Havuz kloru, havuz sahipleri ya da bakım görevlileri tarafından havuzu dezenfekte etmek amacıyla kullanılıyor. Bakterileri ve algleri yok edebilme amacıyla tercih edilen havuz kloru ile havuzun temiz ve güvenli olduğundan emin olmak mümkün hale geliyor. Havuz kloru, tuzlu su elektroliziyle üretiliyor ve bakteri ya da yosun gibi organizmaların hücre duvarını kırarak onları oksitleme konusunda etkili oluyor. Ayrıca havuz kloru kararsız bir madde olduğu için etkili olmayana dek parçalanmaya devam ediyor. Bu yüzden düzenli şekilde havuza klor ilave etmeye devam etmek gerekiyor. Genellikle tehlikeli bir madde olarak geçen kloru kullanırken de oldukça dikkatli olunması önem taşıyor. 

Sıvı Klor ile Havuz Kloru Arasındaki Farklar

Sıvı klor, klor gazının kostik sodayla köpürtülmesinden oluşuyor. pH değeri 13 civarında olan sıvı klor, havuza direkt olarak rahat bir şekilde dökülebiliyor. Özellikle büyük ve ticari havuzlarda, otellerde genellikle sıvı klor kullanılıyor. Sıvı klor, küçük konut havuzlarında kullanmak üzere maliyetli bir madde oluyor. Toz klor ise özel havuzlarda yaygın şekilde kullanılan klor çeşidi oluyor. Sıvı klordan biraz daha pahalı olmasına rağmen havuz dengesini koruma adına fazla harcama yapmaya ihtiyaç duyulmadığı için daha avantajlı oluyor. Düşük pH değerine sahip olan toz klorun kullanımı da çok daha kolay olmakla birlikte dichlor, lityum hipoklorit ve kalsiyum hipoklorit olmak üzere üç tipi bulunuyor. pH değeri 7 olan dichlor, suyu dengelemek için asit kullanmayı gerektirmiyor, hızlıca çözülüyor ve şok tedavisi olarak da kullanılabiliyor. Fakat bu özelliklere sahip olmasıyla birlikte muadillerine göre daha yüksek fiyatlara satılıyor. Lityum hipoklorit ise 11 pH değerine sahip olduğu için suyu dengelemek adına daha çok asite ihtiyaç duyuyor. Avantajı ise vinil havuzlarda oluşan ağartma etkisi ihtimalini azaltarak hızlı biçimde çözülmesi oluyor. Son olarak kalsiyum hipoklorit de en popüler ve en cazip fiyatlı klor tipleri arasında yer alıyor. 12 pH değerine sahip olan bu ürün %65 klor içeriyor. Suyu dengelemek için de oldukça fazla asit gerektiriyor. Fiyat avantajı olan bu ürünü kullanırken çok dikkatli olmak gerekiyor. Genellikle sıvı klorun büyük ya da halka açık havuzlarda kullanılması, toz klorun ise müstakil villardaki havuzlarda kullanılması uygun oluyor.

Havuz Kloru Kullanımı

En yaygın şekilde kullanılan havuz temizleme kimyasalı olan havuz klorunu kullanırken miktarları çok iyi bir şekilde ayarlamak ve böylece en doğru dezenfektasyonu uygulamak gerekiyor. Ayrıca satın aldığınız klorun su üzerinde belirli ölçüde bir temizleme yetkinliğinin bulunması için değerlerinin de yeterli olması gerekiyor. Aksi takdirde temizleme işlemi yetersiz kalacağı için boşa masraf yapılmış olunuyor. Bu noktada suyun pH değerine ve alkalinetisine dikkat etmek gerekiyor.

Klorlu Havuz Suyunun pH Derecesi

Klorla dezenfekte edilmiş olan bu havuzda tespit edilen havuz suyunun pH cinsinden değerinin 7.2 ile 7.6 arasında bir aralıkta olması gerekiyor. 7 altında olan pH değeri suyun asidik olduğunu gösteriyor ve klor devamlı bir pompalamaya girerek hızlı bir şekilde tükeniyor. Bu yüzden klorun aktif şekilde etkili olması için devamlı olarak pH dengesinin kontrol edilmesi gerekiyor. Alkalinite değerleri açısından ise 80 ile 120 arasındaki ppm değerleri ideal ölçü oluyor. Alkalinitenin 80 altında düşmesi halinde pH değeri de otomatik olarak düşüyor. Bu yüzden havuzda klor kullanılacağı zaman hem pH değerinin hem de alkalinitenin sürekli olarak kontrol edilmesi gerekiyor. Aksi takdirde havuzda beklenen hijyeni ve insanlar için ihtiyaç duyulan sağlıklı ortamı sağlamak mümkün olmuyor. 


Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Havuz Kloru Fiyatları

Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Toplam 24 / 581 ürün
DSACategoryId/60002705/2147483601/34001195/34001227/34001240