Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Türkiye'De Balık Ve Balıkçılık ( Pêche Et Pêcheries En Turquie)-Karekin Deveciyan

Aras Yayıncılık
370,00 TL
( / adet)
Loading interface...
Diğer Satıcılar - Tümü (15)

Diğer satıcılar, Hepsiburada.com bünyesinde satış yapan diğer firmaları ve satış fiyatlarını gösterir.

441,31 TL
448,00 TL
DSACategoryId/60001501/2147483645/80196007/9955
Türkiye'De Balık Ve Balıkçılık ( Pêche Et Pêcheries En Turquie)-Karekin Deveciyan
1910-1917 yılları arasında İstanbul Balıkhanesi müdürlüğü ve daha sonra da balık işleri başmüfettişliği yapmış olan Karekin Efendi Deveciyan''ın (1867, Harput - 1964, İstanbul), İstanbul''da, 1915''te Osmanlıca, 1926''da ise geliştirilmiş Fransızca basımı yapılan Türkiye''de Balık ve Balıkçılık adlı eseri Türkiye''de balıkçılık konusunda yazılmış en önemli eserlerin başında gelir. Eser, konuyla ilgilenen herkesin takdirini kazanmış olmasının yanı sıra, son yıllarda sayıları hızla artarak yayımlanan balık ve balıkçılıkla ilgili kitapların hemen hepsinin başvuru kaynağı da olmuştur.

Türkiye''de Balık ve Balıkçılık, alanındaki ilk çalışmadır. Yazarının konuya olan hâkimiyeti, büyük tecrübesinin ürünü olarak verdiği ayrıntılı bilgiler, yaptığı hassas çizimler, bugün onu yalnızca balıkçılık alanında değil, folklorik ve tarihsel bakımlardan da benzersiz bir eser olarak değerlendirmemize neden olacak kadar önemlidir. Avrupa bilim çevrelerinde de takdirle karşılanan eser, Türkiye''deki deniz ve tatlısu balıklarıyla deniz canlılarını, av aletleriyle volileri, dalyanları, göl ve akarsularla ilgili bilgilerle avlanma tekniklerini içererek, balıkçılık konusuna ilgi duyan herkes için zengin bir kaynak oluşturur. Eserin değerini tarihçi Reşat Ekrem Koçu, ünlü eseri İstanbul Ansiklopedisi''nin dördüncü cildinde şu sözlerle teyit eder:
"Balık ve Balıkçılık" milli kütüphanemizde benzerine ender rastlanan muazzam eserlerdendir; kendi mevzuunda ise tek eserdir.

Bugün, Türkiye balıkları ve balıkçılığı konusunda Karekin Deveciyan''ın bu dev eseri kadar zengin ve canlı ayrıntılarla bezeli bir kitabın hâlâ yazılamadığını iddia etmek abartılı sayılmaz. 
(Arka Kapaktan)
Boyut Normal Boy
Yazar Karekin Deveciyan
Yayın Tarihi 2011
Sayfa Sayısı 574
Cilt Durumu Ciltsiz
Diğer
Yurt Dışı Satış Yok
Stok Kodu KARAS65757
Fiyat Satıcı Kargoya Veriliş Tarihi
%
Ekstra indirimli fiyat
Başa dön