Regülatörler

Dalış sporlarını ve dalmayı öğrenirken dalış ekipmanlarının ne işe yaradığını ve nasıl çalıştığını bilmeniz gerekir. İhtiyaç duyabileceğiniz dalış malzemeleri arasında en önemlilerinden birisi dalış regülatörüdür. Dalış regülatörü, sıvı veya hava akışı gerçekleştiren bir mekanizmada akışı kontrol etmek için kullanılan ara parçadır.

Dalış Regülatörü Nedir ve Ne İşe Yarar?

Regülatörler, temel olarak dalgıç ile dalgıcın hava kaynağı arasındaki yaşam hattıdır. Dalış tüpü ile regülatörün kendisi siz suyun içerisindeyken nefes alabilmenizi sağlayan en önemli iki parça-dır. Scuba diving sporunu mümkün kılan en önemli iki aparat arasında da dalış tüpü ve regülatör yer alır. Scuba regülatörünün temel işlevi, dalış tüpünüzde muhafaza edilen havanın yüksek basıncını azaltmak ve onu içine çekebileceğiniz bir düzeye getirmektedir.

Dalış tüpü regülatörleri iki ayrı temel aşamadan geçerek çalışır. İlk aşamada hava, dalış tüpünün iç kısımlarına 3000psi değerinde basınç depolar. Regülatörün üzerinde bu basıncı yaklaşık olarak 140psi düzeyine indirmek için kullanılan özel kapakçık mevcuttur. Kapakçık, bir miktar havayı hortumun içerisine boşaltmak için açılır ve sonra kapanır. Tüpteki basınç azalmaya başladıkça ya da suyun altında derinlik artırdıkça regülatör de bu basıncı kompanse etmeye başlar.

Dalış Regülatörü Nasıl Çalışır?

İkinci aşamada ise regülatör, tüpün ağzınıza giden hortum kısmını kontrol altında tutar. İlk aşamadan aktarılan havayı kontrol altına alan regülatör, daha önce yaptığı gibi burada da ağzınıza giden basınçlı havayı dengeler. Böylelikle hava akciğerlerinize kolayca çekebileceğiniz bir düzeye gelmiş olur.

İçinize çektiğiniz oksijeni boşaltırken devreye regülatör hortumunun üzerindeki egzoz kapakçığı girer. Egzoz kapakçığı ile birlikte verdiğiniz nefes suya yayılmaya başlar ve dağılır. Bu çalışma şekli standart regülatör devresine aittir. Ancak farklı dalış türleri için alternatif olarak tasarlanan regülatörlerin farklı çalışma mekanizmaları da olabilir.

Dalış Regülatörleri Güvenilir mi?

Dalış regülatör fiyatları, ürünlerin kapasitesi ve fonksiyonlarına göre değişebilir. Aynı zamanda ürünlerin markası ve modeli de fiyatların değişmesinde etkili olan faktörler arasındadır. Üretilen regülatörlerin çeşitli yasalardan dolayı en temel dalış güvenlik kurallarına ve prosedürlerine uyacak şekilde üretilmesi zorunluluğu vardır.

Sizler de dalış keyfinizi bir üst noktaya taşıyabilmek ve güvenliğinizi sağlayabilmek isterseniz ihtiyaçlarınıza uygun olabilecek dalış regülatörlerini inceleyebilirsiniz. Ürünler arasındaki farklı kullanım alanlarına uyum sağlayabilecek çeşitlere göz atabilirsiniz.


  • Dalış Regülatörü Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

  • Tropikal sularda dalış yapmak istiyorsanız regülatör seçiminizi yaparken su ısısı konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Soğuk sulara dalmak için uygun bir regülatör arıyorsanız soğuğa dayanıklı çepere sahip dalış regülatörü seçmelisiniz. Seçim esnasında regülatörün nefes alıp verme direncini de araştırmalısınız.
  • Dalış Sonrasında Regülatör Nasıl Sökülür?

  • Dalış bittikten sonra ilk olarak tüp kapatılır. Daha sonra 2. kademe tuşuna basarak havanın kamçılardan inmesi sağlanır. Bu işlemlerden sonra regülatör sökülebilir. Toz kapakçığı kurulandıktan sonra tekrar 1. kademe yerleştirilir ve vidası sıkılarak kapatılır. Sökme işleminde içeriye su gitmemesi paslanmanın önlenebilmesi için önemlidir.
  • Dalış Regülatörlerinin Kademeleri Nelerdir?

  • Piston sistemi tüpten gelen yüksek basınçlı havanın piston kolunun içerisindeki boşluktan geçerek arka odacığa dolmasını sağlar. Böylelikle pistonu yay basıncının aksi istikametinde ittirir ve yüksek basınç tamponun kapanmasını imkan verir. Balans piston sistemi, piston sistemi ile aynı yapıya sahiptir. Dengenin elde edilebilmesi için bir veya birden fazla yay bloğu da içerir. Balans diyafram sistem ise regülatörlerde yer alan en gelişmiş sistemdir.
Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Dalış Regülatör Fiyatları

263 ürün listeleniyor
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Kuponlu Ürünler
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Toplam 36 / 263 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?