Philips Kulaklık

2 küçük hoparlörün birleşiminden oluşan kulaklıklar, kulağa yakın konumda yer alır ve sesin kaliteli bir şekilde duyulmasını sağlar. Kullanıcılar sağlıklı koşullarda kulaklıkları kulaklarına yerleştirerek müzik ve diğer sesleri duymaya başlar. Kulaklığın kullanılmasındaki en önemli neden, müzik veya sesli bir dinletiyi etraftaki kişileri rahatsız etmeden dinleyebilmektir. İlk dönem basit eslerin duyulmasını sağlayan kulaklıklar, günümüzde daha modern bir hale gelmiş ve özellikle müziklerde son derece kaliteli bir performans ortaya koymaya başlamıştır. 

Yaygın olarak müzik dinlemek amacı ile tercih edilen kulaklıklar ile müzik içerisinde bulunan her bir müzik aletinden gelen sesi birbirinden ayırt etmek mümkün olur. Kalabalık ortamlarda istenilen her türlü müziği dinlemeyi ve sesli video izlemeyi sağlayan kulaklıklar, uzun süreli kullanılabilir olması nedeni ile de oldukça beğenilir. Yüksek sesle müzik dinlemeyi seviyorsanız tercih edeceğiniz kulaklıklar ile her ortamda kendinizi özgür hissedebilir ve müzik dinlemenin keyfini doyasıya yaşayabilirsiniz. Kategoride bulunan Philips kulaklık modelleri size her ortamda en kaliteli ses performansını sunar. 

Philips Kulaklık Çeşitleri

Kulaklıklar sosyal yaşamda özellikle de toplu taşıma araçlarında insanların daha rahat hareket edebilmeleri ve istedikleri müzikleri dinleyerek videoları izlemelerini sağlar. Metrobüs, tramvay ve otobüs gibi toplu taşıma araçlarında uzun saatler süren yolculuklarda, yolculara eşlik eden kulaklıklar yolculukları sıkıcı olmaktan çıkartır. Rahatlık ve konforun yanı sıra insanları mutlu etmek konusunda da kulaklıkların oldukça önemli bir yeri bulunur. Her ortamda kolay bir şekilde kullanılabilen kulaklıklar, sundukları pratik taşıma özellikleri ile de tercih nedenidir. Philips ailesinin en sevilen üyelerinden olan kulaklıklar, geniş ürün seçenekleri ile her kullanıcının ihtiyacına etkili bir şekilde çözüm olur. Kategoride yer alan kulaklık modellerini inceledikten sonra siz de sizin için en uygun olan modele karar verebilir ve ürünü sepetinize ekleyerek alışverişinizi tamamlayabilirsiniz. 

Philips kulaklık çeşitleri rengarenk tasarımları ile olduğu kadar, birçok cihaz girişine uyumlu olmaları ile de dikkat çeker. Kablolu ve kablosuz kulaklık modellerine ek olarak son dönemlerde artık bluetooth ile kullanılabilen Philips kulaklık bluetooth modelleri de oldukça sevilir. İlk çıktığı dönemlerden itibaren günümüzde hala tercih edilen Philips kulaklık kablolu ve kablosuz bluetooth modeller artık birçok ortamda kendini kablosuz kulaklıkların yerine bırakmıştır. Kullanım açsından son derece rahat olan kablosuz kulaklıklar özellikle çağrı cevaplama konusunda kullanıcılara çok büyük kolaylık sağlar. 

Keyifli Dakikaların Mucidi Philips Kulaklık Modelleri

Philips, 1891 yılından itibaren en kaliteli kulaklıkları kullanıcılarına sunar. Gelişen teknolojinin ürünlerini her daim kullanan Philips kulaklık modelleri yenilikçi tasarımları ile de ön plana çıkmayı başarır. Birçok alanda ürün geliştirmesi bulunan Philips, her yaşa uyumlu ürün skalasına sahip olması ile de dikkatleri üzerine çeker. Ürettikleri ürünlerde kaliteyi daima ön planda tutan marka, bu kapsamda her yıl yeni başarılara imza atar. Kulaklar ile doğrudan temas halinde olan kulaklıklarda kulak sağlığını destekleyici kriterlere sahip olmak oldukça önemlidir. Philips bu anlamda her daim inan sağlığını düşünür ve ürünlerinde üst düzey hassasiyet öğelerini kullanır. En eğlenceli zamanların en önemli gereçleri olan Philips kulaklıklar, bu sayede he ortamda kullanıcıları memnun ve mutlu edici hizmetler sunar. 

Kaliteli Ses Deneyimi Sunan Kulaklık Çeşitleri

Kulaklıklar teknolojinin giderek gelişmesi ile artık birçok farklı modeli bulunan aksesuarlardır. Her geçen gün yeni ürünün piyasaya çıkarıldığı kulaklıklarda son dönemin en fazla tercih edilen modelleri arasında kulak üstü kulaklık modelleri gelir. Kısa süre içerisinde yayılarak normal kulaklıklar kadar tercih edilmeye başlanan kulak üstü kulaklıklar kendi içerisinde ikiye ayrılır. İlk grupta yer alan kulaklıklar kulağın sadece etrafını kavrayan on- ear kulaklıklardır. Diğer grupta ise kulağın çevresini komple kaplayan over- ear kulaklık modelleri bulunur. Genel anlamda bakıldığında hem Philips kulaklık kulak üstü hem de kulak üzeri her iki model de aslında kullanım için son derece uygundur. Kullanıcılar Philips kulaklık kulak içi ve diğer modeller arasında tercihlerine göre seçim yaparak her iki kulaklıktan da en iyi performansı elde edebilir. 

Oyun Keyfini Zirveye Çıkartan Kulaklık Modelleri

Son dönem kulaklıklar arasında en fazla öne çıkan modeller Philips gaming kulaklık modelleridir. Yüksek ses kalitesini en kaliteli şekilde oyunculara sunan oyuncu kulaklıkları, oyunculara oynadıkları oyundan daha fazla zevk almalarını sağlar. Uzun süreli kullanımlar için de uygun olan oyuncu kulaklıkları mikrofon özellikleri ile de rahat bir oyun performansı sunar. Kullanıcılar oyun kulaklıkları ile sadece oyun oynamakla kalmaz aynı zamanda oyun içi sohbete dahil olabilir. 

Oyun kulaklıkları, oyun içerisindeki her bir sesi birbirinden ayrıt ederek, en iyi kalitede oyunculara ulaştırır. Silikon pedler ile de desteklenen oyuncu kulaklıkları kulağı rahatsız etmeyen özel bir doku ile kaplanmıştır. Bu sayede oyuncuların oyun performanslarını artırmayı hedefler. 

Her İhtiyaca Uygun Philips Kulaklıklar

Kulaklıklar, günümüzde sadece müzik dinlemek değil, daha birçok farklı amaç için de kullanılan aksesuarlardır. Yaygın olarak müzik dinlemek için tercih edilen kulaklık modelleri, gelen çağrıları cevaplama ve arama yapma ihtiyacında da kullanıcılara sunduğu rahatlık ile adından söz ettirir. Bunun yanı sıra nadiren de olsa kış mevsimi geldiğinde kulakları soğuktan korumak için tercih edilir. Özellikle şapka takmayı sevmeyen kişiler, kulaklıklar ile hem kulaklarını soğuktan korur hem de tercih etmeleri halinde müzik dinleyebilir. Kulaklıkların kullanıldığı bir diğer durum ise fazla gürültüye karşı koymaktır. Gürültünün normal ses düzeyini geçtiği ortamlarda, kulaklara takılan kulaklıklar belli oranda sesin azaltılmasını sağlar. Bu konuda özellikle son dönemde kullanıma sunulan yeni nesil kulakların etkisi daha fazla olur. Gürültülü ortamlarda fazla sesi başarılı bir şekilde emen kulaklıklar, belirli oranda gürültüyü azaltır ve kulak sağlığını destekler. Bu durum işitme sağlığı açısından son derece önemlidir. Kulaklıklar nadir olarak kulakları zararlı maddelerden korumak için de kullanılır. Riskli ortamlarda özellikle rüzgarın fazla olduğu ortamlarda kulaklara yerleştirilen kulaklıklar, kulaklara gözle görülemeyecek birçok zararlı maddenin girişini engeller. 

Philips kalitesi ile satışa sunulan kulaklık modelleri gündelik yaşamda rahatlıkla kullanabileceğiniz birçok farklı model seçeneği sunar. Kategoride bulunan kulaklık modellerini inceleyerek kendiniz için en uygun modeli beğenebilirsiniz. 

Yeni Nesil Kablosuz Philips Kulaklık Modelleri

Kulaklıklar, kullanım ihtiyacına bağlı olacak şekilde birçok farklı seçeneğe sahiptir. Bu nedenle öncelikle ne amaçla kullanılacağına karar verilmeli ve ardından kulaklık modelleri gözden geçirilmelidir. Gün içerisinde sadece zaman geçirmek için müzik dinlemek ya da video izlemek isterseniz, bu durumda basit kulaklık modelleri arasından bile tercih yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra eğer aktif bir spor hayatınız varsa bu durumda spor aktivitelerinde hareketlerinizi kısıtlamaması için Philips spor kulaklık modellerini tercih etmeniz gerekir. Philips kulaklık kablosuz kategorisinde inceleyeceğiniz ürünlerin hepsi yeni nesil kulaklıklardır ve tam anlamı ile ihtiyacınıza karşılık verir. Mükemmel ses kalitesi ile spor aktivitelerinizde size eşlik eder. Yüksek ses seviyesini destekleyen kulaklıklar, müziği en iyi şekilde duymanızı sağlar.

Sadece müzik dinlemek değil, aynı zamanda çağrı cevaplamak ya da arama yapabilmek için de bir kulaklık ihtiyacınız varsa bu durumda yine kolay kullanım sunan kablosuz kulaklık modellerinden tercihinizi yapabilirsiniz. Kulaklığın yanı sıra mikrofon özelliği de bulunan kablosuz kulaklıklar ile her an her yerde dilediğiniz gibi insanlar ile iletişime geçebilir ve insanlarla saatler boyunca kesintisiz sohbet etmenin keyfini yaşayabilirsiniz. 

Philips Kulaklıkların Öne Çıkan Özellikleri

Kulaklıklar, ses kalitesini en iyi düzeyde iletmesi gereken aksesuarlardır. Ses kalitesinin düşük olması veya yeterince yüksek çıkması, memnuniyetin azalmasına neden olur. Fazla yüksek ses desteğinin sağlandığı durumlarda da bu performansın üst düzey olması gerekir. Philips kulaklık modelleri ses kalitesini en iyi koşullarda iletir ve yüksek ses desteği kusursuzdur. Yayın esnasında herhangi bir cızırtı veya pürüzlük yaratan sesler kullanıcıya yansıtılmaz. En iyi ses kalitesinin kullanıldığı kulaklıklar her koşulda kullanıcılara memnun edici bir performans sunar.

Philips kulaklıklar birçok farklı ses deneyimini aynı anda sunar. Öncü kulaklık markasını birçok farklı elektronik cihazda kullanmak mümkün olur. Ortak girişli kulaklıklar hem bilgisayar hem cep telefonu hem Ipad gibi birçok cihazda kullanıma uygunluk sağlayacak şekilde üretilir. Kullanıcılar bir kez tercih edeceği kulaklık ile birçok farklı ortama bağlanabilir ve üstün ses kalitesinden yararlanabilir. 

Kulaklık modellerinin bir diğer önemli özelliği kullanım esnasında sesi dışarıya vermez. Kullanıcı kulaklık taktığı anda sesi en yüksek seviyeye getirdiğinde bile, ses dışarıdan ikinci bir kişiye ulaşmaz. Bu özelliği ile son derece rahat bir kullanım sunar. Bununla birlikte kulaklık kullanımı esnasında dışarıdan gelen sesler de minimize edilir. Böylece kullanıcı sadece kulaklıktan gelen sese odaklanır. 

Philips kulaklık modellerini takmak ve kullanmak son derece pratiktir. Kulaklıklar basit hareketler ile kulağı kavrar ve baş bölgesinin hareketlerinden etkilenmez. Hem kulak içi hem de kulak üstü gibi farklı modellerde kullanımı bulunan kulaklıklar, bir kez kulağa takıldığında güvenli koşullarda saatler boyunca düzeltme gerektirmeden kullanılabilir. 

Kulaklık modellerinin kullanıcılara sunduğu en önemli özelliklerden birisi mikrofon özelliğidir. Birçok Philips marka kulaklıkta mikrofon özelliği de yer alır. Bu durum kullanıcılara müzik dinleme imkanının yanı sıra sesli görüşmelere de katılabilme fırsatı sunar. Mikrofon ses iletme kalitesi son derece yüksektir ve kullanıcıların sesi herhangi bir titreme ya da yankılanma olmadan, başarılı bir şekilde karşı tarafa iletilir.

Yeni nesil Philips kulaklıklarda sağ ve sol uçlar birbirinden ayrıt edilebilecek şekilde tasarlanmıştır. Bu durum iki kulakta da kulaklığın mükemmel bir şekilde oturmasını ve kulağa yerleşmesini sağlar. Sağ kulak ve sol kulak uyumlu olarak tasarlanan kulaklıklar uygun kulaklara denk getirildiğinde kulaklıklar kulağa tam olarak yerleşir ve ses kalitesini yükseltir. Mikrofon destekli Philips kulaklıklarda kulaklık sağ ve sol kulaklara uyumlu şekilde takıldığında, mikrofon herhangi bir ayarlama yapmadan ağız bölgesine yakın konuma gelir. Bu durum sonucunda da kullanıcı arama yapacağı esnada ikinci bir kulaklık düzeltme girişiminde bulunmadan direkt olarak görüşme yapmaya başlayabilir. Sağ ve sol kulak uyumlu kulaklıkların uzunlukları da birbirinden farklıdır ve kullanıcılar bu sayede kulaklıkları ense bölgesinin arkasına yerleştirerek, fazla kablo uzantılarından da kurtulabilir. 

Philips mikrofon kulaklık desteği ile kullanıcılara mükemmel bir deneyim yaşatır. Her yaşa ve her ihtiyaca uyum sağlayacak kulaklık modellerini en iyi koşullarda deneyimlemek için kategoride yer alan kulaklık modellerini inceleyebilirsiniz. Her biri ihtiyacı tam anlamı ile karşılayacak şekilde tasarlanan kulaklıklar, her ortamda size muhteşem bir performans sunar. Tercih edeceğiniz Philips kulaklık modeli ile dilediğiniz her ortamda özgür olmanın tadını çıkarabilirsiniz. 

Orijinal Philips Kulaklık Fiyatları

Orijinal kalitesi ile kullanıma sunulan Philips kulaklıklar fiyat açısından da son derece avantajlıdır. Philips kulaklık fiyatı hakkında bilgi sahibi olmak için ürünleri gözen geçirebilir ve özelliklerini inceleyebilirsiniz. Birbirinden farklı tasarımlara ve özelliklere sahip kulaklıklar, ihtiyaca özel olarak tasarlanmıştır. Tercihinize göre beğeneceğiniz kulaklık modelini sepetinize ekleyebilir ve uygun Philips kulaklık fiyatları avantajına sahip olarak güvenli alışverişin keyfini çıkartabilirsiniz. 

Philips kulaklık fiyati araştırmanızda eğer uygun ve hesaplı ürünlere yönelmeyi planlıyorsanız, bu durumda kategoride bulunan kablolu ürünleri tercih edebilirsiniz. Kalite açısından herhangi bir kayıp vermeyen kablolu kulaklıklar her daim kurtarıcı rolü üstlenen ürünlerdir. Uygun fiyata kulaklık ihtiyacınızı karşılamak isterseniz, kablolu modeller arasından dilediğiniz tercihi yapabilir ve güvenli teslimat koşulları ile ürününüze kısa süre içerisinde sahip olabilirsiniz.

Bir kulaklık almak için çok fazla neden bulunur ve Philips tüm bu ihtiyaçlara mükemmel bir şekilde karşılık verir. Piyasada görebileceğiniz ürünlerin birçoğu Philips markadır. Bu durumda özgüven ile kullanıcılarına hizmet etmeye devam eden marka, ürün çeşitliliği kadar ürün kalitesine de önem verir. Tercih edeceğiniz kulaklığın her ortamda kullanılmasını amaçlayan Philips buna yönelik olarak ürünlerinin üretimini ve sunumunu gerçekleştirir. Bir kere tercih edeceğiniz bir Philips kulaklık modelini hem ders çalışırken hem araç kullanırken hem de spor yaparken kullanabilirsiniz. İşlerinizi ve çalışmalarınızı hiçbir şekilde aksatmayan özel tasarımlar, tam tersi gün içerisinde işlerinizin kolaylaşması konusunda da size büyük ölçüde yardımcı olur. Philips bluetooth kulaklık fiyatları hakkında bilgi sahibi olmak ve kendinize en uygun ürüne karar vermek için Philips kulaklık kategorisini gözden geçirebilirsiniz. 

Kulaklık Tercihinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kulaklıklar günlük yaşamda sürekli ihtiyaç duyulan aksesuarlar arasında yer alır. Birçok farklı kullanım amacı bulunan kulaklıklar, bu nedenle yediden yetmişe bütün kullanıcılara hitap eder. Tercih edilecek kulaklıktan maksimum performans alabilmek için amacına uygun bir seçimin yapılması önemlidir. Tercih öncesi bilinmesi gerekenler hakkında bilgi sahibi olan kullanıcılar, bu doğrultuda kendilerine en uygun olan kulaklık modeline karar verebilir. 

Kulaklık tercih ederken öncelikle kullanıcının hangi ortamlarda ne amaçla kulaklık kullanacağını belirlemesi gerekir. Mikrofonlu ve mikrofonsuz olarak satışa sunulan kulaklıklardan doğru verimi alabilmek için ihtiyacı tanımlamak önemlidir. Konuşma ve görüşmeler için tercih edilecek kulaklığın mutlaka mikrofon özellikli olması gerekir. Bu doğrultuda yapılacak bir doğru tercih, kullanıcıya uzun ömürlü ürün kullanma fırsatını sunar.

Günlük yaşamda birçok farklı çeşit içeren kulaklıklar arasından kablolu ve kablosuz ürün tercihinde de doğru seçimin yapılması önemlidir. Kablosuz kulaklıklar belirli bir mesafeden sonra sinyal sorunu yaratır. Bu nedenle kullanıcıların bir cihaza bağlamak için tercih edecekleri kulaklıkları, belirledikleri alan içerisinde kullanmaları gerekir. Aynı şekilde Bluetooth kulaklıklarda da sinyal ve şarj gibi temel gereksinimler bulunur. Kulaklık şarjı için gerekli zamanı ayıramayacak olan kullanıcıların kablolu kulaklık modellerine yönelmeleri daha doğru olur.

Philips Kulaklık Ne İşe Yarar?

Philips kulaklıklar gündelik yaşamda insanlara rahat olma ve her ortamda diledikleri gibi müzik ve ses dosyalarını dinleme fırsatı sunar. Özellikler toplu taşıma araçlarında etraftaki insanlara rahatsızlık vermeden her türlü müzik ve ses dosyası kulaklıklar yardımı ile dinlenebilir. Sesi dışarıya vermeyen ve dışardan sesi geçirmeyen kulaklık modelleri her alanda kullanıcılara eğlenceli vakit geçirme fırsatı sunar. 

Philips Kulaklık Fiyatları Ne Kadar?

Philips kulaklıklar son derece fazla modele sahiptir. Kullanıcılar kablolu, kablosuz, bluetooh ve çok daha fazla kulaklık modeli arasından hangi modeli tercih edeceğine karar vererek, kulaklıklar hakkında daha net fiyat bilgisine sahip olabilir. 

Philips Ses Kalitesi Nasıldır?

Philips kullanıcılarına üst düzey ses kalitesi sunar. Müzik dinleme esnasında melodi içerisindeki bas seslerini ayıran kulaklıklar sesleri tok notalar ile kulaklara iletir. Bu sayede kullanıcılar kulağı rahatsız etmeyen, son derece kaliteli koşullarda melodileri duyar. 

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Philips Kulaklık

56 ürün listeleniyor
Bilgisayar
Bilgisayar
Çevre Birimleri
Çevre Birimleri
Ses Ve Görüntü Ürünleri
Ses Ve Görüntü Ürünleri
Kulaklık
Kulaklık
Kulak İçi Kulaklık
Kulak İçi Kulaklık
Kulak Üstü Kulaklık
Kulak Üstü Kulaklık
Kulaklık Aksesuarları
Kulaklık Aksesuarları
Hepsiburada Limiti
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Bağlantı
Toplam 36 / 56 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?
hepsiburada sözlük
Bu Kategoride En Çok Merak Edilenler
USBUSB, İngilizce "Universal Serial Bus" isminin kısaltmasıdır. Türkçeye "Evrensel Seri Veriyolu" olarak çevrilebilir. USB ilk olarak 1996 yılında klavye, fare, yazıcı vb. aygıt bağlantılarının tek tip hale getirilmesi ve veri akışının daha hızlı yapılabilmesi amacıyla geliştirilmiştir. Bu bağlamda USB temel olarak dış donanımların ana yönetici makine ile bağlantı kurmasını sağlar. En bilindik şekliyle bilgisayar ana makine olarak ele alınabilir. Bunun yanında yazıcı, akıllı televizyon ya da dijital fotoğraf baskı makinesi de ana makinelerdir. USB, çok çeşitli bağlantı tipleri sayesinde dijital kamera, akıllı telefon, güç ünitesi ve harici bellek gibi pek çok yan donanımı ana makineye bağlar ve ana makine ile yan donanım arasındaki bilgi ve elektrik akımının seri bir şekilde aktarılmasını sağlar. Bilgisayarınızın üzerinde USB bağlantı uçlarının kolaylıkla monte edilebileceği USB girişleri bulunur. Birden fazla USB bağlantı ucu çeşidi olduğundan genellikle bilgisayar üzerinde birden fazla USB girişi mevcuttur. USB 2.0 ve USB 3.0 versiyonları birbirlerine görüntü olarak çok benzer. Bu nedenle USB 3.0 girişi mavi renk ya da "Super Speed" anlamına gelen "SS" harfleri ile belirtilir. USB 3.1 ve USB 3.2 hem USB 2.0 hem de USB 3.0 girişine fiziksel olarak bağlanabilir. Bilgisayara bağlanmak istenen yan donanımın USB ucu bu girişlerden uygun olanına takılır. USB ile bilgisayarınıza bir cihaz bağladığınızda cihazın kurulumu için bilgisayarı yeniden başlatmanız ya da cihaz kurulumu için bilgisayarınıza bir yazılım yüklemeniz gerekmez. USB ile bağlanan tüm donanımlar, bağlantı kurulduğu anda kullanıma hazırdır. Veri işleme hızının yüksek olması sayesinde USB ile bağlanan cihazların eş zamanlı kullanımı da kolaydır. Örneğin direkt olarak harici bellek üzerinde çalışmak bilgisayarınızın masaüstünde çalışmaktan farklı değildir.  USB bağlantıları A, B ve C tipi olarak ayrılır. A tipi bağlantı uçları yassı dikdörtgen şeklindedir ve genel olarak hem elektrik hem de veri aktarımı için kullanılır. B tipi bağlantı uçları ise köşeleri genişletilmiş kareye benzer ve yazıcı ve hard disk bağlantılarında tercih edilir. C tipi bağlantı uçları A ve B tipilerinden daha küçüktür ve daha hızlı veri aktarımı sağlar. A tipi bağlantının teknoloji geliştikçe yeni ve hızlı bir sürümü geliştirilmiştir. İlk sürümler olan USB 1.0 ve 1.1 ile saniyede 12 MB aktarım yapmak mümkünken USB 2.0'da bu sayı saniyede 60 MB'dir. Yüksek hızlı USB 3.0 bağlantısında yakalanan 4,8 Gbps hız, saniyede 600 MB veri aktarımını mümkün kılar. USB 3.1 ise 10 Gbps, yani saniyede 1,22 GB aktarım hızına erişebilmektedir. En son sürüm olan USB 3.2, veri aktarımını 20 Gbps hıza kadar çıkarabilmektedir.
Detaylar
KablosuzKablosuz ifadesi temelde kablo olmadan veri alıp gönderebilme özelliğine işaret eder. Akıllı ev sistemleri, otomobiller, otomatik sulama veya endüstriyel otomasyon sistemleri gibi birçok uygulamada kullanılan kablosuz özelliği, internet erişimi için de yaygınca tercih edilir. Teknolojik cihazların birbirleriyle irtibatını sağlamak adına tesis edilen internet alt yapısı, karmaşık ve büyük bir ağdır. Ev ve iş yerlerinde kullanılan yerel bilgisayar ağları kablolu LAN ve kablosuz WLAN olarak ikiye ayrılır. Özellikle mobilitenin önemli olduğu dizüstü bilgisayarlarda veya akıllı cep telefonlarında kablosuz bağlantı özelliği yer alır. Bu haberleşme yöntemi modem üzerindeki antenlerle cihaz bünyesinde bulunan kart arasında gerçekleşir. Kablosuz haberleşmenin başarılı bir şekilde gerçekleşebilmesi için cihazla modemin uyumlu olması ve erişim şifresinin doğru bir şekilde girilmesi gerekmektedir. Wi-Fi şeklinde de anılan kablosuz özelliği dünya çapında bazı standartlar kapsamında geliştirilmiştir. Bu standartlar The Institute of Electrical and Electronic Engineers (Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü) tarafından belirlenir. IEEE 802.11b standardı 2.4 GHz frekansında 11 Mbps hızla veri aktarımını mümkün kılar. Daha sonra geliştirilen IEEE 802.11g standardında ise kablosuz iletişim yine 2.4 GHz frekansında fakat ortalama 22 Mbps hızla yapılır. 2.4 GHz frekansını kullanan kablosuz cihazların çok sayıda olmasından dolayı tek bir yerde aynı anda birçok kablosuz bağlantı olabilir. Bundan dolayı Wi-Fi internet bağlantısı elektromanyetik girişimden etkilenerek bozulabilir. Kapsama alanını genişletmek ve veri aktarım performasını artırmak amacıyla kullanılmaya başlanan 5 GHz frekansı 2.4 GHz yayın kalabalığından da kurtuluş sağlamıştır. IEEE 802.11n standardı da MIMO (Multiple Input, Multiple Output) teknolojisi sayesinde 2.4 GHz ve 5 GHz frekanslarını aynı anda kullanmayı mümkün kılmıştır. Dual band yayın da denilen bu yöntemle yaklaşık 130 Mbps veri aktarım hızına ulaşılabilmektedir. IEEE 802.11ac standardı ise sadece 5 GHz frekansında yayın yapmasına rağmen 1.3 GHz gibi çok yüksek değerde bir bant genişliği kullanabilir.
Detaylar
Örgü KabloElektrik akımını iletmede kullanılan, üzeri yalıtkan bir maddeyle kaplı iletken tellere kablo denir. Bir kablonun uzun süre dayanıklı ve sorunsuz kullanımı adına dış etkenlerden korunması oldukça önemlidir. Örgü kablo türünde kullanılan kaplama yöntemi, kabloların en iyi şekilde izole edilebilmesi amacıyla kullanılır. Kablolar izole edilmedikleri takdirde elektromanyetik alana maruz kalır. Bu durumda kablodan geçen sinyal bozulabilir, kablonun içinde bulunduğu sistem aksayabilir ya da tamamen çalışmaz hale gelebilir. Kablolarda ekranlama olarak da adlandırılan çeşitli izolasyon yöntemleri ise bu tür durumların olma olasılığını ortadan kaldırır. Yüksek iletkenlik değerine sahip, kabloyu dış elektriksel cisimlerden koruyacak bir kılıf türü, arıza ve yıpranmaların önüne geçmede birebirdir. Kablolarda temel kaplama yöntemleri sargı, folyolama ve örgüdür. Örgülü kaplama yönteminin en büyük faydası kablonun fiziksel dayanıklılığını artırmak olarak öne çıkar. Örgü kabloda elektrik sinyali korunduğu gibi iletişim de çok daha kaliteli ve güvenli hale gelir. Esneklik kazanan kablo çok daha rahat hareket ettirilir ve sert bir şekilde büküldüğünde dâhi zarar görmez. Örgü kablolarda kabloyu kapsama oranı %40 ile %98 arasındadır. Bu da izolasyon kalitesini artırır. Örgülü kaplama yöntemi her çapta tele uygulanabildiği gibi özellikle otomasyon ve robotik alanlarında kullanılan kablolarda daha çok tercih edilir. Bir diğer kaplama yöntemi ise örgü ve folyonun bir arada kullanıldığı koruma yöntemidir. Örgü folyo kombinasyonunda izolasyon oranı %100'dür. Örgü ve folyonun birlikte kullanılması mekanik dayanıklılığı artırır. Bunun yanı sıra kablo içerisinde yer alan teller çok daha etkili şekilde kavranmış olur. Örgü kablolarda fiber örgü ya da tekstil örgü gibi kılıf malzemeleri kullanılabilir. Farklı renklerde olabilen örgü kablo çeşitleri hem dekoratif hem de hafif olmalarıyla da oldukça kullanışlıdır.
Detaylar