Tıbbi Aromatik Bitkiler

"Tıbbi aromatik bitki" terimi, insanlar tarafından hastalıklara karşı korunma veya hastalıkların tedavisinde kullanılan bitki veya bitki ürünlerini belirlemek için kullanılır. Bir bitkinin, yapısında insanlarda olumlu bir tepkiye neden olabilecek kimyasal bileşenler varsa, tıbbi amaçlı kullanıldığı kabul edilir. Bahçenizde, balkonunuzda ya da pencerenizin önünde  soğuk algınlığı, grip, zayıf sindirim ve uykusuzluk gibi yaygın rahatsızlıkları tedavi ettiği bilinen popüler aromatik bitkileri yetiştirebilirsiniz.

Tıbbi Aromatik Bitkilerin Özellikleri

Bitkilerin tıbbi nitelikleri alkaloidler, antibiyotikler, glikozitler, flavonoidler, kumarinler, tanenler, saponinler, terpenler, uçucu yağlar gibi biyolojik olarak aktif maddelerden kaynaklanır. Aromatik otlar ayrıca çok daha geniş bir bitki yelpazesini ifade eder. Çok yıllık otsu bitkilerin yanı sıra, otlar ayrıca ağaçlar, çalılar, yosunlar, algler, likenler ve mantarları da içerir. Aromatik bitkiler tatları, kokuları, tıbbi ve sağlıklı nitelikleri ile değerlidir. Yoğun kokulu şifalı bitkiler genellikle vücut üzerinde oldukça güçlü bir etkiye sahiptir. Aromatikler olarak da adlandırılan bu bitkiler genellikle baharatlı, keskin veya buruk bir tada sahiptir. Çoğu bitkinin yetiştirilmesi çok zor değildir. İçeride veya dışarıda saksıda pek çok bitki yetişebilirsiniz. İklimlere ve toprak türlerine kolay bir şekilde uyum sağlayan aromatik bitkiler, doğal olarak zararlılara dayanıklı bitkilerdir. Bu da bakımı kolaylaştırır. İlk olarak aromatik bitkinizin büyümesi için ihtiyaç duyacağı ortam koşullarını araştırın. Günde kaç saat güneşe ihtiyacı olduğuna, uygun toprak türüne ve yetiştirme sıcaklıklara özellikle dikkat edin. Tohumdan yetiştirmeye zaman ayırmak istemiyorsanız saksı fidanlarını tercih edebilirsiniz.

Tıbbi Aromatik Bitkiler Hazırlama Önerileri

Aromatik saksı bitkilerinin çoğunun hazırlanması kolaydır. İnfüzyon veya çay, bitki yaprakların, gövdelerin ya da çiçeklerin üzerine kaynar su dökülmesi ile yapılır. Uzmanlar tarafından önerilen normal oran ve demleme süresi bitkiden bitkiye değişiklik gösterir. Kaynatma, uçucu yağların kabuk veya kökler gibi sert veya odunsu kısımlardan çıkarılması için uygulanır. Soğuk ekstraktlar, iki kat fazla bitki gerektirir. Yapraklar, gövdeler ya da çiçekler 12 saate kadar soğuk suda bekletilir.Tentür, kurutulmuş, toz haline getirilmiş bir bitkinin bire bir alkol ve su çözeltisine yaklaşık iki hafta demlenmesi ile üretilir. Şişe her gün çalkalanır ve sürenin sonunda bitki süzülür. Tıbbi aromatik bitkilerden uçucu yağları damıtma, ekstraksiyon, enfleuraj ve maserasyon olmak üzere dört yöntemle elde edilir.

Soru 1: Tıbbi aromatik bitkiler nasıl yetiştirilir?

Genel olarak, aromatik bitkiler bol güneş ışığına, köklerin gelişmesi için büyük saksılara ve yalnızca toprak dokunulabilecek kadar kuru olduğunda sulamaya ihtiyaç duyar. Böylece bitkilerin yapraklarında değerli uçucu yağlar uygun şekilde birikebilir.Tıbbi aromatik bitkiler saksıda ya da bahçe toprağında yetiştirilebilir. Çoğu bitki, normal yaz sıcaklıklarında ve gün boyunca tam güneşlenmeye ihtiyaç duyar. Çok sıcak günlerde bitkiyi gölgeye almak hareket yerine toprağın yüzeyini ağaç kabuğu veya samanla malçlamayı veya  soğuk kışlarda bitkiyi bir bezle örtmeyi deneyebilirsiniz. Satın aldığınız bitkileri fide saksılarından çıkarıp, uygun büyüklükteki yetiştirme saksılarına dikmelisiniz. Yaprakların en iyi şekilde büyümesi için uygun gübreler ile bitkilerinizi takviye edebilirsiniz.

Soru 2: Tıbbi aromatik bitki çeşitleri nelerdir?

Biberiye, kekik, adaçayı, nane, lavanta ve aloe vera en popüler aromatikler arasında yer alır.  Lavanta tatlı çiçeksi kokusu ve mor çiçekleriyle bilinir. Piyasadaki en popüler aromatik yağ kaynaklarından biridir. Sabunlar, yağlar ve banyo ve vücut ürünleri gibi tıbbi ve ticari ürünlerde yoğun olarak kullanılır. Limon otu, limon veya diğer yaygın turunçgillere benzer turunçgil kokusuna ve tadına sahiptir. Çeşitli el ve dudak balzamlarında, uçucu yağlarda, hijyen ürünlerinde ve SPA ürünlerinde kullanılır. Aloe vera yatıştırıcı, nemlendirici ve serinletici özellikleri ile bilinir. Genellikle cilt bakım ürünlerde kullanılır

ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Tıbbi Aromatik Bitkiler

83 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. Plantistanbul Tıbbi Aromatik Bitkiler
  2. Karacatıbbibitkiler Tıbbi Aromatik Bitkiler
  3. Akdeniz Tıbbi Aromatik Bitkiler
  4. Lala Ahmet Botanik Tıbbi Aromatik Bitkiler
  5. Renk Sepeti Tıbbi Aromatik Bitkiler
  6. Ender Peyzaj Tıbbi Aromatik Bitkiler
  7. Fidan Burada Tıbbi Aromatik Bitkiler
  8. Fidanium Tıbbi Aromatik Bitkiler
  9. Kaktüs Bahçe Tıbbi Aromatik Bitkiler
  10. Moda Botanik Tıbbi Aromatik Bitkiler
  11. Uludağ Herbal Tıbbi Aromatik Bitkiler
  12. Akdeniz Tarım Tıbbi Aromatik Bitkiler
  13. Aktarım Tıbbi Aromatik Bitkiler
  14. Doğal Tıbbi Aromatik Bitkiler
  15. Mood Tıbbi Aromatik Bitkiler
  16. Naturel Tohum Tıbbi Aromatik Bitkiler
  17. Peyzaj Burada Tıbbi Aromatik Bitkiler
  18. Taskar Peyzaj Tıbbi Aromatik Bitkiler
  19. Uzay Bahçesi Tıbbi Aromatik Bitkiler
  20. Yalova Fidan Market Tıbbi Aromatik Bitkiler
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Değerlendirme Puanı
 4. Fotoğraflı Değerlendirme
 5. Güncel Değerlendirme
 6. Fırsat Ürünleri
 7. Satıcı A-Z
Efsane TeslimatLütfen konum seçin.
Konum:
seçilmedi
DSACategoryId/60002705/2147483601/460347/34000210
Başa dön