Tebeşir

Tebeşir

Tebeşir, esas olarak foraminifer olarak bilinen küçük deniz hayvanlarının kabuklarından ve bazı deniz yosunlarının kalkerli kalıntılarından elde edilen kalsiyum karbonattan oluşan bir çeşit kireçtaşıdır. Tebeşir genellikle beyaz veya açık gri renktedir. En önemli özelliği; gözenekli, geçirgen, yumuşak ve yapışkan olmasıdır. Tebeşir, 99 ila 65 milyon yıl önce Kretase dönemi denilen dinozorların neslinin yok olduğu dönemlerde oluşmuştur. 100 ila 600 metre arasındaki derinliklerde doğal ve saf olarak bulunur. Çoğu insan, ilk defa tebeşirle okul döneminde, karatahtaya kolayca yazı yazmamızı sağlayan ve yine kolayca silinebilen beyaz çubuk olarak tanışmıştır. Modern dünyada nüfusun artmasıyla doğal tebeşirin yerini, alçı bazlı düşük üretim maliyetli ve güzel yazan, yazarken de çok fazla toz ortaya çıkarmayan, “tozsuz tebeşire” bırakmıştır.

Tebeşir geleneksel olarak eğitimden, spora, tekstilden otomotive kadar birçok alanda kullanılmıştır. Çim ve toprak zeminde oynanan tenis sporunda, saha çizgileri uzun yıllar tebeşir tozu kullanılarak işaretlenmiştir. Oyun topu saha çizgisine çarptığında, ortaya tebeşir toz bulutu veya pigment tozu görünür olduğundan yıllarca tercih edilmiştir. 

Son yıllarda tebeşir tozu yerini titanyum dioksite bıraksa da hala aynı isimle anılmaktadır. Jimnastik, kaya tırmanışı, halter ve halat çekme gibi sporlarda, tebeşir (günümüzde genellikle magnezyum karbonat), teri gidermek, el ve ayakların kaymasını azaltmak için eller ve ayaklarda hala kullanılmaktadır. Toz, sıvı veya blok bar olarak sporcular tarafından kullanılmaktadır.

Tebeşir Neden Yapılır?

  1. yüzyıldan beri her ders sınıfında bulunan tebeşir ve kara tahtalar çoğumuz tarafından aşina olduğumuz eğitim gereçleridir. Beyaz, pudramsı ve konulduğu yüzeylere yapışmaya meyilli, aynı zamanda silinmesi de bir o kadar kolay, tebeşir ve beraberindeki kara tahta mükemmel öğretim yardımcılarıdır. Bununla birlikte, günümüzde çoğu tebeşir teknik olarak tebeşir değil, alçıtaşıdır ve bu da tebeşir neden yapılır sorusunun cevabı olacaktır.

Tebeşir ve alçı, eski zamanlardan beri madencilikle çıkarılmıştır. 40.000 yıl öncesine kadar uzanan mağara resimlerinde tebeşir (kalsiyum karbonat) bulunurken, alçıtaşı (kalsiyum sülfat) medeniyetin başlangıcından beri inşaat için bir harç olarak kullanılmış ve hatta Mısır piramitlerinde bile bulunmuştur.

Alçının neden karatahtalara yazı yazmak için tebeşirin yerini aldığı açık değil. Bunun en olası nedeni, alçıtaşının bol olması, kolayca çıkarılması ve muazzam miktarlarda işlenmesidir. Alçı madenleri; Kanada, Meksika, İspanya ve Amerika Birleşik Devletleri dahil olmak üzere 90'dan fazla ülkede bulunur. ABD'de 19 eyalette yüzey madenciliği ile işlenmektedir ve yalnızca ABD her yıl 30 milyon tondan fazla malzeme üretir. Bu da ürünün ucuz olmasını açıklıyor.

Beyaz Tebeşir

Beyaz tebeşir bir kara tahta klasiğidir. Çocuklar üzerinde denenmiştir ki; gerçek beyaz tebeşir ile bir kara tahtaya yazmayı ve çizmeyi öğrenmeye bayılırlar. Klasikleşmiş beyaz tebeşir, siyah veya yeşil kara tahtalara tozumadan yazılır ve hızlı ve kolay bir şekilde silinir. Bu tebeşir çubuklarının, karatahta yüzeyleri üzerinde güzelce kayan pürüzsüz bir dokusu vardır. Özel tebeşir tutacağı aparatıyla kullanıldığında, ellerde toz bırakmasının önüne geçilmiş olunur. Bu tebeşir tutacakları tutuş ve yazım kolaylığı sağlar. EN71 testlerinden geçmiş ve çocuklar için güvenlidir.

Tebeşir Boyası

Tebeşirlerin renk kartelasının genişlemesi ile birçok resim sanatçısının, kaldırım sanatı olarak adlandırılan sokak boyama sanatına yönelmesi tesadüf değildir. Sanatçılar, tebeşir gibi yarı kalıcı malzemelerle sokak, kaldırım ve kasaba meydanları gibi alanlarda sanatsal performanslarını özgürce sergileyebilmiş yerel yönetimler de sanatçılara destek sağlamış, onlarca sokak sanatçısının geçim kaynağı olmasının yolu açılmıştır.

Tebeşir boyası ile yapılan bu sokak performans sanatının özelliği, yapılan sanat eserinin belli süre içinde silinmesi sebebiyle turistik alan ziyaretçilerinin, her gün farklı performansların yaratılışını izleme şansına sahip olmalarıdır. 

İlk kaydedilen sokak boyama yarışması ve 'festival' 1906'da Londra'da yapılmıştır. Artık dünyanın birçok büyük kentinde değişik tarihlerde sokak boyama festivalleri düzenlenmektedir.

Tebeşir Saç Boyası

Kız olsun erkek olsun, belli dönemlerde kısa süreli de olsa görsel farklılık yaratmak, kişilere özgürlük hislerinde tatmini açısından iyi gelmektedir. Günümüzde en yaygın olarak kullanılan geçici değişim yöntemi tebeşir çubukları ile geçici saç boyama olarak karşımıza çıkmaktadır. 

Saç tebeşiri, kalıcı olarak boyamadan saçınıza geçici renk katmanın en kolay yoludur. Trend özellikle gençler ve çocuklar arasında popüler olmuştur. Çünkü maviler, morlar, kırmızılar, sarılar ve daha birçok renk inanılmaz canlı ve göz alıcı, saçın boyanma süreci de nispeten çok kolay. Bunu yapmak için kuaföre gitmeye de gerek yok üstelik. Tek ihtiyacınız olan tebeşirin kendisi ve sadece su. Uygulaması çok kolay olan tebeşir ile saç boyama sonrası, istenirse saç spreyi uygulanmasıyla daha uzun süreli sabitleme yapılabilir. Saçın yıkanmasıyla tüm boya giderek saç doğal rengine geri döner.

"Saç tebeşiri, gençlerimiz arasında son zamanlarda görülen ve saç rengini değiştirmek için bir parça renkli pastel tebeşiri belirli saç tellerine sürtmeyi içeren bir çılgınlıktır” diyen sağlık kuruluşları "Ürünler; kafa derisi, gözler ve cilt üzerinde alerjiye ve ters reaksiyonlara neden olabilecek boyalar veya renklendiriciler, kimyasallar ve koruyucular gibi bileşenler içerebilir" diye uyararak, özel saç için üretilmiş tebeşir saç boyası kullanılmasını öneriyor. Aman dikkat! Bilinen ve güvenilir toksin içermeyen özel saç boyaması için üretilmiş ürünleri tercih etmek en doğru hareket olacaktır.

Tebeşir Kalemi

Kuru tebeşir kalemi klasik boya kalemi formunda veya sabun kalıbı şeklinde olup, genellikle kumaş ve deri tekstil dikiş proseslerinde kullanılmaktadır. Kumaşta ve deride iz bırakmadan kolayca çıktığı için tercih edilmektedir. Malzeme ölçümleri için sanayide de kullanılması çok yaygındır.

Sıvı tebeşir kalemleri; karatahtalar için benzersiz renkleri hayata geçiren özel kalemlerdir. Sıcak renkler yaratıcılıkları ateşler. Menü Panoları, Kara Tahta Etiketleri, Kara Tahta Kağıdı, Bistro Panoları, Ev Pencereleri, Araba Pencereleri, Parlak Panolar, Aynalar, Plastik, Metal ve daha birçok yüzeyde kullanım için mükemmeldir. Sıvı tebeşir kalemleri, silinebilir canlı renklere, değiştirilebilir yedek uçlara sahip ince uçlu kalemlerdir. Doğum günleri, bayramlar, yılbaşı gibi evinizi süslemek istediğiniz tüm özel günlerinizde kapıdan pencereye, balondan peçeteye kadar her yüzeye mesajınızı yazabilir rengarenk süslemeler yapabilirsiniz. 

Tebeşir Fiyatları

Karatahtalar, kaldırımlar, meydanlar, giysiler veya diğer herhangi bir yüzeyde kullanım olanağı sunan tebeşir, ulaşılması kolay ve ucuz bir malzemedir. Çubuk tebeşirler, sıvı tebeşirler ve hatta toz tebeşir gibi birçok varyantı mevcuttur. Bu öğeler inanılmaz derecede çok yönlüdür ve birçok malzemede kullanılabilir. İhtiyaç durumunda birçok çeşidini online siparişle ve uygun fiyatla temin edebilirsiniz.

Tebeşir Zararlı mıdır?

Tebeşir ürünleri; tozsuzdur, güvenlidir ve toksin içermezler, bu da çocukların bile kullanabileceği anlamına gelir. Güçlü renk zenginliğine sahip, kullanıldığı her yüzeyde yapışkan yapısıyla kolay uygulanıp, görünürlüğü ile öne çıkar. Bu ürünler kolay kolay kırılmaz, zarar görmez ve uzun süreler bozulmadan depolanabilir ve etkin bir şekilde kullanılabilir. 

Tebeşir Nerelerde Kullanılır?

Tebeşir, spor salonu zeminlerini, spor ürünlerini, kara tahtaları ve hatta ölçüm amaçlı kıyafetten sanayi ürünlerine kadar işaretlemek için kullanılabilir.

Eğitimden sanata, spordan sanayiye kadar çeşitli kullanım alanları, tebeşiri tüm kullanıcıları için önemli öğe haline getirir. Son zamanlarda güzel kokulu tebeşirler de üretilerek, kullanıcısını memnun etmek amaçlanmıştır.

Tebeşir Pahalı mıdır?

Bu ürünler, ambalajlı ve yüksek kaliteli ürünler olup, cazip fiyatlarla satın almak isteyen kullanıcıları memnun edecektir. Tebeşirler, ucuz ve sorunsuz yazma deneyimleri sağlar, yüzeyleri kolaylıkla işaretler ve kolay silinebilirler.Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Tebeşir

195 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Premium Fırsatları
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hemen Al Sonra Öde
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 24 / 195 ürün
DSACategoryId/2147483643/15344/15470/60005194