Kategoriler
Ürün, kategori veya marka ara
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...
Aklınızdaki soruları cevaplıyoruz Başa dön

Aklınızdaki soruları
cevaplıyoruz

TV Teknoloji Rehberi

Merak ettiğiniz soruları TV teknoloji uzmanlarına sorduk ve cevapları sizler
için derledik.

Hangi boyutta TV satın almalıyım?

TV boyutu seçimindeki bazı ipuçlarını bir araya getirdik.
TV ekranı boyutu nasıl ölçülür? TV boyutunuzu hesaplamak düşündüğünüz kadar karmaşık değildir. Bir TV'nin boyutu, çapraz uzunluğunu ifade eder; bu uzunluk gerçek TV ekranının sol üst köşesinden sağ alt köşesine kadar ölçülerek bulunur. Çoğu kez inç cinsinden ifade edilir.

Temel kural: Ne kadar büyük o kadar iyi

TV'ler çeşitli boyutlarda sunulmaktadır, ancak bütçenizin izin verdiği en büyük boyutu seçmenizi öneririz. 75 inç veya daha büyük boyutlu bir TV almayı düşünüyorsanız, bilmeniz gereken bir şey var. Samsung’un şirket içinde yaptığı bir araştırmaya göre, yeni TV’lerin satın alınmasının en büyük nedeni, daha büyük ekranlara olan taleptir. Bu satın alımdan sonra bile memnuniyet çok yüksektir. Yani, aklınızdan geçen belirli bir ekran boyutu var mıydı? O zaman, televizyonunuzu büyütme ve asla arkanıza bakmama zamanı geldi.

TV'niz için önerilen izleme mesafesi

Tüm TV'ler için evinizde ayarlarken göz önünde bulundurmak isteyeceğiniz tavsiye edilen bir mesafe ve açı bulunmaktadır. En iyi ve en sürükleyici izleme deneyimi, görüş alanınızın 40 derecesinin ekran tarafından kaplanmasıdır. Bu izleme mesafesi alanı, sadece TV’nizin boyutunun bilinmesi ile hesaplanabilir. Bu uygun mesafeyi elde etmek için ekran boyutunu 1,2 ile çarpın. Yani 75 inç TV için bu, 90 inç veya 2,3 metre uzakta oturmak demektir. Çeşitli TV boyutları için önerilen izleme mesafelerini belirlemek üzere verilen tabloya bir göz atın, böylece kendi alanınız için en iyi TV boyutunu seçebilirsiniz.

Akılda tutulması gereken diğer şeyler

1. Gerçek TV boyutlarını kontrol edin.

Yeni bir TV satın almanın heyecanı, genellikle kurulumunun gerektirdiği asıl işi unutmanıza neden olabilir. Bir TV, ekran boyutundan daha fazlasıdır. Büyük ekran TV, sehpa ve çerçevenin fiziksel boyutlarının yanı sıra bulunacağı odanın içinde gelecekteki yerleşimi de hatırlanması gereken önemli faktörlerdir. Büyük ekran TV'nizi kurarken daha yolun başından baş ağrılarını önlemek için, TV'nizin tam boyutlarını mobilyalarınızın düzeniyle karşılaştırmayı unutmayın.

2. Özellikle büyük ekran TV’lerde TV çözünürlüğünü kontrol edin.

Genel kural, ekran boyutu arttıkça toplam piksel sayısının veya çözünürlüğün de artmasıdır. Çözünürlük ne kadar iyi olursa, pikseller yerine görüntüyü o kadar çok görürsünüz. Bu nedenle büyük ekran TV satın aldığınızda, 4K gibi yüksek çözünürlüklü görüntü kalitesini tercih etmenizi şiddetle tavsiye ederiz.

Unutmayın, büyük ekran tercih ettiğinizde sonradan pişmanlık duymazsınız.

4K TV nedir?

4K ne anlama geliyor?

4K TV, 4K çözünürlüğü olan bir TV'dir. TV, 3.840 yatay piksel ve 2.160 dikey piksel ile toplam 8,3 milyon piksel içerir. TV ürün özelliklerinde, çözünürlükler 4K TV'ler için genellikle "3840 x 2160" olarak gösterilir.

Çözünürlük, piksellerin ekranda ne kadar yoğun bir şekilde bir araya getirildiğini gösteren bir terimdir. Tek tek pikseller ekranda gördüğünüz görüntüyü oluşturmak için bir araya toplanır, böylece piksel sayısı ne kadar yüksek olursa çözünürlük de o kadar yüksek olur. 4K ingilizce bin (1000) ifade eder ve yaklaşık 4.000 piksel yatay çözünürlüğe ulaşan bir TV anlamına gelir.

Kalite ne kadar iyi?

4K TV'lerde geleneksel Full HD (1920 x 1080) TV'lerden dört kat daha fazla piksel bulunur. Aynı boyuttaki TV ekranlarında bile, 4K TV görüntü kalitesi daha yüksek piksel yoğunluğu sayesinde daha canlı ve ayrıntılı olur. Bu fark özellikle büyük ekran televizyonlarda belirgindir. Örneğin, geleneksel 65" Full HD TV'nin kalitesini 65" 4K UHD TV ile karşılaştırırsanız, ekranı oluşturan piksellerde fark olduğunu göreceksiniz. Yüksek çözünürlüklü TV'ler için, pikseller aynı boyuttaki daha düşük çözünürlüklü bir TV'den daha küçüktür, böylece izleme mesafesini sınırlamadan daha sürükleyici bir deneyimin tadını çıkarabilir ve tek tek pikselleri fark etmeden yakından izleyebilirsiniz.

Ne gibi 4K içerikleri mevcut?

4K TV'ler kullanıma ilk sunulduğunda, izlenecek çok fazla 4K içerik yoktu. Bu, bazı tüketicilerin TV satın alma konusunda tereddüt etmelerine neden oldu. Şimdi çok fazla 4K içerik olduğundan bu artık bir sorun değildir.

Şu anda, 4K yayın, 4K isteğe bağlı video servisleri, 4K Blu-ray oynatıcılar ve disklerden, 4K kameralarla veya 4K akıllı telefonlarla çekilen videolara kadar çeşitli biçimlerde 4K içerik türleri var. Dünya çapında 4K'da yayın yapan yaklaşık 80 kanal var (Wikipedia'ya göre) ve Netflix, Amazon Prime, Youtube ve Digiturk Play gibi VoD servisleri de 4K filmler ve TV dizileri gibi çok çeşitli içerikler sunuyor. Ayrıca oyun konsollarında çoğu oyun artık 4K olarak üretilmektedir ki özellikle oyun animasyonlarında detayları daha görmek için 4K çok önemli bir fırsattır.

Son zamanlarda, pek çok kişi 4K kameraları veya 4K kameraları olan akıllı telefonları kullanarak video çekmenin keyfini yaşıyor ve bu içeriği YouTube ve Vimeo gibi video paylaşım platformları aracılığıyla diğer kullanıcılarla paylaşıyor. Yani, ilginizi çeken şeyi keşfetmekten çekinmeyin.

4K kalitesinde tüm içeriğinizin tadını çıkarın

Kaydedilen tüm içeriğin 4K'da çekilmesi harika olurdu, ancak hala 4K içeriğe kıyasla daha düşük çözünürlüklü çok fazla içerik var. Bununla birlikte, neyse ki yükseltme sayesinde bu konu hakkında çok da endişelenmemiz gerekmiyor.

Peki 4K yükseltme nedir ve sizin için ne yapabilir?

Yükseltme, 4K TV'de düşük kaliteli FHD içeriği izlerken, içeriğin çözünürlüğünü artıran, dönüştüren ve 4K TV'nin ekran paneline uyacak şekilde optimize eden teknolojidir. Başka bir deyişle, sadece görüntüyü büyütmekle kalmaz, aynı zamanda 4K ekran için yükseltir. Yükseltme, bu içeriği 4K benzeri kalitede izleyebilmeniz için paraziti azaltmak, ayrıntıları iyileştirmek ve optimum kontrast ve renk sağlamak için çözünürlüğü otomatik olarak analiz eder. Her marka yükseltme işlemini farklı şekilde yaptığından, en iyisini yapan markayı seçtiğinizden emin olun.

4K Nedir? UHD Nedir?

Basitçe söylemek gerekirse, UHD (Ultra High Definition) Ultra Yüksek Çözünürlük anlamına gelir ve 4K Çözünürlük bir UHD çözünürlük türüdür.

Farklı markalar aynı şeyi söylemek için farklı ifadeler kullanır; ör. Ultra HD, 4K TV, Ultra Yüksek Çözünürlüklü TV ve 4K UHD TV gibi. Zaman geçtikçe, TV endüstrisi tüketiciler için "4K" ibaresinin daha kolay ve sezgisel olduğunu tespit etti ve giderek daha fazla kullanmaya başladı. Günümüzde çoğu üretici ve distribütör şimdi 4K TV veya 4K UHD TV terimini kullanmaktadır. Son zamanlarda, başka bir UHD TV türü de pazarda yer almaya başladı: 8K TV.

QLED TV nedir?

QLED TV ve Quantum Dot nedir?

Bir QLED TV, Quantum Dot tabanlı bir TV'dir ve QLED TV'leri geleneksel olanlardan farklı kılan bu Quantum Dot malzemesidir.

Peki, bir Quantum Dot nedir?

Quantum Dot’lar, nano ölçekli boyutta ultra ince yarı iletken malzemelerdir. Bu noktalar, parçacık boyutuna bağlı olarak farklı ışık renkleri üretir; boyut ne kadar büyükse renk o kadar kırmızı ve boyut ne kadar küçükse renk o kadar mavi olur. Hassas renkli ışık yayabilirler çünkü parçacık boyutları kuantum seviyesindeki hızlarda ayarlanır, bu da doğru ve verimli ışık emisyonları sağlar. Parlaklıktaki daha yüksek verimlilik, genel görüntü kalitesinde muazzam değişiklikler yaratır.

QLED TV'leri özel kılan nedir?

QLED TV'ler, Quantum Dot’ların sunduğu "yüksek parlaklık" gibi birçok benzersiz özellikten yararlanır. Parlaklık, görüntünün ne kadar parlak gösterilebildiğini ifade eder ve bu parlaklık görüntü kalitesinin diğer öğelerini etkileyen önemli bir faktördür. İlk olarak, parlaklık daha yüksek olduğunda kontrast oranı doğal olarak iyileşir. Videoların ve görüntülerin parlak ve karanlık gösterimi yaygın olarak ifade edilebildiğinde, bu HDR (high dynamic range) yani yüksek dinamik aralık olarak bilinir. Görüntü kalitesinin vazgeçilmez bir bileşeni olan bu HDR, net ve zengin görüntüler sağlayacak şekilde daha da geliştirilmiştir.

Şimdi, tüm bunların rengi nasıl etkilediğine bir bakalım.

Parlaklığın genel renk kalitesi üzerindeki etkisi basittir. Örneğin, kırmızı renk spektrumunda bir dizi parlak ve koyu kırmızı vardır, ancak QLED TV'ler bu renk aralığını daha iyi aktarabilir. Bu benzersiz QLED teknolojisi, Direct Full Array (arkadan full aydınlatma) gibi diğer siyah uygulama teknolojileriyle birlikte, QLED olmayan TV'lere kıyasla tamamen farklı bir görüntü kalitesi ve daha gerçekçi bir izleme deneyimi sunar.

Fark nedir?
QLED ve diğer teknolojilerin karşılaştırması

QLED TV'lerin gelmesiyle, birçok kişi bu TV’lerin diğer teknolojilerden hangi özelliklerle farklı olduğuyla ilgilenmeye başlamıştır. Her şey farklı teknolojik prensiplerden ibarettir. QLED TV'ler inorganik, dayanıklı, sağlam ve mükemmel renk ve parlaklığa olanak sağlayan Quantum Dot kullanır. Piyasada var olan diğer teknolojilerin bazılarında ise, ekran yanması veya görüntü yapışmasına karşı hassas olmalarını sağlayan tartışmalı bir organik madde kullanmaktadır.

Televizyonlar sık sık değiştirilmediğinden, satın aldıktan sonra pişmanlığa yol açabilecek herhangi bir faktör olup olmadığını dikkatlice düşünmelisiniz. Yukarıda bahsedildiği gibi, kendinden aydınlatmalı organik ekranlarının doğası gereği Ekran Yanmasını önleyemez. Ekran Yanması, logo veya altyazı gibi sabit ekran görüntüsünün ekranda kalıcı olarak göründüğü, paneldeki kalıcı bir kusurdur. Yayıncı logoları gibi sık görüntülenen görüntüleri düşünürseniz, bunlar belirli bir süre aynı sabit alandadır. Aynı logoyu aynı yerde tekrar tekrar görüntülemek, Ekran Yanmasına yol açmak için yeterlidir. QLED TV'ler, Ekran Yanması hakkında endişelenmenize gerek kalmadan içeriğinizi uzun süre izleyebilme avantajı getirir; bu da, genel olarak TV ömrünün daha uzun olmasını sağlar. Hatta Samsung QLED TV’lerinde Ekran Yanmasına karşı 10 Yıl Garanti** vermekte olup bu da QLED Tv’lerine ne kadar güvendiğini birkez daha göstermektedir.

* Ekrandaki içerik örnek görüntülerden oluşur ve yalnızca örnek olarak sunulmuştur. ** Ekran Yanmasına karşı 10 Yıl Garanti, sadece ev içi kullanımlaır kapsar, ticari amaçlı kullanımlar kapsam dışıdır.

Gerçek QLED TV kullanıcılarından gelen yorumlar

Bir QLED TV almayı planlıyorsanız, doğal olarak gerçek kullanıcılardan gelen yorumları ve ne kadar memnun olduklarını görmek istersiniz. Bu TV’leri satın alan tüketicilerin QLED TV incelemelerinden bazılarına göz atalım.

8K TV nedir?

8K ne anlama geliyor?

8K TV, 7.680 yatay ve 4.320 dikey piksel, yani toplamda yaklaşık 33 milyon piksel barındıran bir ekrana sahip bir TV'dir. 8K'daki "K" İngilizce’de Bin (1000) anlamına gelir, yani yaklaşık 8.000 piksel yatay çözünürlüğe ulaşan bir TV.

8K TV, son zamanlarda UHD (ultra high definition) yani ultra yüksek çözünürlüklü TV'ler arasında pazara sunulan en yüksek çözünürlüklü TV'dir. Başka bir UHD çözünürlüğü türü olan 4K TV'den dört kat daha fazla pikselle 8K TV'ler daha keskin ve ayrıntılı görüntü kalitesi sunar. Bunun nedeni, 8K TV'lerde piksellerin yakın çekimde bile ayırt edilemeyecek kadar çok küçük olmalarıdır; bu sayede çok detaylı görüntüleri gerçeğe dönüştürürler.

Görüntü kalitesindeki farkı görün

Peki, 8K TV'ler geleneksel TV'lere kıyasla ne kadar iyi? Öğrenmek için bunları Full HD TV'lerle ve 4K UHD TV'lerle karşılaştıralım.

8K TV'lerde çözünürlük, 4K UHD TV'lerden 4 kat, Full HD TV'lerden ise 16 kat daha yüksektir. Daha yüksek çözünürlük, ekranı oluşturan daha fazla piksel olduğu anlamına gelir. Başka bir deyişle, aynı boyuttaki TV'lerde, pikseller aynı alan içinde daha yoğun sıkıştırılmıştır; bu da çok daha karmaşık ve gerçekçi bir görüntü sunumuna olanak sağlar. Bu, TV seyrederken karşı konulamaz bir sürükleyicilik hissi verir.

Belirli bir alandaki piksel sayısını tanımlamak için kullanılan terime PPI (Pixels Per Inch) yani İnç Başına Piksel adı verilir ve doğal olarak daha yüksek PPI sayısı daha yüksek piksel yoğunluğu anlamına gelir. Genellikle, çeşitli video içeriklerinin keyfini çıkarmak için PPI en az 50 veya daha fazla olmalıdır. Bununla beraber, bir 75" 8K TV'de PPI 117, 4K TV'de ve FHD TV'de ise sırasıyla 59 PPI ve 29 PPI’dır.

Sevdiğiniz her şeyi AI Yükseltme ile 8K’ya dönüştürün

8K TV'ler yükseltme teknolojisine sahiptir, ancak her TV üreticisi 8K kalitesinde görseller üretmek için kendi özel teknolojilerini uygulamaktadır.

2019 yılında Samsung QLED 8K TV, kendi özel 8K AI Yükseltme teknolojisini sundu. Samsung’un geliştirdiği yapay zekalı ve makine öğrenmesi temeline dayanan AI Yükseltme teknolojisi, türlerine göre çok çeşitli içerik özelliklerini toplayıp öğrenen ve ardından bir veritabanında saklayan bir yöntemden yararlanır. Daha sonra, bu veritabanını benzer görüntü türlerini tekrar işlemek için kullanır ve çok daha karmaşık bir Yükseltme işlemi yapar. Yükseltmenin çok önemli ve çeşitli seçeneklerin mevcut olduğu düşünüldüğünde, en iyisini seçip karşılaştırdığınızdan emin olun.

Smart TV nedir?

Smart TV ne anlama geliyor?

Birçok insan Smart TV'nin anlamını öğrenmek için internette araştırma yapıyor. Farklı siteler farklı görüşler sunsa da, bir Smart TV'nin internet bağlantısına sahip olduğu, bir işletim sistemi üzerinde çalıştığı ve kendi uygulama servisiyle birlikte sunulduğu konusunda ortak görüşe sahipler.

Kısacası, TV + internet + uygulamalar = Smart TV.

Çeşitli İçerikler

Bir Smart TV'nin en büyük değeri, normal TV kanallarının ötesindeki içeriklerin tadını çıkarma yeteneğidir. Bir Smart TV, Netflix, Amazon, YouTube gibi en sevdiğiniz VOD servislerini ve Spotify gibi müzik oynatma servislerini ve hatta istediğiniz gibi zevk alabileceğiniz çeşitli oyun ve spor içerikleri sağlar. Smart TV'lerde ücretli kablolu yayınları ve uydu yayınlarını bile seyredebilirsiniz; kablolu yayın veya uydu yayını şirketinin sağladığı uygulamayı yüklemeniz yeterlidir.

* Bir internet bağlantısı ve içerik servisi için abonelik gereklidir.

Hızlı Arama

Ne kadar içerik olursa olsun, önemli olan onu hemen bulabilmektir. Çevrimiçi olarak sınırsız sayıda içerik bulunduğundan, ne izleyeceğinizi seçmek kolay bir iş değildir. Bu yüzden kullanışlı bir arama fonksiyonuna sahip olmak önemlidir.

Kolay Bağlantı

Bir Smart TV'nin diğer cihazlara kolayca bağlanıp bağlanmadığını kontrol etmek, yeni bir Smart TV seçerken önemli bir gerekliliktir. İçeriği daha büyük bir ekranda görüntülemek için akıllı telefonunuzu TV'nize bağlamayı kesinlikle deneyimlemek isteyeceksiniz. Telefonunuzdaki resimler ve videolar, büyük bir ekranda görüldüğünde tamamen farklı bir his uyandırabilir.

IoT (nesnelerin interneti) yaygın bir popülerlik kazanıyor, bu yüzden doğal olarak, evdeki çeşitli internet özellikli cihazlarla kolay bağlantı bir zorunluluk haline geliyor. İşten eve dönerken telefonunuzdan bir film izleyebilir ve eve gelir gelmez TV ekranınızdan izlemeye zahmetsizce devam edebilirsiniz.

HDR TV nedir?

HDR ne demektir?

HDR, Yüksek Dinamik Aralık anlamına gelir ve hem çok parlak hem de çok karanlık sahnelerde içerikteki ayrıntıları ortaya koyan bir tekniği ifade eder. Daha geniş bir kontrast aralığında bile daha doğal ve gerçekçi bir görüntü sunar. Örneğin, çok karanlık bir mağara sahnesinde, HDR TV'ler mağara duvarlarının görünümü ve renginin yanında dokusunu da gösterir. Okyanusun üzerinde bir yat bulunan bir sahnede ise, güneşin parladığı arka plandan bağımsız olarak güneş ışınlarının parladığı tek tek açıkça görülür. Muhtemelen bu makaleyi şu anda bilgisayar ekranınızdan veya cep telefonunuzdan okuyorsunuz ve cihazınız HDR'yi desteklemiyorsa, HDR'nin gerçekten ne yapabileceğini tam olarak deneyimlemiyor ya da anlayamıyorsunuzdur. Öyleyse kendinize bir iyilik yapın ve size en yakın elektronik mağazasını ziyaret edip HDR TV kalitesini kendiniz deneyimleyin, çünkü görmek inanmaktır.

HDR Türleri

Çeşitli HDR standartları vardır, ancak 'HDR10' en yaygın kullanılanıdır. Son zamanlarda, HDR10+ adı verilen yeni bir teknoloji kullanıma sunulmuştur ve bununla HDR10 arasındaki fark dinamik meta verinin* mi yoksa statik meta verinin mi kullanıldığıdır. Dinamik HDR teknolojisi, her sahneye meta veri uygulama ve ardından statik HDR teknolojisine kıyasla daha optimize bir görüntü kalitesi sunma anlamına gelir.

* Meta veriler, içerik içinde bulunan ek görüntü bilgisini ifade eder. Bu, HDR görüntü düzenleme işleminde kullanılan renk ve parlaklık bilgilerini içerir.

HDR İçeriğinin Tadını Çıkarın

İçerik üreticileri, HDR ile, 4K+ kalitesinde birinci sınıf içerik oluşturmak için hiç olmadığı kadar özgür. İçerik üreticilerinin kendilerini istedikleri gibi ifade etmelerini sağlayan çok sayıda cihazla, genel içerikler daha bol hale geldi. Ayrıca, tüm bu yeni içeriğin tadını çıkarmak için mevcut olan Oynatma, IPTV ve Set üstü kutu gibi sayısız hizmet türüyle, yapmanız gereken tek şey, bu içeriği tam potansiyeliyle gösterecek bir HDR TV almak.

HDR TV'yi seçtiğinizde 4 şeyi hatırlayın

En iyi HDR deneyimlerinden birini elde etmek için aşağıdaki maddeler göz önünde bulundurulmalıdır: Parlak içeriğin ne kadar iyi aktarılabildiği, koyu siyah içeriğin ne kadar iyi aktarılabildiği ve farklı renklerin ne kadar doğru aktarılabildiği. Bunlar, HDR içeren bir TV’nin kalitesini belirleyen önemli faktörlerdir.

* Yerel karartma, gerçek siyah oluşturmak için ekranın parçalarının arkasındaki arka ışığı yerel olarak kontrol eden bir teknolojidir.

Oyun için en iyi TV

Oyun oynamak için yeni bir TV almaya hazır olduğunuzda, dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

Rahat Bağlantı

Xbox One, PS4 ve Nintendo Switch gibi oyun konsollarında oynadığınızda, göz önünde bulundurmanız gereken ilk şey oyun ortamını kurmanın ne kadar kolay olduğudur. TV'niz bir oyun konsolunu bağlandığında otomatik olarak tanıyabilseydi, bu ne kadar harika olurdu? Daha da iyisi, TV'nin ne tür bir oyun konsolunun bağlı olduğunu göstermesi ve her açıldığında o porta geçmesi olurdu. Otomatik algılama işlevini kaçırmayın.

Optimize Edilmiş Görüntü ve Ses

Karanlıkta gizlenmiş düşmanları görmek asla kolay değildir. Ancak, dinamik siyah dengeleyici gibi teknolojilerle bu bir sorun değil. Dinamik siyah dengeleyici, bir oyunun karanlık sahnelerini analiz ederek ve içindeki nesneleri algılayarak çalışır. Ardından, daha önce tam olarak göremediğiniz şeyleri ortaya çıkarmak için siyah seviyelerini optimize eder. Ayrıca, işlerin daha gerçek görünmesini sağlayan HDR teknolojisi ve optimize edilmiş ses ayarları da bir zorunluluktur. Oynamayı seçtiğiniz herhangi bir oyun türüne uyum sağlayacak şekilde optimize edilmiş ses ile, tüm oyunlarınızın tadını çıkardığınızdan emin olabilirsiniz.

Düşük Giriş Gecikmesi

Gözünüzü kırpmayın! Spor, aksiyon veya FPS (first-person shooter) yani birinci şahıs nişancı oyunları oynadığınızda, bir saniyelik gecikme kimin kazanacağını veya kaybedeceğini belirler. TV tepki süresi bu nedenle bu kadar önemlidir ve oyun oynamak için düşük giriş gecikmeli bir TV zorunluluktur. Hızı ölçerken, giriş gecikmesi — bir kontrol cihazındaki bir düğmeye basma ile oyunun tepki verdiğini görme arasındaki gecikme — ms (milisaniye) cinsinden ölçülür. Giriş gecikmesi ne kadar düşük olursa, tepki hızı o kadar yüksek olacaktır. Bu nedenle düşük giriş gecikmesini korurken kopma olmadan (FreeSync) düzgün ekran işleme özelliğine sahip bir TV kesinlikle daha iyi bir seçimdir.

Oyun Modu

Oyuncuların oyunlarına gecikmeden başlamalarına yardımcı olmak için, Oyun TV'leri, hepsi giriş gecikmesini düşük tutan görüntü ve ses gibi gerekli özellikleri otomatik olarak en iyi seviyelere ayarlayan Oyun Modu adı verilen bir özellik sunar. Unutmayın, gerçek bir Oyun Modu, giriş gecikmesini etkilemeden görüntü kalitesini iyileştirdiği için gelişmiş görüntü kalitesinin giriş gecikmesini arttırmaması gerekir.

Büyük Ekran

Genellikle bir TV satın alırken daha büyük olanın daha iyi olduğu söylenir, aynısı oyun oynamak için en iyi TV'yi seçerken de geçerlidir. Bu özellikle çok oyunculu bir oyunda arkadaşlarınızla yarıştığınızda ya da evinizde ailenizle bir dans yarışması yaptığınızda geçerli. Daha büyük bir ekran, herhangi bir oyunu çok daha eğlenceli ve heyecanlı kılar.

Bir TV uzaktan kumandasıyla akıllı yaşamak

İçeriğinize hızla ulaşın

Smart TV'lerin yaygın kullanımıyla, artık genel yayınlardan, filmlere, tiyatrolara, müziklere, oyunlara, sporlara ve hatta Netflix ve YouTube gibi oynatma hizmetlerine kadar çok çeşitli video içeriğinin keyfini çıkarabilirsiniz. Televizyonlarda çeşitli içeriklerin yüksek oranda tüketimi, içeriği hızla ve kolayca bulmanıza yardımcı olan bir uzaktan kumandanın daha önemli hale geldiğini gösteriyor. En iyi uzaktan kumandayı oluşturan birkaç şey var. Gereksiz düğmelerle karmaşık olmamalı ve sezgisel bir yön bulmayla özlü bir tasarım sağlamalı. Başlıkları yazmak yerine hızlı bir şekilde aramak için ses tanıma sağlamalı ve sık kullanılan uygulamalar için kısayol tuşlarına sahip olmalı, böylece onlara tek bir düğmeye basarak erişebilmelisiniz. Tüm bunlar, rahat kullanım ve hızlı arama için optimize edilmiş bir uzaktan kumandayı oluşturur.

Şimdi sadece tek bir uzaktan kumanda

TV'nize bağlı çeşitli cihazları kullanırken bir uzaktan kumandadan başka bir kumandaya geçmeyi yaşamış olabilirsiniz. Bu rahatsızlığı çözmenin yollarından biri evrensel bir uzaktan kumanda satın almaktır. Ancak, daha sonra sadece TV'ye değil, aynı zamanda eklemek istediğiniz diğer cihazların her birine de bağlamayı gerektirmesi sizi biraz uğraştıracaktır.

Öyleyse, karmaşık ve gereksiz bağlantılara ihtiyaç duymadan sadece tek bir uzaktan kumanda ile birden fazla cihazı kontrol edebilmek kullanışlı olmaz mıydı? Samsung One Uzaktan Kumanda ile bunu yapabilirsiniz. Otomatik Algılama ile bağlanan tüm harici cihazları herhangi bir ek kurulum yapmadan kontrol edebilir. Artık, bağlı tüm harici cihazlarınıza ve içeriğinize hızlı bir şekilde erişmek için tek bir TV uzaktan kumandası kullanarak her seferinde doğru uzaktan kumandayı bulmaya çalışmaya son verebilirsiniz.

* Bixby, Türkçe olarak desteklenmemektedir. Sadece İngilizce olarak kullanılabilir.
** Ekrandaki içerik örnek görüntülerden oluşur ve yalnızca örnek olarak sunulmuştur.
*** Bixby, sadece temel TV fonksiyonlarını kontrol için (örneğin ses arttırma-azaltma vb.) kullanılabilir. İçerik önermesi ve evrensel kılavuz fonksiyonları Türkiye’de desteklenmemektedir.

Akıllı telefonunuz, diğer uzaktan kumanda

En yeni Smart TV'ler, mobil cihazınıza yükleyebileceğiniz uzaktan kumanda uygulamaları ile kullanım kolaylığı sunar. Böylece artık, telefonunuz elinizdeyken koltukta uzanırken, TV'yi açmak üzere uzaktan kumandayı bulmak için kalkmanıza gerek yok, çünkü bir TV uzaktan kumandası uygulamasıyla bunu yapmak için sadece Açma düğmesine basmanız yeterli. Televizyon açıldığında, telefonunuzdaki bu uygulamadan kanalları kolayca değiştirebilir, ses seviyesini ayarlayabilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz.

* Uzaktan kumanda uygulamalarını kullanmak için, mobil cihazınıza belirli bir uygulama yüklenmelidir.
* Hem TV hem de mobil cihaz aynı ağda olmalıdır.
* Samsung TV'ler için "SmartThings" uygulamasını yükleyin. Fotoğraf paylaşımı, Telefonda TV İzleme ve Ayna Ekran (Smart View) gibi çeşitli işlevleri destekler.
* Bu işlevin kullanılabilirliği bölgeye ve/veya modele göre değişebilir. Daha ayrıntılı bilgi almak istiyorsanız, lütfen her modelin ürün detay sayfasını kontrol edin.

En iyi TV görüntü kalitesi

1 numaralı TV markası

Samsung, televizyonda tarih yazmıştır ve şimdi bile hala bunu yapmaya devam ediyor. Her yıl yenilikçi teknolojiler araştırılarak elde edilen görüntü kalitesinin gelişimi, tüketicilerin Samsung'u seçmeye ve sevmeye devam etmelerinin ve Samsung'un TV pazarında ön sıralarda kalmaya devam etmesinin sebebidir.

1 numaralı TV markası olarak Samsung, yıllar boyunca biriken rakipsiz teknolojileri sayesinde mükemmel görüntü kalitesiyle birkaç optimum görüntüleme modu sunmaktadır. Aşağıda bu modlara daha yakından bakalım.

En iyi TV görüntü ayarları

Görüntü kalitesini inceleyen artan tüketici sayısıyla, farklı görüntüleme ortamları için optimize edilmiş modlar oluşturmak her zamankinden daha önemli. Birçok kişi, TV ayarlarını yapmak için kalibrasyon hizmetlerine ödeme yapıyor veya görüntüleme gereksinimlerine göre önerilen en uygun ayarları bulmak için internette araştırma yapıyor.

Ancak, önceden ayarlanmış çeşitli kalite modları sunan Samsung TV'lerde, durum ne olursa olsun, tüm tüketicilerin optimize edilmiş görüntü kalitesi elde etmesi gerekir. Bir Samsung TV'nin sağladığı her bir kalite modunun kavramları ile amacı ve bunlardan en iyi şekilde nasıl yararlanabileceği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Dinamik Mod

Aydınlık ortamlarda bile canlı

Dinamik Mod, kullanıcıların gün boyunca veya zengin ışık altındaki alanlarda canlı ve net bir şekilde içeriğin keyfini çıkarmasını sağlayan bir görüntü modudur. Bir TV'nin sahip olduğu tüm donanım ve yazılım teknolojilerinden, muhteşem renkler, gelişmiş parlaklık ve keskinliğe sahip net ve canlı bir görüntü sunmak için en iyi şekilde yararlanır.

Standart Mod

Dengeli her zaman, her yerde

Standart Mod, paketten çıkan varsayılan ayardır ve tipik bir iç mekan ortamında herkesin keyif alabileceği bir moddur. İster sabah ister gece olsun, bu mod çoğu kişi için uygun, tutarlı ve yeterli bir parlaklığa sahiptir ve enerjiyi verimli kullanırken ekranınız için en uygun görüntü kalitesini sağlar.

Doğal Mod

Rahat ve kolay

Doğal Mod, bir sahnenin parlaklığındaki değişiklikleri algılayan ve ardından bu değişiklikleri tüketiciler için daha rahat olan bir aralıkta doğal olarak yeniden ifade eden bir görüntü modudur. Renk ve parlaklığa karşı hassas olma eğilimindeyseniz, Doğal Mod tavsiye edilir, çünkü göz yorgunluğunuzu ve bitkinliğinizi yardımcı olacak uygun miktarda ışık verir.

Film modu

Film meraklıları için profesyonel mod

Film Modu, içerik yayıncılarının amaçladığı kalite öğelerini güvenilir bir şekilde yansıtan bir moddur. Çoğu profesyonel incelemede kullanılan moddur ve film izlerken (özellikle biraz karanlık bir ortamda) sinemaya benzer bir deneyim sunar.

Samsung ürünleri ile
sıradanın ötesine geçin