Sanatsal Kalem

Sanat ya da kaligrafi kalemi gibi doğru araçlar ve bazı pratiklerle, harfler ve kelimeler sanat eserine dönüştürülebilir. Öte yandan geniş bir yelpazede sunulan sanat kalemlerine ek olarak farklı uç ve stil varyasyonları arasından karar vermek zor olabilir. Sanat kalemleri söz konusu olduğunda tercih edilebilecek üç tür kalem vardır. Bunlar; geleneksel dolma kalemler, tek kullanımlık kalemler ve kartuşlu yeniden doldurulabilir kalemlerdir.

Kaligrafi Hangi Kalemle Yazılır?

Kaligrafi sanatı için en çok kullanılan kalemlerden biri klasik dolma kalemdir. Uç, mürekkep ve kalem gövdesini seçme konusunda daha fazla özgürlük sağlayan dolma kalemler, yeniden doldurabilir ve yüzlerce mürekkep seçeneğine sahiptir. Normal kalem gövdesine benzeyen düz gövdeler ya da bazı hattatların yazma açılarında çok yönlülük kazandırmak için tercih ettiği eğik gövdeler kullanılabilir. Sol elini kullanan kaligrafi ustaları, genellikle çalışmalarını bozmamak ve kalemi daha doğal tutmak için eğik gövde tasarımına sahip modelleri tercih eder.

Kartuşlu kaligrafi kalemleri yeniden doldurulabilir veya doldurulamaz olmak üzere iki türdür. Her iki kalem türü de harici bir mürekkep ve uç seçimi gerektirmediğinden daha pratiktir. Öte yandan kullanılabilecek mürekkep ve kalem türü sınırlıdır. Geleneksel hat ya da kaligrafi mürekkepleri daha yoğundur ve kartuşlu kalemlerin besleme mekanizmasını tıkar. Bu nedenle doldurulabilir kartuşa sahip modellerde, sadece orijinal mürekkepler kullanılabilir.

Birçok kişi, keçeli kalem hissine aşinadır ve kalemi nasıl kontrol edeceğini sezgisel olarak bilir. Yeni başlayanlar için en iyi kalemler fırçadan daha çok marker uçlu kalemlerdir. Marker kalemler, deneyimsiz kişiler için kolay kontrol ve öngörülebilir vuruşlar sağlar.

Kaligrafi Nasıl Çizilir?

Kaligrafi için kullanılan iki ana uç türü vardır. Bu uçlar çizim şeklini belirler. İtalik uçlar, genellikle gotik, italik ve kare stiller için kullanılan keskin bir kenara sahiptir. Bu uçlar, yazı stili açısından fazla esnekliğe sahip değildir. İtalik uçlarla çalışırken tutma açısına alışıldıktan sonra belirli hat stilleri oluşturulabilir. Bununla birlikte, esnek uçlarla daha kişisel bir stil geliştirilebilir.

Esnek uçlar kalem türüne göre metal ya da fırçalı olabilir. Metalden yapılan esnek uçlar bir noktada birleşen iki çatala sahiptir. Çizgi değişimi, çatalların ayrılma yeteneğiyle sağlanır. Çatallar ayrıldıkça çizgi genişliği artar. Çatalların ayrılmasını sağlamak için yazarken baskı uygulanır. Esnek uçları kullanmaya alışmak çok fazla pratik ve sabır gerektirebilir.

Hangi Kaligrafi Kalemi Daha İyidir?

Fırçalı kaligrafi kalemlerinde; hayvan kıllarından yapılan doğal uçlar, genellikle naylondan yapılmış sentetik uçlar ve keçe uçlar olmak üzere üç tür uç kullanılır. Keçe uçlara sahip kalemler yeni başlayanlar için iyi bir seçimdir. Uç yapısı sert olduğu için marker kalemlere benzer ve iyi kontrol sunar. Sentetik ve doğal kıllardan yapılan fırçalar daha yumuşaktır. Bu nedenle kullanmak için daha fazla pratik gerektirir.

Fırça uçları; kıl tipine, yoğunluğuna ve boyutuna bağlı olarak yumuşak ila sert arasında değişir. Keçe uçları sağlamdır ve öngörülebilir vuruşlar üretir. Gevşek biçimde bir araya getirilmiş naylon uç çeşitleri daha fazla esneklik sunar. Ancak zamanla yıpranma ve şeklini kaybetme eğilimi gösterir. Doğal kıl liflerine sahip uçlar en yumuşak seçenektir. İnce el hareketlerine en iyi şekilde yanıt verir ve daha fazla etki sağlar. Öte yandan doğal fırça uçlarında ustalaşmak için ekstra pratik yapmak gerekir.

Esnek uçlarla çalışırken her bir hareket ve basınç değişikliği yazıda görülebilir. Uçların nasıl tepki verdiğini anlayana kadar aşağı ve yukarı alıştırmalar yapmak yazı performansını geliştirmeye yardımcı olabilir. Modern bir görünüm elde etmek için aşağı vuruşlarda yavaşlamak, temiz ve düzgün bir görünüm için yukarı vuruşlarda basıncı korumak önemlidir. Farklı kullanımlar için farklı kalınlıktaki uçlarla çalışmak avantajlı olabilir. İnce uçlar daha fazla ayrıntıya izin verir. Geniş uçlarla detayları çalışmak zordur. Öte yandan daha cesur ve etkileyici vuruşlar sunan, daha yumuşak bir stil için geniş uç en iyi seçimdir.

 

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Sanatsal Kalemler

10.000+ ürün listeleniyor
Yurt Dışından Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Premium Fırsatları
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Avantajlı Fırsatlar
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Marka
Toplam 41 / 10000+ ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?