Modern yaşam ile birlikte düşünülen çok katlı binalar, plazalar ve betonlarla örülü şehirler, insanın doğaya yeniden dönüş isteğini de beraberinde getiriyor; bu doğaya yeniden dönüş isteği de en somut halini seracılıkta alıyor. Ticarete yönelik ya da hobi amaçlı fark etmeksizin sera kurmak için birtakım bilgilere sahip olmak ve gerekli sera ekipmanları sağlamak gerekiyor. Uğraş verici bir girişim olarak ifade edilebilecek seracılık, uygun bir şekilde yapıldığında yaşam biçimi halini dahi alabiliyor. 

Seralar yalnızca tarım arazilerinde ya da köylerde kurulmuyor. Herhangi bir çiftlik evinde ya da şehir içindeki bir bölgede bile rahatlıkla kurabileceğiniz seralar, evlerin teraslarında da küçük ölçekli örneklerini barındırabiliyor. 

Sera Nedir, Nasıl Kurulur?

Sera, temel anlamıyla bitki yetiştirmek için özel olarak tasarlanan, çeşitli materyaller ile kapatılan bir yapıyı işaret ediyor. Sera kurmak ve seracılığa başlamak için öncelikli olarak hangi bitkinin yetiştirileceğinin belirlenmesi öneriliyor. Bu aşamada önünüze iki seçenek çıkıyor, bunlardan ilki tek bir sebzeye yoğunlaşıp büyük miktarlarda ürün elde etmekken diğer seçenekte azar azar, farklı bitkileri aynı anda yetiştirmek oluyor. Seracılığa yeni merak salmış birisiyseniz ilk seçeneği değerlendirebilirsiniz çünkü farklı bitkileri aynı anda yetiştirmeye kalkmak ilk zamanlarda bir hayli zorlayıcı bir faaliyet halini alabiliyor. Bitki seçimi toprak seçimini de beraberinde getiriyor, sonrasında tohum ekmeniz gerekiyor. Tohumların ekilmesinin ardından uygun ısı, nem ve ortamın sağlanması da size kalıyor. Burada da devreye sera ekipmanlarıgiriyor. Sonrasında ortaya yeşillikler içinde, başarılı bir sera çıkıyor.

Sera İçin Gerekli Olan Ekipmanlar Nelerdir?

İdeal bir sera kurabilmek için çok sayıda ekipman ve malzemeden söz ediliyor. Örneğin, çilek ve benzeri ürünleri elde etmek istediğinizde büyük boyutlu naylon brandalara sahip olmanız beklenirken domates ekimlerinde metal klipsler zorunlu hale geliyor. Bitkilerin yetiştirilmesinde destek çubukları büyük önem arz ediyor, bitkilerin doğru bir şekilde yeşerebilmesi için pek çok fideye destek çubuğu yerleştirmeniz gerekiyor. Öte yandan bitkileri birbirlerine bağlamak için bağlama ipleri, bakım işlemleri için bakım sprey kutuları ve destek fileleri gibi sera ekipmanları gerektiği de biliniyor.

Bitki yetiştirmede olmazsa olmaz olan ekipmanların başında sulama aparatları geliyor. Her bitkinin sulama işlemi farklı şekillerde yapılıyor, bazı bitkiler çok su isterken bazılarının da sulama saatlerinin farklı olmasına önem veriliyor. Bu aşamada da sulama aparatları, seracılık faaliyeti için işinizi görecek en temel parçalardan birine dönüşüyor. Örneğin, damlama şeklindeki sulamalarda zaman ve basınç ayarlı damlatıcıları almanız, alacağınız verimi de büyük oranda etkiliyor. Küçük çaplı seralarda profesyonel sera ekipmanları almanız zorunlu olmasa da seracılığı gerçek manada, tarım arazilerinde yapacaksanız pek çok malzeme ve ekipmanı da göz önünde bulundurmanız tavsiye ediliyor.

Sera Ekipmanlarının Fiyatları Nelerdir?

Seracılık yapmanın ve sera kurmanın tek bir fiyatı olmamakla beraber alınacak ekipmanlar ve kurulacak ortamın bazı maliyetleri olduğu da ifade ediliyor. En büyük gider kaleminiz seranın dış yapısı olacaktır çünkü bu yapının hafif, tasarruflu, kolay kurulumlu ve aynı zamanda dayanıklı olması önem görüyor. Buna ek olarak yukarıda da bahsedilen ekipmanların her biri, ayrı şekiller ile fiyatlandırılıyor. Örnek vermek gerekirse destek çubuğu gibi küçük ayrıntıların fiyatları daha düşük seviyelerde seyrederken profesyonel olarak icra edilecek büyük seraların ekipmanlarında fiyat aralıkları yükselebiliyor. 

Tohumu ekilecek bitkinin çeşidinin yanı sıra seranın boyutu da sera ekipmanları fiyatlarını etkileyen kriterler arasında kabul ediliyor. Büyük seralarda daha fazla tohum ekileceği varsayılırsa her üründen o sayı doğrultusunda bulunması, insanı toplu bir şekilde satılan paket ürünlere yöneltiyor. 


Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Sera Ekipmanları

Sepette Kampanyalı Ürünler
İndirimli Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
Toplam 24 / 1777 ürün
DSACategoryId/60002705/2147483601/460347/60001953