Sahip olduğunuz aracın motorunun istenilen devinimde çalışması için içine giren tüm elemanların temiz olması gerekiyor. Motorun çalışmasını başlatan yakıtın yanma işlemi, silindirler arasında bulunan hava yardımıyla gerçekleştiriliyor. Doğru zamanda doğru miktarda yakıtın yanması için havanın da aynı ritimde silindirler içerisine iletilmesi gerekiyor. Silindirler içine alınan havanın tozdan ve kirden arındırılmış olması gerekiyor. İçerisinde en ufak bir toz zerreciği bulunan hava, yanma işleminin istenilen şekilde ilerlemesini engelliyor. Bu durumda hem fazla yakıt harcanıyor hem de egzozdan çıkan dumanın kalitesi düşerek hava kirliliğine sebep oluyor.

Aracınız, motorun çalışmasının yanı sıra ısıtma ve soğutma sistemleri için de havaya ihtiyaç duyuyor. Aracın içine çekilen hava, emme manifoldu yardımıyla bir yandan silindirlere gönderilirken diğer yandan radyatöre doğru hareket ediyor. Her iki sistemin de düzgün çalışabilmesi için araç içine çekilen havanın kalitesi önem taşıyor.

Hava girişi ile hava filtresi arasında yer alan toz bidonu, araç içine çekilen havadaki parçacıkları topluyor. Filtreye ulaştığı zaman filtreye zarar verebilecek büyüklükteki toz ve kir parçaları, toz bidonu tarafından hapsediliyor. Büyük çaplı toz ve kir zerrelerinden ayıklanan hava, filtre tarafından ikinci kez süzülüyor. Burada da duman ve is gibi maddeler engellenerek motor içerisine temiz hava akımı iletiliyor.

Toz bidonu sayesinde aracınızın içine alınan hava, iki aşamalı süzgeçten geçiriliyor. Titiz bir şekilde temizlenen hava, motor aksamlarının ve soğutma sisteminin kusursuz çalışmasına yardımcı oluyor. Hava filtresinin üzerindeki yükü hafifleten toz bidonu, filtrenin ömrünü uzatıyor ve filtrenin değişim süresi daha uzun aralıklara bölünüyor.

Toz bidonu, akünün altında yer alan saca bağlanıyor. Kaput açıldığı zaman görülmesi zor olan toz bidonunun sökülebilmesi için öncelikle tamponun altında kalan sac bağlantılarının sökülmesi gerekiyor. Bağlantısı söküldükten sonra yerinden çıkarılan toz bidonu, kolaylıkla boşaltılarak yeniden monte ediliyor. Kaliteli ve dayanıklı plastik malzemeler kullanılarak hazırlanan toz bidonu, uzun süreli kullanım sağlıyor. Sık sık yenilenmeye ya da boşaltılmaya ihtiyaç duymayan toz bidonu, filtrenin de ömrünü uzatarak araç bakımı açısından tasarruf etmenize yardımcı oluyor.

Darbe ya da aşırı ısınma sonucu zarar gören toz bidonu değiştirilmediğinde hava filtresi kısa zamanda işlevini yitiriyor ve aracın içine giren hava kalitesi bozuluyor. Bozulan hava kalitesiyle birlikte ilk başta silindirlerdeki yanma işleminin kalitesi düşerek motor performansını aşağı çekiyor. Motorunuzun performans kaybetmesi, araç içindeki tüm sistemlerin çalışmasını da olumsuz etkiliyor. Bu sebeple aracınız açısından hayati önem taşıyan temiz hava akışı için araç bakımları sırasında toz bidonunun kontrolünün de düzenli olarak yapılması gerekiyor.

Sahip olduğunuz aracın marka ve modeline yönelik olarak toz bidonu çeşitleri üretiliyor. İhtiyaç anında teknik servis tarafından kısa sürede yenilenen toz bidonu, motor aksamları arasında kalan boşluğa monte ediliyor. Özel geliştirilmiş kalıplar kullanılarak hazırlanan toz bidonu modelleri, araç motorunun şekli göz önünde bulundurularak dizayn ediliyor. Toz bidonları, plastik malzemelerin kolay şekil alabilen özelliklerinden faydalanılarak dökme kalıplarda şekillendiriliyor.

Otomobil üreticileri, piyasaya sürdükleri her marka ve model araç için özel tasarlanan toz bidonu çeşitleri sunuyor. Motor hacmine bağlı olarak motor aksamları arasında bulunan boşluk da değişkenlik gösteriyor. Farklı boy ve şekillerde üretilen toz bidonu modelleri, her araca göre ayrı bir geometrik şekle sahip oluyor. Bu sayede monte edildiği araç içerisine tam oturuyor. Yolun oluşturduğu sarsıntılara dirençli toz bidonu, monte edildiği alanda sabit kalarak istenmeyen gürültü ve takırtılara sebebiyet vermiyor.

Toz Bidonu

Bu Kategori Yayında Değil.
Aşağıdaki ürünler ilginizi çekebilir.
BAŞA DÖN