerekir. Havuzunuz kuyu suyu ile doluysa ve yüksek metal içeriğine sahipse, bakır bazlı bir yosun önleyici az da olsa lekelenmeye neden olabilir. Bakır yosun önleyiciler, yeşil, sarı ve siyah renklerdeki, her tür yosunu önlemede etkilidir. Gümüş içerikli yosun önleyiciler, daha az yaygın olmakla birlikte, siyah renkli yosunları önlemek için en iyi seçimdir. Metalik olmayan yosun önleyici ürünler genellikle polimer veya amonyum bileşiği veya bunların bir kombinasyonu ile üretilir. Bu tür önleyiciler, yosunların hücre zarlarını bozarak klorun yosunları yok etmesini kolaylaştırır.

Klor ve Fosfat İçeren Yosun Önleyici Ürünler

Klor artırıcı ürünler yosunların yok edilmesinde çok etkilidir, ancak teknik olarak yosun öldürücü değildir. Adından da anlaşılacağı gibi, bu ürünler yosunları hızla yok etmek için klorun öldürme gücünü artırarak çalışır. Klor artırıcı kullanmadan önce havuz pH’ını yükseltmeniz ve ürünü kullandıktan sonra en az 24 saat filtrenizi çalıştırmanız gerekebilir. Klor artırıcılar, yeşil ve sarı yosunların önlenmesi ve yok edilmesinde etkilidir. Fosfat giderici ürünler, yosunları yok etmemekle birlikte çoğunlukla yosun oluşumunu önlemek için kullanılır. Fosfat, havuz yosunları için ana besin kaynağıdır. Yeterli dezenfektan seviyesine sahip, fosfat içermeyen ve bileşenler açısından dengeli bir havuzda yosun büyümesi nadir görülür. Her mevsim tekrarlayan yosun oluşumu meydana geliyorsa muhtemelen havuzunuz fosfat kirliliğine sahiptir. Havuz suyuna bitki artıkları, su doldurma, yağmur suyu, gübre, bazı sabunlar ve deterjanlar başta olmak üzere birçok kaynaktan fosfat eklenebilir. Sudaki fosfatı gidererek yosunların besin zincirini kıran fosfat gidericiler, yosunların çoğalmasını ciddi şekilde sınırlar.

Soru 1: Yosun önleyici nasıl kullanılır?

Cevap 1: Yosun önleyiciler ilk kez devreye alınan ya da su işle dolu havuzlarda kullanılabilir. Ürünü uygulamak için püskürtme ya da fırçalama yöntemleri tercih edilebilir.

Soru 2: Konsantre yosun önleyici nedir?

Cevap 2: Konsantre formüle sahip yosun önleyiciler, her tür yüzme havuzunda yosun gelişimini kontrol etmek için formüle edilen havuz kimyasallarıdır. Standart ürünlere kıyasla çok daha yoğun aktif bileşenler içerdiğinden ekonomiktir ve az miktarda kullanılır. Metal ya da mineral bazlı çeşitleri bulunabilir.

Soru 3: Yosun önleyici tablet nasıl kullanılır?

Cevap 3: Yosun önleyici tabletler, şuya şoklama yapan sıvı ürünlerin aksine, suda kademeli olarak eriyerek su kimyasını yavaş yavaş değiştirir. Genellikle günlük uygulamalar için 100 m³ suya 1 adet olacak şekilde, doğrudan havuz suyuna karıştırılarak kullanılır.


Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Yosun Önleyici Ürünler

147 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Toplam 25 / 147 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?