En Ucuz ve Kaliteli Teraziler

Tartım işleminde bireysel kilo veya ürün kalite takibi yapılabiliyor. Bir kütlenin ağırlığının belirlenebilmesi için kullanılan aletlere ağırlık ölçer deniyor. Ağırlık ölçü birimlerinden olan terazi ve kantar birçok alanda kullanılıyor. Bir cismin ağırlığı dünyanın cisme uyguladığı kuvvet ile ilgili oluyor. Ağırlık bir kuvvet olduğu için yeryüzüne yakın olan hemen her şey bu kuvvetten etkilenerek kütleye dönüşüyor. Terazi ve kantarlar ise farklı standartlarda olan bu ağırlıkları ölçebiliyor. Terazi ve kantarın birçok farklı çeşidi bulunuyor. Terazi tartı çeşitleri ticaret, laboratuvar, kuyumcu, hastane gibi birçok farklı sektörde kullanılabiliyor. İş hayatında satışı gerçekleştirilen her ürünün ağırlığının belirlenmesi gerekiyor. Çünkü ürünün ağırlığı fiyatının belirlenmesinde büyük bir rol oynuyor. Her türlü ağırlığı ölçecek bir terazi ya da kantar bulunuyor. Hassas ölçüm yapan teraziler genellikle küçük şeyleri ölçmek için kullanılıyor. Çünkü daha yüzeysel şeyleri ölçen teraziler hassas ölçüm yapmıyor. Terazilerin hassasiyet yapısı, tasarımı, maksimum ağırlık kapasitesi kullanım alanına göre değişiklik gösterebiliyor. Market, manav ve kuyumcu gibi alanlarda kullanımı sıkça tercih edilen terazi modelleri kapsamlı bir ölçüm yapıyor. Aynı şekilde kantar mldelleri de ürünlerin kullanım alanlarına ve ihtiyaçlarına göre farklılaşıyor. Elektronik terazi hayatın hemen hemen her alanında kullanılıyor. Bu terazinin diğer modellerden en önemli farkı ölçtüğü ağırlığı ibre ile değil, elektronik bir sayaç ile göstermesi oluyor. Bu özelliği elektronik teraziyi diğerlerinden daha hassas ve güvenilir yapıyor. Elektronik teraziler iş hayatı dışında günlük yaşamda da kullanılabiliyor. Hassas laboratuvar ölçümleri yapabilen elektronik terazi pastalardaki unun ölçümünde dahi değerlendiriliyor. Pazarcı terazisine genellikle market ya da pazarlarda rastlanıyor. Market ve manav terazisi modelleri ile yüksek ağırlıklı ürünler tartılıyor ve barkod yapıştırılıyor. Hassas ölçümler yapan elektronik teraziler ise evlerde kullanılıyor. Pasta, kek, kurabiye yapımında kullanılabilen hassas elektronik teraziler yiyeceklerin malzeme ağırlığını ölçüyor. Böylece kullanıcılar malzeme miktarının önem arz ettiği pasta ve kurabiyeleri doğru şekilde yapabiliyor. Bunun dışında yiyecek imalatı yapan işletmeler de doğru bir ölçüm için elektronik teraziden yardım alıyor. Böylece fazla ürün kullanımı önlenerek ürün tasarrufu sağlanıyor. Terazi ve kantar çeşitlerini Hepsiburada ile inceleyerek kendiniz için uygun olan ürüne ulaşabilirsiniz. 

Terazi Çeşitleri

Terazi çeşitleri farklı özelliklere sahip oluyor. Bu özelliklere bağlı olarak da farklı alanlarda kullanılabiliyor. Laboratuvar veya eczanelerde yapılan ölçümlerde küsüratlar dahi önemli olduğu için hassas terazilerin kullanılması öneriliyor. Hassas teraziler 0 ile 500 gram gibi dar bir ölçüm aralığı sunuyor. Ölçümlerin çevre koşullarından etkilenmemesi için cam bölme ile çevrelenen teraziler de bulunuyor. Eski tip olarak bilinen ibreli teraziler; manav, market ve pazar gibi yerlerde kullanılıyor. İbreden oluşan terazilere analog terazi de deniyor. Manav ya da marketlerde kullanılan dijital terazilerde gıda tartımına uygun olması için çukur kefe bulunuyor. Ayrıca bu terazilerde fiyat hesaplama seçeneği olması da kullanıcıya avantaj sağlıyor. Ölçüm aralığı geniş olan basküller, fabrika gibi büyük iş yerlerinde sıkça görülüyor. Yer terazileri kişi ağırlığını ölçmek için kullanılıyor. Rampalı basküller ağırlığı fazla olan malzemeleri kolayca tartıyor. Bebek terazileri bebeklerin kilo takibini yapmak için aile sağlığı ve hastane gibi merkezlerde kullanılıyor. Terazi modelleri kullanım amacına, taşıma kapasitesine ve özelliklerine bağlı olarak farklılaşıyor. Teraziler market, manav, kuyumcu, fabrika gibi birçok işletme tarafından değerlendiriliyor. Terazi isimleri de kullanılan alan göre belirleniyor. Barkodlu teraziler genellikle market ve manavlarda kullanılıyor. Bu terazi modeli eşyalarına ağırlığını hesapladıktan sonra bir barkod sunuyor. Terazi modelleri farklı kapasite ve tasarımlara sahip oluyor. Maksimum tartma kapasitesi de modelden modele değişiklik gösteriyor. 10, 50, 100 kg gibi farklı tartma kapasitesine sahip olan teraziler farklı sektörlerde kullanılıyor. Yenilikçi tasarıma sahip olan dijital terazi hassas ölçüm yapıyor. Bu sebeple kullanıcılardan büyük bir ilgi görüyor. Farklı sektörlerde kullanılabilen dijital terazi yaptığı ölçümleri detaylı şekilde sunuyor. Net sonuçlar veren dijital terazi pratik bir kullanım sağlıyor. Terazi modellerinin bazıları hem dijital ölçüm yapıyor hemde barkod sunuyor. Bu ürün genellikle market ve manavlarda uzun vade kullanılıyor. 

  • Elektronik Terazi

Elektronik terazi günümüzde en sık tercih edilen terazi modellerinden biri. Manav, market gibi dükkanlarda gıdaların ölçümünü yapmak için elektronik terazi kullanılıyor. Elektronik terazinin diğer adı dijital terazi olarak geçiyor. Elektronik terazilerin çalışma prensibi yük hücrelerinin alüminyum bir çerçeve üzerine gergin bir köprü oluşturacak şekilde konumlandırılması ile gerçekleştiriliyor. Dijital terazilerin olmazsa olmazı yük hücreleri oluyor. Hücrelerin görevi, alüminyum kabın üzerine konulan maddenin ağırlığını elektrik sinyallerine dönüştürmek oluyor. İşlem sırasında direnç değişiyor. Kapasiteleri düşük olan elektronik teraziler yüksek doğruluk derecesinde tartım yapıyor. LCD gösterge ekranı bulunan dijital teraziler pratik bir kullanım sağlıyor. Elektronik terazi kablolu ya da bataryalı olarak kullanılabiliyor. Bataryalı elektronik terazi şarj edilebiliyor. Dijital terazi; Ethernet, yazıcı ve Wi-Fi bağlantısına sahip olabiliyor. Elektronik terazilerin bazıları tuş takımıyla çalışırken, bazı modellerde tuş takımı bulunmuyor. Otomatik kalibrasyon sistemine sahip olan dijital teraziler kendi dengesini sağlayabiliyor. 

  • Hassas Terazi

Hassas terazi genellikle kuyumcularda, laboratuvarlarda veya kimyasal sanayilerde kullanılabiliyor. Hassas teraziler tek kefeli veya iki kefeli eşit kollu olarak farklılaşıyor. 0.1 mg ve 0.01 mg duyarlılığa sahip olarak tartım yapan hassas teraziler mevcut. Hassas terazilerin kalibrasyon kontrolünün sıkça yapılması öneriliyor. Zamanında yapılmayan ya da yanlış yapılan kalibrasyon doğru sonuçlar vermiyor. 

  • Barkodlu Terazi

Terazinin doğru seçilmesi hem satıcı hemde alıcı için önem arz ediyor. Farklı tasarımlara sahip olan teraziler fonksiyonel özellikler sunuyor. Hassasiyet aralığı ve maksimum ölçüm kapasitesi terazi modeline göre değişkenlik gösterebiliyor. Barkodlu teraziler ağırlığın belirlenmesi gereken gıda ürününün çeşidine ve yapısına göre ayarlanabiliyor. Ölçümü otomatik olarak yapan barkodlu terazinin barkod tuşuna basmak yeterli oluyor. Pratik bir kullanım sunan barkodlu terazi net bir ölçüm yapıyor. 

Kantar Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Ağırlık ölçümünde kullanılan kantar terazilerden farklı olarak ağır cisimleri tartmak için kullanılıyor. Tek kollu ağırlık ölçer olan kantar çengelden oluşuyor. Yatay bir kola sahip olan kantarın kol ucunda ağırlığı asmaya yarayan bölümler bulunuyor. Kantar kolunun üzerinde sabit bir ağırlığı olan ve aynı zamanda hareket edebilen kantar topu ve bıçağı yer alıyor. Kantara kaldıraç da deniliyor. Kantar ile yapılan ölçümlerde doğru sonuç alınabilmesi için mutlaka kalibrasyon işlemi yapılması gerekiyor. Kantar kolu ve kantar topu ağırlığı ölçümü yapılacak olan kütlenin ağırlığını dengelemede rol oynuyor. Kantar çengelinde bir cisim bulunmuyorsa kantar noktası sıfır olarak belirleniyor. Teraziye göre daha ağır olan kantarın kullanımı oldukça pratik. Kantar ile tartım işlemi yapılırken yalnızca tek bir ağırlık kullanılıyor. 

  • Dijital Kantar Terazi

Maksimum ölçüm kapasitesine sahip olan kantarlar dijital seçenekleri ile kullanıcılara sunuluyor. Terazi ile benzer özelliklere sahip olan kantarların tasarımı ve ölçüm hassasiyeti farklılaşıyor. Terazilerden daha ağır cisimleri ölçebilen kantar modelleri dayanıklı yapıları ile dikkat çekiyor. Dijital kantar terazi kullanımına göre farklılaşıyor. İhtiyaca yönelik olarak tasarlanan el kantarı ya da arka korumalı kantar modelleri bulunuyor. Farklı ağırlık kapasitesine sahip olan dijital kantarlar 50 kg, 100 kg ya da 250 kg tartım yapabiliyor. Bunun dışında 1, 2, 3, 10, 15 tonluk kantar modelleri de bulunuyor. 

  • Baskül Kantar

Baskül kantar büyük aletlerin ölçümünde kullanılıyor. Baskül kantar çeşitleri arasında; insan, sandık, eşya, hayvan, çuval, kamyon tartımı yapan modeller bulunuyor. Geniş bir tabloya sahip olan basküllerin ağırlığı ölçülecek yükleri bu tabloya konuluyor. Tartım baskülü bir platform ve ibreden meydana geliyor. Platformun üstüne çıkılarak ya da yük konularak aşağı doğru ittiriliyor. Bu hareket ağırlığın ölçüsü oluyor ve tartının içinde yer alan kaldıraç mekanizması ibreye iletiliyor.

  • Manyetik Mıknatıslı Kantar

Manyetik mıknatıslı kantarlar genellikle gıda firmaları tarafından kullanılıyor. Kantarda yer alan mıknatıs gıda ürünlerinin içerisindeki demir parçalarının ayrılmasını sağlıyor. Mıknatıs kantarda herhangi bir ağırlık değişimine sebebiyet vermiyor. Doğası gereği metal malzemeye çeken mıknatıs, kantarın metal aksamına yapışıyor. Böylece toplam ölçüde bir değişiklik olmuyor. Elektronik ölçüm yapan kantarlarda mıknatıs manyetik alan çizgisini etkileyebiliyor. Manyetik çizgilerin değişmesi kantardan alınacak sonucu değiştirebiliyor. Bu sebeple mıknatısın kaç kg olduğunu ölçmek için manuel ölçüm yapan kantar kullanılması tavsiye ediliyor. 

  • Yaylı Kantar

Yaylı kantar tartımı yapılacak kütlenin çengele takılması ile kullanılıyor. Sarmal yaya bağlı olan ve sıfırı gösteren ok, yanlarda yer alan ağırlık birimleri hizasına gelerek ölçüm yapıyor. Yaylı kantar aynı zamanda el terazisi olarak da isimlendiriliyor. 

Terazi Hangi Alanlarda Kullanılır?

Sektör gözetmeyen teraziler birçok farklı alanda sıkça kullanılıyor. Evlerde kullanılan teraziler özellikle bayan kullanıcıların mutfakta işine yarıyor. Yemek, tatlı ya da pasta tariflerinde net ölçü verildiği için terazi kullanımı önem arz ediyor. Çünkü tariflerde göz kararı bir ölçülendirme kullanmak sonucu olumsuz etkileyebiliyor. Net ölçüler kullanmak tarifi doğru yapmanın püf noktası oluyor. Bu sebeple mutfakta kullanılan terazi demirbaş olarak nitelendirilebiliyor. Yemek sektöründe de terazi kullanımı oldukça yaygın. Büyük miktarlarda yapılan yemeklerde porsiyon ve maliyet hesabı çıkartılıyor. Çıkan hesaba göre de yemek, tatlı, salata gibi her gıdanın bir reçetesi oluşturuluyor. Gıdalara katılan her bir malzemenin gramajı oluyor. Gramaj ise bu reçeteye göre ayarlanıyor. Tartım işlemi yapılmadığında yemek sektöründe maliyet problemleri ya da beklenen porsiyon sayısına ulaşamama gibi sorunlar yaşanabiliyor. Gıda sektörünün önemli bir ayağı olan restoran ve lokantalarda da müşterilere eşit şekilde porsiyonlama yapabilmek adına terazi kullanılıyor. Sektör fark etmeksizin üretim faaliyeti yapan tüm fabrikalarda bazı ürünlerin satışı ağırlık hesabı yapılarak gerçekleştiriliyor. Fabrikaya kabul edilecek hammaddeler veya yardımcı malzemelerin tedarikçi firmadan doğru miktarda gelip gelmediğini kontrol etmek için terazi kullanılıyor. Fabrikalarda yer alan kalite kontrol laboratuvarlarda da terazi kullanımı görülüyor. Bağımsız analiz laboratuvarlarında da teraziye ihtiyaç duyuluyor. Terazi ile fiziksel, mikrobiyolojik ve kimyasal analizler gerçekleştiriliyor. Manav, pazar ve marketlerde sebze, meyve, kuruyemiş, et gibi ürünlerin ağırlığı terazi ile hesaplanarak fiyatlandırması yapılıyor. Zayıflama merkezleri ve diyetisyen gibi sağlık kurumlarında da insanların kilosunu ölçmek ve aynı zamanda takibini sağlamak için terazi kullanılıyor. 

Terazi Kullanılırken Nelere Dikkat Etmeli?

Terazi kullanılırken yani tartım işlemi yapılırken doğru sonuç alınabilmesi için dikkat edilmesi gereken detaylar bulunuyor. İlk olarak terazinin konum seçimine özen gösterilmesi gerekiyor. Terazi konumu belirlenirken nem oranının düşük olmasına ve korozif madde bulundurmamasına dikkat edilmesi öneriliyor. Terazinin direkt olarak güneş ışığına maruz bırakılması tavsiye edilmiyor. Ağırlık ölçümü yapılırken terazinin sert, esneme yapmayan, düz ve sarsıntısız bir zeminde konumlandırılması gerekiyor. Rastgele konum değişikliği yanlış tartımlara neden olabiliyor. Laboratuvar ortamında kullanılan teraziler için yer değişikliği gerekli olan durumlarda laboratuvar görevlisinden yardım alınması öneriliyor. Terazi veya kantarın konumlandırıldığı alan özellikle hassas ölçüm yaparken oldukça önemli. Terazi kullanılmadan önce ortamdaki hava sirkülasyonuna dikkat edilmesi gerekiyor. Tartım yapılacak ortamda açık cam ya da klima varsa kapatılması öneriliyor. Terazi yüzeyinin tartım işleminden önce temizlenmesi tavsiye ediliyor. Kuyumculuk sektöründe kullanılan hassas terazilerin yüzeyinin temizliği oldukça önemli. Kullanılmayan zamanlarda terazilerin üzerinde ağırlık olmaması gerekiyor. Çok soğuk veya çok sıcak ürünlerin ağırlık ölçümlerinin yapılması uygun değil. Terazi kullanılmadan önce kalibrasyonu kontrol edilmesi gerekiyor. Kalibrasyon işleminin teraziden sorumlu olan kullanıcının yapması öneriliyor. Hassas terazilerin kefesine yüksek kuvvette bir basınç uygulaması ürüne zarar verebiliyor. Bu sebeple maksimum ölçü sınırının aşılmaması ve kefeye sert yüklemeler yapılmaması gerekiyor. Sert yüklemeler yapılması terazide ani yükselmelere yol açabiliyor. Terazinin içerisinde kurutucu bulunması gerekiyor. Dijital terazinin kullanılmadan önce elektrik ya da pil durumunun kontrol edilmesi öneriliyor. Ayrıca elektronik terazilerin kullanımdan önce sıfırlanması gerekiyor. Dijital hassas terazilerde doğru kalibrasyon ayarı yapmak kullanıcıya fayda sağlıyor. Kalibre edilen terazi ürünleri eksik veya fazla tartmadığı için maliyeti net belirliyor. Düzenli olarak belli aralıklarla yapılan kalibrasyon işlemi terazide hata varsa anlaşılmasını sağlıyor. Kalibrasyon ve ayarlama birbirlerinden farklı işlemler olduğu için karıştırılmaması gerekiyor. Kalibrasyon işlemi terazinin nasıl çalışacağını bildiriyor. Terazinin ayarlanması ise çalışma şeklini değiştiriyor. 

Terazi Satın Alırken Hangi Özelliklerine Bakılmalı?

Terazi ya da kantar satın alırken dikkat edilmesi gereken detaylar bulunuyor. Çünkü ürünlerin üretim veya satış aşamasında ağırlıklarının net bir şekilde belirlenmesi gerekiyor. Terazi seçiminde ilk dikkat edilmesi gereken konu kullanım amacı belirlemek oluyor. Farklı malzeme ve tasarıma sahip olan terazilerin ölçüm hassasiyeti ve kapasitesi farklılık gösteriyor. Dolayısıyla terazilerin kullanım alanları da farklılaşıyor. Pratik kullanım sunan elektronik askılı kantar birçok alanda değerlendirilebiliyor. Kullanıcıların satın alma aşamasında dikkat etmesi gereken özelliklerden biri de ürünün fiyat performans ürünü olup olmadığı. Doğru terazi seçimi verimli kullanım sağlıyor. Ölçüm hassasiyeti terazi seçiminde büyük bir rol oynuyor. Gerektiğinden az veya çok hassasiyet içeren terazi modelleri doğru sonuç veremeyebiliyor. Buda ürünün işlevselliğini azaltıyor. Terazilerin üretildiği malzeme ve dayanıklılığı kullanıcılar için oldukça önemli. Kullanım alanına ve koşullarına uygun olan materyalden üretilen terazilerin seçilmesi öneriliyor. Kullanım şekilleri de terazi seçimini etkiliyor. Modellerin bazıları katlanabilir, elde kullanılabilir ya da taşınabilir özellikler sunuyor. Dijital vinç kantarı seçiminde kullanılacak alanın ve ürünün teknik özelliklerinin incelenmesi tavsiye ediliyor. Sağlıklı bir ölçüm için zeminin düz olması gibi kontroller mutlaka yapılmalı. 

Terazi Fiyatları

Farklı markalar tarafından satışa sunulan terazi fiyatları Hepsiburada ile listeleniyor. Listelenen kantar modelleri en çok satanlar, en yeniler, artan fiyat ya da azalan fiyat şeklinde sıralanabiliyor. Sıralanan terazi çeşitleri özellik ve fiyat açısından karşılaştırılıyor. Karşılaştırma işlemi sonucunda kullanıcı aradığı terazi modeline erişebiliyor. Terazi ve kantarlar kullanım alanlarına göre çeşitlilik gösteriyor. Terazi araştırmasında en az ve en çok şekilde fiyat aralığı belirlenebiliyor. Fiyat aralığı kullanıcıların terazi satın alımı için ayırdığı bütçesini korumasına yardımcı oluyor. Kantar araştırmasında değerlendirme puanı yüksek olan ürünler filtrelenebiliyor. Filtreleme işlemi satıcı seçiminde de geçerli oluyor. Cazip fiyat sunan satıcı seçilerek bütçe tasarrufu sağlanabiliyor. 

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...
1/1
Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Terazi

2364 ürün listeleniyor
İndirimli Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Premium Fırsatları
Kuponlu Ürünler
Yurt Dışından Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Marka
Toplam 41 / 2364 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?