Tablet Kabloları

Tablet kabloları, teknolojik gelişmelerle birlikte evimize giren tabletlerin vazgeçilmez parçalarıdır. Tabletlerin kullanımı yoğunlaştıkça diğer cihazlarla ve ekranlarla iletişim kurabilme ihtiyacı oluşmuştur. Bu nedenle, çeşitli standartlarda tablet kablolarının üretimi hızla artmıştır. Her tablette farklılık gösterebilen bu kablolar oldukça yaygın bir kullanım alanına sahiptir.

Tablet Kablosu

Tablet kablosu, çevre cihazlarla, ekipmanlarla, aygıtlarla iletişim kurabilmek için gereklidir. Bu sayede tablet kullanımı, çevre cihazlarla zenginleştirilebilir ve daha zevkli hale getirilebilir. Kısaca OTG olarak da anılan tablet kablosu; şarj etmek, bilgisayara bağlamak, görüntü aktarmak, veri transfer etmek gibi amaçlar için kullanılır.

Klavye ve fare gibi donanımları, tabletinize bağlamaya yarayan OTG kabloları, disklerinizde bulunan verileri de tablete aktarmanızı mümkün kılar. Standart bir kullanıcı bütün tablet kablolarına gereksinim duymaz. Kullanıcının, kurmak istediği bağlantı tipi için tablet marka ve modeline uygun olan kabloyu kullanması yeterlidir.

Tablet Kabloları Nelerdir?

Tabletler, genellikle paket içerisinde sunulan AC adaptörü ile gelir. Son modelleri modüler yapıya sahip olan bu adaptörlerin üzerlerindeki şarj kablosu çıkarılıp bilgisayar ile tablet arasında veri aktarımı yapmak ya da USB port üzerinden şarj etmek için kullanılabilir. Standart olarak gelen bu kablolar haricinde, kullanıldığı yere ve ihtiyaca göre birçok kabloya daha ihtiyaç duyulur. Bunlar, OTG kablosu, OTG adaptör, ses aktarım kablosu, kulaklık, monitör ya da televizyona görüntü aktarmaya yarayan HDMI ve VGA dönüştürücü gibi kablolardır. Bunlar dışında, genelde fotoğrafçıların kullandığı kamera ve fotoğraf makinesi bağlantı kabloları da bulunur.

Tablet kabloları; marka ve modele göre farklı tiplere ve bağlantı arayüzlere sahip olabilirler. Bir tablete uyan kablo diğerine uymayabilir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, tableti iyi tanımak ve bağlantı arayüzüne hâkim olmaktır. Bir markanın kullandığı bağlantı standardını, diğer bir markanın kullanmıyor olması, firmaların kendi bağlantı arayüzünü ve adaptörlerini satışa sunmasını gerektirmektedir. Kullanıcı kendi cihazınıza uygun kablo modelini dikkatlice seçmediği durumlarda uyumsuzluk sorunları yaşanabilir.

Tablet Kablosunun Sağladıkları Nelerdir?

Tablet kablolarının sağladıkları yararların başında multimedya ve döküman dosyalarını bilgisayara aktarmak ya da bilgisayar ile senkronize etmek gelir. Bu ürünler, tablete ek hafıza cihazları bağlamaya ve tabletin ekran görüntüsünü başka ekranlara aktarmaya da yararlar. Bu gibi işlevler için belli başlı kablo ve adaptör çeşitleri mevcuttur.

OTG kablosu, tabletin işlevsel bir şekilde kullanımını mümkün kılar. Bu kablo ile tableti kontrol etmek için klavye ve fare bağlanabilir. Tablette depolama yapmak için USB bellekler takılmasına aracılık eden OTG kabloları, tabletten doküman çıktısı alabilmek için yazıcı bağlamanıza da olanak sağlar.

OTG kablosunun temel amacı bilgisayarlarda kullanılan ve çoklayıcı portlar olan USB noktalarının işlevini tabletler üzerinde sağlamaktır. OTG adaptörleri üzerinde birden çok çoklayıcı port bulunur. Ancak genelde sadece depolama cihazları takmak ya da gelişmiş modelleri alındığı takdirde HDMI ya da VGA standartları üzerinden görüntü cihazına bağlantı sağlamak için kullanılabilir.

Tabletlerde kullanılan kablolar arasında en çok kullanılan ve vazgeçilmezlerden biri de USB kablosudur. Bu kablonun temel amacı bilgisayar ile tablet arasında fotoğraf, doküman, video gibi her türlü depolama verisini, iki yönlü olarak aktarabilmektir. Ayrıca bu kablo ile tablete bilgisayar üzerinden uygulama yüklenebilir ya da tabletin yedeği alınabilir.

Tabletlerde kullanılan kabloların diğer bir türü de ses aktarım kablolarıdır. Bir ses yükseltme kaynağına ya da portatif hoparlörlere tabletin sesini aktarıp daha yüksek seste müzik dinlemek, ses aktarım kablolarının sağladıkları arasındadır. Tüm bu kablo çeşitleri dışında özel bir amaç için kullanılan kablolar da mevcuttur. Bunlar video kameralara ve fotoğraf makinelerine bağlanabilen özel bir bağlantı arayüzüne sahip kablolardır.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Tablet Kablo Fiyatları

294 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hemen Al Sonra Öde
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 24 / 294 ürün
DSACategoryId/2147483646/42/60000203/60001185