Uyarı & Yönlendirme Ürünleri

Kurum ya da şirket çalışanlarını olası kazalardan koruyabilmek işverenlerin sorumluluğu altındadır. Anayasa üzerinde de iş sağlığına ve iş güvenliğine ilişkin kanunlar bulunmakla birlikte her işverenin bu kanuna uyması gerekmektedir. Bu amaç doğrultusunda risk değerlendirme toplantılarından çalışan bilgilendirme etkinliklerine, çeşitli kurslardan iş ortamındaki bilgilendirici ikazlara kadar geniş bir önlem dizisinden söz edilebilir. İş güvenliği levhaları, bu önlemler arasında dikkat edilmesi gereken unsurlardan bir tanesidir. 

İş Güvenliği Levhaları Nedir?

İş güvenliği levhaları, iş ortamında oluşabilecek her türlü risk ve probleme karşı uyarı niteliği taşıyan bilgilendirici levha ve tabelalara verilen genel bir isimdir. İş kazaları sonucu her yıl binlerce çalışan hayatını kaybetmekte, bu sayıdan daha fazlası ise yaralanmaktadır. İş güvenliği levhaları da işte bu sorunu ortadan kaldırmaya yönelik atılacak adımlardandır. İşveren, çalışanlarını olası risklere karşı bilgilendirmek ve uyarılarda bulunmak zorundadır. İş güvenliği levhaları da bu uyarıları üzerinde taşır. 

İş güvenliği levhaları inşaat ya da şantiye gibi alanlardan plazalara kadar riskin oluşabileceği her türlü iş bölgesinde bulunmalıdır. İşler arasında risk ya da tehlike farklılıkları olabilir; bazı iş yerlerinde riskler daha fazlayken kimi iş yerleri nispeten güvenli bir ortam sağlayabilir. Ancak her iş alanındaki risk türü de ayrıdır. Bu nedenle de iş alanına ve yapılan işe uygun iş güvenliği levhaları bulundurulmalıdır.

İş Güvenliği Levha Çeşitleri

İş güvenliği levhalarına bakıldığında birbirlerinden oldukça farklı işaret, sembol ve yazılar içeren çeşitli levhalar görülür. Sağ elini uzatmış ve baş parmağını yöneltmiş bir insan modeli altında önce can güvenliği yazısının bulunduğu iş güvenliği levhası, bu levhalar arasındaki en popüler olanıdır. Birçok iş yeri için uygun olan bu levha, hatırlatıcı bir mahiyete sahiptir. Öte yandan çalışırken koruyucu maske takılmasını hatırlatan levhalar, acil toplanma yerini belirten levhalar ve yangının nasıl söndürüleceğini açıkça gösteren levhalar gibi çok sayıda çeşit bulunur. Spesifik iş güvenliği levhalarından da söz edilebilir. Spesifik levhalar ise takım aletlerini yerine koymaya ya da yükün hangi bölgeden yardım alarak kaldırılacağına ilişkin bilgiler içermektedir.

İş güvenliği levhası olmamasına karşın aynı kategoride değerlendirilebilecek farklı ekipman ve materyallerden de söz edilebilir. Kırmızı şerit, bunların başında gelir. Girilmesi tehlike arz edebilecek bölgelerin etrafına çekilen kırmızı şeritler çalışanları korumak için alınan bir önlemdir.

İş Güvenliği Levhalarının Kullanımı

İş güvenliği levhalarının bulundurulması kadar önemli olan bir diğer husus da bu levhaların konumlanışları ile alakalıdır. İş alanlarında mutlaka olması gereken levhalar, bununla birlikte doğru yerlere yerleştirilmelidir. Genel ikaz içeren ve işe başlamadan önce bazı bilgileri hatırlatan levhaların iş yerinin giriş noktasında olması beklenir. Böylece iş yerine giren çalışanların hemen hepsi bu levhaları rahat bir şekilde görebilecektir. Yukarıda sözü edilen kırmızı şeritlerin ise tehlikeli olabilecek bölgeleri tamamen kaplayacak şekilde çekilmesi önemlidir. 

İş güvenliği levhalarının kullanılacağı iş yerleri geniş bir alanı kaplıyorsa levha sayısında artırılmaya gidilebilir. Bu nedenle aynı levha türünden çok sayıda alınarak güvenlik önlemleri de üst seviyelere taşınabilir. Ayrıca kask ya da baret kullanımı gibi hayati öneme sahip levhaların yoğun iş yapılan yerlerin tamamında bulunması tavsiye edilir. Spesifik iş güvenliği ikazları ise ilgili iş birimlerinin duvarlarlarında yer almalıdır. Örneğin aletler ile ilgili levhalar aletlerin yanına, elektrik tehlikesini haber veren levhalar elektrik içeren bölgelere yerleştirilmelidir. İş kazalarını ve bu kazalar sonucu oluşabilecek vefatları, yaralanmaları engelleyebilecek potansiyel taşıyan iş güvenliği levhalarına gereken önem verilmelidir. 


Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

İş Güvenliği Levhaları

10.000+ ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Yurt Dışından Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Toplam 24 / 10000+ ürün
DSACategoryId/60002705/2147483620/13003347/13003349/60002020