Toplu spor dalı olan basketbol, uzun yıllardır birçok kişi tarafından sevilerek oynanıyor. Hem amatör hem de profesyonel kişiler için basketbol oynanırken kullanılan basket topu önem arz ediyor. Uzun yıllar boyunca futbol toplarıyla oynanan basketbol daha sonraları kendi spor dalına özgü bir topla buluşmuştur. Basketbol topu seçiminde topun zeminle temasına ve oynayan kişinin yaş aralığına dikkat edilmesi gerekiyor. Yaş aralıklarına göre düzenlenen basketbol topları numaralandırılıyor. Yaş ve vücutça daha büyük birinin küçük numaralı bir basketbol topu tercih etmesi, oyundan alınan keyfi azaltıyor. Basketbol topuyla oynamaya başlamadan önce mutlaka top yardımıyla ısınmak gerekiyor. Şut atışları ve karşılıklı paslaşma ile vücut ısındırılıyor. Bunun dışında havası yeteri kadar şişirilmemiş bir basket topundan verim alınamıyor. Sektörde birçok marka basketbol topu üretiyor. Bunlardan biri olan Tarmak sahaya uygun dayanıklı kauçuk malzemeden üretilen sağlam basketbol topları satışa sunuyor. Köpüklü yapısı ile rahat bir tutuş sağlayan Tarmak basketbol topları her yaşa hitap eden seçeneklerden oluşuyor. Sünger kauçuk bileşenleri ile sektirme ve sıçrama imkanı sunan Tarmak toplar Hepsiburada’nın basketbol ürünleri kategorisinden hızlıca ulaşabilirsiniz. Tarmak marka basketbol topları hakkında ürün bilgisi edinebilir ve fiyat araştırması yapabilirsiniz.

Tarmak Basketbol Topu Çeşitleri

Tarmak basketbol topu çeşitleri havası inik bir şekilde satışa sunuluyor. Pompa yardımıyla pratik bir şekilde şişirilen basketbol topları kolayca kullanılabiliyor. İç ve dış mekana uygun olan Tarmak basket topları kaymaz yapıda üretildiği için maç sırasında ele tam oturuyor. Bu sayede oyuncular iyi bir performans gösterebiliyor. Evlerin bahçesinde ya da basketbol sahalarında kullanılabilen basketbol topları kavrama ve sekme kalitesi ile üst düzey bir performans sergiliyor. Tarmak top numaraları oyuncuların yaşına ve cinsiyetine bağlı olarak farklılık gösteriyor. 0.62 basınç değerine sahip basketbol topları ideal bir şişme seviyesi sunuyor. Kötü hava koşullarına uygun olarak tasarlanan Tarmak basketbol topları isteğe bağlı olarak yağmurlu havalarda da kullanılabiliyor. Estetik görünümleri ve canlı renkleri ile Tarmak basket topları oldukça dikkat çekiyor. 

Basketbol Topu Numaraları

Basketbol topları özelleştirilerek ve numaralandırılarak üretiliyor. Genellikle 4 ana kategoriden oluşan basketbol topları yaş endeksli bir ayrıma tabii tutuluyor. En küçük basket toplarından biri olan 3 numaralı basket topu, 5 ile 8 yaş arasındaki çocukların kullanımı için özel olarak tasarlanıyor. 56 veya 57 cm çapa sahip olan küçük basket topu, o yaştaki çocuklar tarafından rahatlıkla kavranabilir. Diğer basket topu çeşitlerine kıyasla daha hafif olan küçük basket topu, 297-348 gram ağırlığı arasında değişiklik gösteriyor. 5 numaralı basket topu 11 yaş ve altındaki çocuklar için uygunluk gösteriyor. 70-71 cm olarak dizayn edilen 5 numaralı basket topu 400-450 gram ağırlığı arasında yer alıyor. 6 numaralı basket topu, ilk iki numaralı basket toplarından farklı olarak cinsiyet faktörü içeriyor. Kız, erkek fark etmeksizin 6 numaralı basket topunu kullanabiliyor. Son numara olan 7 numaralı basket topu doğrudan profesyonel kullanımlar için tasarlanıyor. Çap olarak genellikle 75-79 cm aralığında yer alan 7 numaralı basket topları 13 yaş üzerindeki erkek basketbol oyuncuları tarafından tercih edilebiliyor. 

Basketbol Topu Satın Alırken Hangi Özelliklerine Dikkat Edilmeli?

Basketbol topu satın alırken dikkat edilmesi gereken bazı özellikler bulunuyor. Çünkü basket topları farklı tasarım ve özelliklere sahip olarak farklı ihtiyaçlara yanıt veriyor. Öncelikle basket topu seçiminde oynanacak alana karar verilmesi gerekiyor. Çünkü basket topları içeride oynanan ve dışarıda oynanan olarak ikiye ayrılıyor. İç ve dış alan için geliştirilen basket toplarının özellikleri birbirinden farklı oluyor. İkinci olarak basket topu seçiminde boyutuna dikkat edilmesi gerekiyor. Yaş kriterine bağlı olarak farklılaşan basket topu numaraları top seçim aşamasında önemli bir rol oynuyor. Vücut ağırlığı, boy oranı, yaş ve hatta cinsiyetine göre tercih edilen basket topu boyutu, oyundan alınan zevki arttırıyor ve olası sakatlanma risklerini azaltıyor. Son olarak basketbol topu seçiminde oyuncunun amatör ya da profesyonel oluşuna göre seçim yapılması öneriliyor. Örneğin; basketbol sporuna yeni başlayan amatör oyuncular için uygun fiyatlı basket topları yeterli oluyor. 

Basketbol Topu Özellikleri

Tek bir yaş grubuna hitap etmeyen basketbol, birden çok yaş grubu tarafından tercih edilerek oynanabiliyor. Farklı yaş gruplarına ve özelliklerine göre değişiklik gösteren basket topları üretiliyor. Renklerine ve tasarımlarına göre farklılaşan basket topları arasında; siyah, pembe, beyaz, kırmızı, mor, mavi gibi birçok renk seçeneği yer alıyor. Düz renklerde üretilen basket topları dışında basketbol takımlarının logosunun basılı olduğu basket topları da mevcut. İmzalı veya orjinal olarak tasarlanan basket topları profesyonel oyuncular tarafından tercih edilebiliyor. İçerde ve dışarıda tercih edilen basketbol toplarının özellikleri de birbirinden farklı oluyor. Outdoor basketbol topları indoor basketbol toplarına kıyasla dayanıklılığı daha yüksek oluyor. 

Basketbol Topu Üretim Materyalleri ve Kullanım Alanları

Üretildikleri malzemeye göre farklılaşan basketbol topları farklı alanlarda kullanılıyor. Her basket topu temelde birbirinden farklı tutuş hissi yaratıyor. Kauçuk, deri veya sentetik deri materyallerden üretilen basket topları indoor ve outdoor olarak farklı alanlarda kullanılıyor. Kauçuktan üretilen basket topları genellikle daha sağlam ve daha sert zeminlerde tercih edilebiliyor. Yani kauçuktan üretilen basketbol topları outdoor basket müsabakalarında kullanılabiliyor. Deriden üretilen basket topları ise daha çok indoor yani saha ve salonlarda değerlendiriliyor. Profesyonel oyuncular tarafından genellikle deriden üretilen basket topları tercih ediliyor. Sentetik deriden tasarlanan basket topları da aynı deriden üretilen toplar gibi indoor alanda kullanılabiliyor. 

Basketbol Topu ile Oynamanın Fiziksel ve Zihinsel Yararları

Her yaştan insan için zevkli bir oyun olan basketbol oynamanın birçok faydası bulunuyor. Küçük yaşlarda oynanmaya başlanan basketbol, çocukların kas ve kütle gelişimine katkı sağlıyor. Ayrıca çocuklar basketbol sayesinde ideal boya ulaşabiliyor. Toplu şekilde yapılan spor dallarından birisi olan basketbol; takım çalışması, liderlik ve gruplar içerisinde söz alabilme konusunda çocukların gelişim göstermelerini sağlıyor. Yaşça daha büyük olan kişiler için basketbol topu, koordinasyon ve dikkat dağınıklığı gibi sorunların çözülmesine yardımcı oluyor. Kas ve kemikleri eskisi gibi işlevli hale getiren basket topu aynı zamanda kullanıcıların zihnini boşaltarak keyifli vakit geçirmelerini sağlıyor. 

Basketbol Topu Nasıl Şişirilir?

Basketbol topunu şişirmek için bu amaçla geliştirilen özel bir alet kullanılıyor. Ancak basket topu şişirirken dikkat edilmesi gereken bazı detaylar bulunuyor. Öncelikle şişirme işlemi için bir pompaya ihtiyaç duyuluyor. Basketbol topunun şişirileceği alana uygun bir sibop içerip içermediğine de bakılması gerekiyor. Aksi takdirde iki uç birbirine uyumsuz geliyor ve pompa işe yaramıyor ya da basket topu zarar görüyor. Uygun bir sibop bulunduktan sonra basketbol topu gerektiği kadar şişirilebilir. Basket topu şişirme ölçüsü, topun hangi numarada olduğuna ve kaç yaş kullanımına uygun olduğuna bağlı olarak değişiklik gösteriyor. Fazla şişirilen basket topu gereğinden fazla sert olurken, daha az şişirilen basket topu sektirme işlemini zorlaştırıyor. Basket topu kafa hizasından aşağıya doğru bırakıldığında bel hizasına kadar sekiyorsa doğru bir şişirme işlemi yapıldığı anlaşılabilir. 

Basketbol Topu Nasıl Tutulur?

Basketbol oyununa başlarken ilk adım basket topunun nasıl tutulacağını kavramaktan geçiyor. Ne kadar fazla bilinçli tutulursa basket topu, oynanan oyunda kişilerin başarılı olma ihtimali de bir o kadar artıyor. Oyunun oynanacağı sahaya uygun basket topu seçilmesi ile basketbol alıştırmasına başlanabiliyor. Basket topunu tutmanın ilk ve en önemli kurallarından biri avuçların basket topuna tamamen değmemesi olarak ifade ediliyor. Bu şekilde atışlar ve karşılıklı paslaşmalar daha doğru ve kontrol edilebilir hale geliyor. Basket topunun avuçlara değmemesi dışında, elin tutuş pozisyonu da önem arz ediyor. Parmakların birbirine çok yakın olmayacak şekilde ve daha aralıklı olarak basket topunu kavraması gerekiyor. Ayrıca baş parmağın diğer parmaklardan daha ayrık durması da oldukça önemli. İki baş parmak top tutulurken birbirine yakın tutulduğunda kondisyon ve top sürme işlemi daha uzun süre yapılabiliyor. Parmakların tüm eklemleriyle değil, son iki eklem kısmıyla basket topuna hafifçe temas etmesi yeterli oluyor. Basket topu tutma süreci zaman içerisinde tecrübe ve pratiklik yoluyla kazanılıyor. 

Basketbol Topu Nasıl Atılır?

Basketbolda topu atmak için tek bir teknik değil, birden çok teknik bulunuyor. Oyuncuların vücut ve boy yapısına hatta hangisinde daha rahat ettiğine göre top atma teknikleri değişiklik gösteriyor. Ana hatlarıyla bakıldığında ilk yöntem, basket topunu parmak uçlarıyla kontrol ederek atış yapmak olarak ifade edilebilir. Bu şekilde avuçlar topa değmiyor ve yalnızca parmak uçlarıyla top kontrolü sağlanıyor. Diğer basket topu atma yöntemleri arasında; dirsekten hizalayarak atış yapmak, daha çok bileğin kullanıldığı serbest bırakma şekli ya da ters olan el ile topun tutulduğu eli destekleyerek atış yapmak sayılabiliyor. İlk atış hariç diğer basket topu atma yöntemlerinde bilek ve kol daha fazla işlev görüyor. 

Basketbol Nedir?

Basketbol diğer ismiyle sepettopu, elle kontrol edilen ve topla oynanan popüler bir takım oyunu. İçeride ya da dışarıda oynanabilen basketbol profesyonel anlamda 5’er kişilik iki takımdan oluşuyor. Yerden yüksekliği Avrupa standartlarına göre 3.05 metre olan ve pota ismi verilen, yere paralel konumdaki bir çemberden topun geçirilmesi ile oynanıyor. Rakibinden daha fazla sayı yapan takım oyunu kazanıyor. Dört periyottan oluşan basketbolda 12’şer, 10’ar ya da 8’er dakikalık periyotlar bulunuyor. 

Tarmak Basketbol Topu Fiyatları

Tarmak basketbol topu fiyatlarına Hepsiburada’nın basketbol ürünleri kategorisinden hızlı ve pratik bir şekilde ulaşabilirsiniz. Karışık listelenen Tarmak markalı basketbol toplarını artan fiyat, azalan fiyat, çok satanlar, çok değerlendirilenler, yüksek puanlılar, indirim oranı, yeni eklenenler şeklinde sıralayabilirsiniz. Fiyat artan şekilde sıralama yaptığınızda ilk sırada en cazip fiyatlı basket topuna erişebilirsiniz. Beğendiğiniz Tarmak basket topları arasında ya da farklı marka basket topları ile hem özellik hem de fiyat açısından karşılaştırma yapabilirsiniz. Bu karşılaştırma işleminin sonucunda hem bütçenize hem de ihtiyacınıza hitap eden basket topuna ulaşabilirsiniz. Ayrıca basket topu araştırması yaparken filtreleme özelliklerinden yararlanarak alışverişte harcadığınız vakitten tasarruf sağlayabilirsiniz. Filtreleme işlemi ile aradığınız basket topuna kısa sürede ulaşarak kalan vakti kendinize ya da sevdiklerinize ayırabilirsiniz. Basket topu için marka, fiyat aralığı, değerlendirme puanı, top bedeni, renk, malzeme, satıcı filtrelemesi yapabilirsiniz. Satıcı seçiminde kararsızlık yaşıyorsanız deneyim sahibi kullanıcıların yorumlarından faydalanabilirsiniz. Bunun dışında hızlı teslimat yapan satıcıyı değerlendirerek bugün sipariş ettiğiniz basket topunu konumunuza bağlı olarak yarın teslim alabilirsiniz. En az ve en çok şekilde fiyat aralığı belirterek doğrudan bütçenize hitap eden basket toplarına ulaşabilirsiniz. 

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Tarmak Basketbol Topu

33 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Güncel Değerlendirme
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Malzeme
Toplam 33 / 33 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?