Doğru motor ve pervane tipini seçmek teknenizin performansı üzerinde önemli etkilere sahiptir. Pervane için doğru boyut ve eğimi eşleştirmek, teknenizin ve motorunuzun tasarlandığı maksimum performansı elde etmesini sağlar. Genellikle güç seçimi hız ile eşdeğer tutulsa da daha fazla beygir gücü hızdan çok daha fazlasını verir. Bu nedenle seçtiğiniz motorun, tekneniz ve sürdürmek istediğiniz faaliyetler için ideal beygir gücü olduğundan emin olmalısınız.

Dıştan Takmalı Motorlar 

Dıştan takma motor çeşitleri, teknenin kıç aynalığına gövdenin dış tarafında veya teknenin arkasında monte edilir. Dıştan takmalı motorun dişli kutusu ve pervanesi çalışma sırasında suya batırılır ama kullanılmadığı zaman sudan dışarı yatırılabilir. Bu, korozyonu önler ve tuz veya tatlı su kullanımı için motoru ideal hale getirir. Günümüzün dıştan takma motorları, beygir gücü ile motor başına 2,5 beygir gücünden 350 beygir gücüne kadar değişir. Nadiren de olsa 500 beygir gücüne sahip dıştan takmalı motorlar da bulunabilir.

Geçmişte, dıştan takmalı motorlar tipik olarak geleneksel iki zamanlı motorlardı; ancak üreticiler o zamandan beri doğrudan yakıt enjeksiyonu (DFI) iki zamanlı ve dört zamanlı tasarımları içeren çevre dostu düşük emisyonlu motorlara geçtiler. Geleneksel iki zamanlı motorlar, motoru yağlamak için yağın benzinle karıştırılmasını gerektirirken, DFI iki zamanlı motorlar ve dört zamanlı motorlar için yağ ve benzinin ayrı olması gerekir. Modern düşük emisyonlu deniz tipi dıştan takma motorlar, daha sessiz ve pürüzsüz çalışmanın yanı sıra, neredeyse dumansız olduğundan daha çevre dostudur.

Yeni dıştan takmalı motorlar, erken dıştan takmalı motorlardan çok daha fazla yakıt verimliliği sağlayan EPA emisyon yönetmeliklerini karşılar. Bazı üreticiler “dört zamanlı” motor tasarımı kullanırken diğerleri doğrudan yakıt enjeksiyonu (DFI) adı verilen modern iki zamanlı tasarım kullanır. İki zamanlı motorlar, çalışma sırasında yağı bir hazneden motorun yağ kritik parçalarına çeken hedefli enjeksiyon kullanır. Yağ, kalıntı bırakmadan yakıtla tüketilir. Modern düşük emisyonlu deniz dıştan takma motorlar, on beş yıl önceki motorlara kıyasla daha sessiz ve pürüzsüz ve neredeyse dumansız egzozla çalışır.

İçten takmalı motorlarda, motor ve şanzımanın güverte altında, teknenin gövdesine monte edilir. Bir tahrik mili gövdeden uzanır ve motoru çalıştırmak için üzerine bir pervane monte edilir. Direksiyon bir dümen kullanılarak yapılır.

Diğer Motor Tipleri

Kuyruk motorları, dıştan takmalı motorun dişli kutusunu, içten takmalı bir motor ile birleştirir. Kuyruk motorunun dişli kutusu teknenin arkasındaki kıç yatırması bölgesi boyunca uzanır ve bir dizi vites tahrik milini suyun altına yönlendirir. Sonuç olarak teknenin hareket yönüne mükemmel şekilde hizalanmış bir pervane elde edilir. Direksiyon, pervaneyi soldan sağa hareket ettirerek gerçekleştirilir. Tahrik ünitesi ayrıca römork hareketi için yukarı yatırılabilir. Küçük teknelerde, dıştan takmalı motorlar seçilmediğinde, kuyruk motorları genellikle en güçlü seçimdir.

Jet motorları, suda pervane kullanan bir dıştan takmalı motordan veya kuyruk motorundan çok farklıdır. Bir jet motoru, suyu bir pompa ile teknenin altından teknenin içine çeker ve ardından kıçta bölgesinde yer alan bir çıkıştan dışarı atar. Jet motorları çok yüksek manevra kabiliyetine sahiptir ve yüzeyin altında açıkta pervaneleri bulunmadığından sığ suda güvenle çalışabilir.

2004 yılında piyasaya sürülen Pod Drive tipi, tekne motoru fiyatları açısından daha yüksek fiyat etiketine sahip olmakla birlikte, önemli miktarda alan tasarrufu sağlar. Genellikle dizel olan ve motorun arkasındaki gövdede bir şanzıman bulunan dahili motora sahiptir. Şanzıman, bölme muhafazasından suya kıç aynalığının önüne yerleştirilmiş dişli kutusuna giden, aşağıya doğru yönlendirilmiş bir şaft kullanır. Pod Drive itmeyi yönlendirmek için döner. Bu motor sistemleri, beygir gücü başına daha fazla itme gücü sunar, çünkü teknenin omurgasına mükemmel bir şekilde hizalanır ve tüm kuvvetler teknenin hareketiyle aynı hizaya gelir. Pod Drive motorlar, tamamen elektronik olan özel direksiyon ve gaz kelebeği sistemlerini içerir. Kolay rota planlaması için gemideki GPS sistemleri ve otomatik pilotlarla entegre edilir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Tekne Motoru Fiyatları

Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Toplam 24 / 236 ürün
DSACategoryId/60001546/2147483604/22004138/1300208