Tıbbi Aromatik Bitkiler

Tıbbi Aromatik Bitkiler

Tıbbı aromatik bitkiler insanların hastalıklar karşısında daha da dirençli olmasını sağlayan ve hastalıkların tedavi edilmesinde destekleyici faktörü olan bitkilerdir. Bu bitkilerin tedaviye destek amaçlı olarak kullanılmasının yanında sağlıklı yaşama karşı olan etkilerinin de yüksek olması ilgi görmesini sağlar. Eğer bir bitkin içerisinde insanların sağlık durumuna etki edebilecek faydalı bileşenler bulunuyor ise bu bitkiler tıbbi bitki kapsamında yer alır. Bazı ufak tefek müdahaleler ile atlatılabilecek olan hastalıklarda bu bitkilerin kullanımı gerekir. Ancak bu bitkileri kullanırken mutlaka belirli miktarda kullanmaya dikkat etmek gerekir. Balkonda, pencere kenarlarında, bahçelerde sıklıkla yetiştirilen bu bitkiler birçok önemli özelliği ile öne çıkar. Her bitkinin kendi içerisinde bulundurduğu bileşen ile birçok farklı hastalığa iyi gelmesi kullanımının daha da yayınlaşmasını sağlar. Tıbbi aromatik bitkiler çalışma alanları da bitkilerin kullanım alanlarına göre farklılık gösterir. 

Tıbbi Aromatik Bitkiler Nelerdir?

Tıbbi aromatik bitkiler nelerdir sorusu birçok kişinin ilgilendiği konular arasında yer alır. Bu bitkiler gündelik hayatta sıklıkla tüketilebilen bitkiler arasında yer alır. Kolaylıkla temin edilebilen aromatik tıbbi bitki türleri bazen baş ağrısı bazen de bir cilt probleminin tedavisine destek olması açısından kullanılabilir. Bu bitkilerden en çok bilinenler arasında şunları saymak mümkündür:

  • Lavanta 

Lavanta birçok farklı sorunun giderilmesinde kullanılabilir. Buket olarak satışa sunulan lavanta çiçeği, özellikle stres ile baş etmek isteyen kişilerin sıklıkla tercih ettiği bir bitkidir. Bununla birlikte iştahı açan bir bitkidir ve sindirimi kolaylaştırır. Mide ve bağırsaklarda gaz varsa bunun giderilmesinde son derece yardımcıdır. Uykusuzluk probleminin giderilmesinde de tercih edilebilir. İdrar söktürücü olarak kullanılan lavanta, böbrekleri de temizler. Demet olarak satın alabileceğiniz lavanta, kurutulmuş olarak satılır ve kolaylıkla kullanılabilecek nitelikte bir bitkidir. Bu bitkileri demet olarak satın alabileceğiniz gibi saksıda taze olarak da temin edebilirsiniz. Her durumda son derece yüksek faydaları bulunur. 

  • Kekik Bitkisi

Tıbbi ve aromatik bitki çeşitleri içerisinde kekik bitkisinin de son derece önemli bir yeri bulunur. Yemeklerde ve salatalarda çok güzel bir tatlandırıcı baharat olan kekik aynı zamanda çay olarak da tüketilebilir. Kekik en çok sindirim sorunlarının giderilmesinde yardımcı bir bitkidir. Bunun yanında gözlere çok iyi gelen kekik, bunun yanında kalp sağlığını da korur. Bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı daha dirençli bir hale gelmenize yardımcı olur. Solunum yolu rahatsızlıklarında da oldukça önemlidir. Bu bitki kuru olarak satılabildiği gibi saksıda yeşil bitki olarak da satılır. Süs bitkisi olarak mutfak masanızın üzerinde güzel bir görüntü yaratan kekik bitkisi güzel kokusu ile ortamın da havasını değiştirir. 

  • Salep Fidanı

Sindirim sistemi üzerinde son derece olumlu etkileri olan salep fidanı aynı zamanda kabızlık üzerinde de etkilidir. Zihni güçlendiren bu bitki beyin fonksiyonları üzerinde son derece yüksek etkilere sahiptir. Tıbbı ve aromatik bitkiler nedir sorusuna yanıt olarak ilk akla gelen bitkiler arasında yer alır. Bu bitkiler farklı şekillerde tüketilebilir. Eğer evinizde saksıda ya da bahçede yetiştirmek isterseniz fidan olarak satın alabilirsiniz. 

  • Parfüm Çiçeği

Tıbbi aromatik bitki fideleri arasında yer alan parfüm çiçeği, migren ataklarına son derece iyi gelir. Bunun yanında baş ağrılarının giderilmesinde çok etkili bir bitkidir. Mide ve bağırsak ağrılarının giderilmesinde de etkili çözüm üretir. Eğer baş dönmesi yaşıyorsanız ya da kulak çınlaması probleminiz var ise parfüm çiçeğinin faydalarından yararlanabilirsiniz. Bu çiçekler saksıda satılır ve dilerseniz süs bitkisi olarak da evinizde ya da bahçenizde bulundurabilirsiniz. 

  • Sumak Fidanı

Önemli baharatlar arasında yer alan sumak bitkisi fidan olarak satışa sunulur. Bahçenizde hem güzel bir görüntü yaratır hem de oldukça faydalı bir bitkidir. Kalbi destekleyen ve karaciğeri koruyan bu bitki türü son derece sevilen baharatlar arasında yer alır. Yemekleri ve salataları tatlandıran sumak bitkisini en doğal şekli ile kendi bahçenizde yetiştirme fırsatı elde edebilirsiniz. 

  • Biberiye Fidanı

Son yıllarda aromatik bitkiler yetiştiriciliği gittikçe daha büyük bir önem kazandı. Bu bitkiler içerisinde hem sindirim sistemine hem de bağışıklık sistemine iyi gelen biberiye fidanı sağlık açısından büyük bir öneme sahiptir. Çeşitli bitkilerle karıştırılarak çayı yapıldığında çok rahat bir şekilde tüketilebilir. Bu bitkilerin yetiştirilmesi için fidan olarak temin etmeniz bahçenize ya da saksıya ekmeniz gerekir. Ulaşılabilir fiyatlarla satın alınabilecek bitkiler arasında yer alır. 

  • Aloe Vera Bitkisi

Kozmetik alanında çok fazla tercih edilen bitki türleri arasında Aloe Vera ilk sıralarda yer alır. Bu bitki türünün çok önemli avantajları vardır. Cildin güzelleşmesinde son derece etkili olan bu bitki aynı zamanda mide rahatsızlıklarına da çok iyi gelir. Bunun yanında, yıpranan tüm hücrelerin onarılmasında ve nemlendirilmesinde çok etkilidir. Aloe Vera bitkisi bahçe ve saksıda yetişmeye uygun bir bitkidir. 

  • Sarı Kantaron

Şifalı bitkiler arasında yer alan en önemli bitki türlerinden birisi de sarı kantaron bitkisidir. Özellikle yağı için yetiştirilen bu bitki, birçok sağlık probleminde destekleyici etkilere sahiptir. Tohum olarak satışa sunulan bu bitkiyi bahçenizin bir köşesinde rahatlıkla yetiştirebilir ve kuruduktan sonra ya da taze olarak tüketebilirsiniz. 

Tıbbi Aromatik Bitkilerin Yetiştirilmesi

Tıbbi aromatik bitkilerin önemi her geçen gün biraz daha artış gösterir. Sağlık, kozmetik, ilaç sanayi gibi alanlarda özellikle yararlanılan bu bitkiler gündelik yaşam içerisinde de fayda sağlar. Bu bitkilerin yetiştirilmesi profesyonel ve amatör olarak yapılır. Yani kişiler ticari bir amaç gütmüyor ise saksıda, bahçede bu bitkileri yalnızca kendi kullanımları için yetiştirebilirler. Aynı zamanda ticari amaç için de büyük tarlalarda yetiştirilebilecek bitkiler arasında yer alırlar. Tıbbi aromatik bitkiler yetiştiriciliği modülü gereğince kişiler belirli standartlarda bu bitkileri yetiştirmek durumundadırlar. Aksi halde satış için gerekli onayı almak mümkün olmayabilir. Bitkileri eğer profesyonel anlamda ticari bir amaç için yetiştirmek istiyorsanız iklim şartları, sulama, gübreleme ve daha birçok faktörü göz önünde bulundurmanız gerekir. Tıbbi aromatik bitkiler üretimi konusunda son derece titiz olmanız gerekir. Çünkü bu bitkilerin özellikle doğal olması direkt kişi sağlığını yakından ilgilendirir. Bu bitkilerin yetiştirilmesinde doğal koşulların sağlanması son derece önemlidir. Bununla birlikte tıbbi aromatik bitkiler ve yerel tohum merkezi olarak faaliyet gösteren kurumlar, bu tohumların her sene en doğal şekli ile üretimini ve dağıtımını yapar. 

Tıbbi Aromatik Bitki Fiyatları

Tıbbi aromatik bitki fiyatları bitki türüne ve sayısına göre farklılık gösterir. Bazı bitkiler yalnızca soğan olarak satılırken bazıları tohum olarak satışa sunulur. Bunun yanında saksıda ve fide olarak da satışa sunulan bitkiler bulunur. Yetiştirme koşullarına göre dilediğiniz şekilde aromatik bitkileri ulaşılabilir fiyatlar üzerinden temin edebilirsiniz. 

Tıbbi Aromatik Bitki Çeşitleri Nelerdir?

Tıbbi aromatik bitkiler içerisinde biberiye, kekik, aloe vera, yaban mersini, hatmi çiçeği, lavanta, sumak, nane gibi birçok farklı bitki bulunur?

Tıbbi Aromatik Bitkiler Nasıl Yetiştirilir?

Bu bitkiler profesyonel ve amatör olarak yetiştirilebilir. Ticaretini yapmak isterseniz geniş arazi üzerinde ya da serada yetiştiricilik yapılması gerekir. Amatör olarak ise bahçenizde ya da saksıda yetiştirebilirsiniz. 

Tıbbi Aromatik Bitkiler Nasıl Kullanılır?

Aromatik tıbbi bitki türleri, çay olarak ya da yağı çıkarılarak kullanılabilir. Baharat olarak kullanmak isterseniz kurutup minik taneler halinde çekmeniz gerekir. Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Tıbbi Aromatik Bitkiler

195 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Toplam 24 / 195 ürün
DSACategoryId/60002705/2147483601/460347/34000210