Tablet Şarj Cihazları

Her yere kolaylıkla taşınabilmeleri ve bilgisayarlar ile yapılan çoğu işlemi yapabilmelerinden dolayı tablet bilgisayarlar oldukça popüler cihazlardır. Akıllı telefon modellerine oranla daha büyük ekranlara sahip olmaları da bu cihazların artıları arasında sayılabilir. Ancak taşınabilir özelliğe sahip diğer cihazlarda olduğu gibi tabletlerin de belirli bir kullanım sonucunda şarjları biter ve dâhili pillerinin tekrar doldurulması gerekir. Bu işlem için kullanılması gereken şarj cihazları ise farklı özelliklere sahiptir.

Tablet Şarj Cihazı

Tablet şarj cihazları, tablet bilgisayarların dâhili pillerinde elektrik enerjisi depolanması için kullanılan araçlardır. Bu cihazlar, içlerinde bulunan transformatör düzenekleri ile şebeke elektriğinin gerilimini 5 Volt’a indirerek tablet şarjı için uygun hale getirirler. Bu gerilimle birlikte şarj cihazları tabletlere farklı miktarlarda elektrik akımı sağlayarak onların pillerini doldururlar.

Tablet şarjları temel olarak dahili bir elektrik kablosuna sahip modeller ve USB veri kabloları ile birlikte kullanılan modeller olmak üzere iki çeşittir. Dâhili bir kabloya sahip olan tablet şarj cihazları ince uçlu bir girişe sahiptir ve bu giriş tabletin güç soketine sokularak şarj işlemi başlatılır. Ancak USB kabloları ile çalışan şarj cihazlarında, tabletin data kablosunun bu cihaza ve tabletin ilgili girişine bağlanması gerekir.

USB kabloları ile tablet şarj edebilmek için USB adaptörleri, araç şarj adaptörleri ve powerbank şeklinde 3 farklı ürün kullanılabilir. USB adaptörleri tek başına alınabilecekleri gibi, uygun bir USB kablosu ile birlikte de alınabilir. Bazı modellerde farklı tabletlerle kullanımı sağlayan farklı uçlar da bulunur. Araç şarj adaptörleri ise çakmak gözüne takılarak kullanılırlar ve üzerlerindeki yuvalara takılan USB kabloları aracılığıyla şarj işlemini gerçekleştirirler. Powerbank modelleri ise dâhili pillere sahiptir ve şarj işlemini elektrik prizine gerek kalmadan, üzerlerindeki yuvalara takılan USB kablolar ile gerçekleştirirler. Ancak bu ürünlerin işlevlerini yerine getirebilmeleri için öncelikle şarj edilerek, pillerinin doldurulması gerekir. USB kabloları ile şarj eden bazı cihaz modellerinde aynı anda tablet ve telefon gibi birden fazla cihazı şarj edebilmek için, iki ya da daha fazla sayıda USB girişi bulunabilir.

Doğru Tablet Şarj Cihazı Seçimi

Tablet şarj cihazı seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, tabletin hangi girişten şarj olduğudur. Bazı modeller sadece standart şarj girişinden şarj edilebildikleri için, USB kabloları ile çalışan cihazlarla bu modellerin şarj edilebilmeleri mümkün değildir. Bu tip ürünlerle birlikte kullanılmak üzere, tabletin orijinal şarj cihazı ya da aynı gerilim ve akım değerlerine sahip muadil bir ürün kullanılmalıdır.

USB data kabloları ile şarj olabilen tablet modelleri için şarj cihazı seçerken ise tabletin data girişinin hangi tipte olduğu iyi bilinmelidir. Bunun için tablet üzerinde bulunan mini USB, micro USB ve ligtning gibi girişler dikkate alınmalı ve bu girişle uyumlu olan ürünler tercih edilmelidir. Ancak data kablosuna ihtiyaç yok ve sadece USB adaptörü alınacaksa bu durumda tercih edilecek ürünün akım değerine dikkat edilmelidir. Bu değerin cihazın orijinal şarj cihazının sahip olduğu değerden daha düşük olmamasına özen gösterilmelidir. Şarj işlemi; şarj cihazının amper değeri düşük olursa uzun, amper değeri yüksek olursa kısa sürmektedir. Bu değerin yanı sıra, birden fazla cihazın aynı anda şarj edilmesi düşünülüyorsa, tercih edilecek ürünün sahip olduğu giriş sayısı da dikkate alınmalıdır.

Tablet şarjı için powerbank kullanılacaksa ilk dikkat edilmesi gereken nokta, ürünün pil kapasitesidir. mAh olarak ifade edilen değer ne kadar yüksekse cihazın pil kapasitesi o kadar yüksektir ve tam dolu bir pille tablete daha fazla enerji sağlanabilir. Dahili pilin kapasitesinin, tabletin pil kapasitesine oranı ile tabletin kaç defa şarj edilebileceği kolayca hesaplanarak ihtiyaca en uygun kapasitedeki powerbank belirlenebilir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Tablet Şarj Cihazı Fiyatları

396 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Toplam 49 / 396 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?