Vinyl ve Plastik Dambıllar

Vinyl ve Plastik Dambıllar

Egzersiz Türleri ve Kuvvet Egzersizleri

Fiziksel uygunluğun korunmasını veya geliştirilmesini amaçlayan planlanmış, tekrarlı ve düzenli fiziksel aktivitelere egzersiz denilmektedir. Egzersiz kuşkusuz sağlığın korunmasında ve geliştirilmesinde rol oynayan önemli etmenlerden biridir.

Fiziksel uygunluğu geliştirme özelliğine göre egzersiz türlerini dört ana başlıkta toplayabiliriz.

  1. Dayanıklılık (aerobik egzersiz)
  2. Kuvvet egzersizleri
  3. Esneklik (germe) egzersizleri
  4. Denge egzersizleri

Kuvvet kasların dirence karşı koyma kabiliyetidir. Kuvvet aktiviteleri faydalarını şöyle sıralayabiliriz:

  • Vücut yağ oranını azaltır
  • Kas ve kemik kitlesini arttırır ve kas kemik kitlesinin kaybını önler
  • Kas ve kemikleri güçlendirir
  • Vücudumuzun önemli ve büyük kaslarını kuvvetlendirmeyi sağlar.

Kuvvet antrenmanlarının ağırlıklarla yapılması gerekir. Bu aşamada vinil plastik içeriğe sahip ağırlıklar tercih edebilirsiniz. Fazla yer kaplamayan ve egzersizinize eşlik edebilecek plastik ağırlık seti ile antrenmanınızı keyifle tamamlayabilirsiniz.

Vinyl ve Plastik Dambıllar 

Dambıl kuvvet antrenmanlarının vazgeçilmez bir parçasıdır. Fazla yer kaplamayan ve eşsiz bir egzersiz keyfi sunan vinil plastik dambıllar ile üst gövdenizde yer alan kol, omuz, sırt, göğüs kaslarını kuvvetlendirebilir. Bacaklarınızı güçlendirerek kas gruplarınızın tonlanmasını sağlayabilirsiniz.

Bir tür organik bileşen olan vinilden yapılan vinyl ağırlık seti ve plastik dambıllar ile dilediğiniz yerde dilediğiniz ve zamanda egzersiz yapabilirsiniz. Sağ ve sol kolda aynı ağırlıkta dambıllarla yapacağınız egzersizle kuvvet dengesizliğiniz var ise fark edebilir ve ortadan kaldırabilirsiniz. Kaslarınızı güçlendirerek daha görünür hale getirebilir böylelikle hayal ettiğiniz görüntüye kavuşabilirsiniz.

Bir egzersiz geçmişiniz yoksa ve yeni başlamayı düşünüyorsanız plastik dambıl 2 kg ile kuvvet antrenmanlarınıza başlayabilirsiniz. Tekrar sayınız ve set sıklığınız zaman içerisinde gelişim gösteren kas grubunuzla yetersiz kaldığında plastik dambıl 5 kg olanlara geçiş yapabilirsiniz. 

Egzersiz geçmişiniz varsa gücünüzü düşünerek plastik dambıl 10 kg tercih edebilirsiniz. Size en uygun dambıl ağırlığını seçerken çalıştığınız varsa (personal trainer) kişisel antrenörünüze veya fizyoterapistinize danışabilirsiniz. Konuda yetkin kişilerden de tavsiye alabilirsiniz. Çalışmaya 2 kg ile başlayabilir; plastik dambıl 20 kg hatta çalıştığınız ağırlığı ağırlık barıyla 50 kg a kadar çıkarabilirsiniz. 

Kuvvet antrenmanlarına başlayacak ve hali hazırda yapan kişilerin merak konusu olan konulardan biri de plastik dambıl fiyatlarıdır. Plastik dambıl fiyatları alınacak ürünün çeşitli markalar arasından seçilmesi; bütçeye ve kişiye en uygun dambıl ağırlığına bağlı değişkenlik gösterebilir. 

İyi Ekipman İyi Antrenman

Vinyl dambıl içeriğindeki malzemeler farklılık gösterebilir. İçeriği demir döküm, beton veya özel harç malzemelerinden doldurulmuş olabilir. Dambıl dış yüzeyi vinyl kaplı olması dış yüzeyin kaymamasını sağlar. Kullandığınız dambılın vinyl kaplı olması bu anlamda büyük önem taşır. Antrenman esnasından enerji harcamasının artmasıyla terleme gerçekleşebilir. Bu durumda kullanılan ağırlığın elden kaymaması egzersiz esnasında konsantrasyonun sağlanması ve olası kazaların önüne geçmiş olur. 

Dambıl egzersiz esnasında ya da molalarda yere bırakıldığında hareket etmemelidir. Vinil plastik bu durumu önleyecek etkiye sahiptir. Sık ve kısa setlerden oluşan egzersizlerde bu durum istediğiniz performansı olumlu etkileyecektir.

Antrenman esnasında sizi motive eden şarkınızın bölünmemesi, toplu antrenman yaptığınız alanlarda dambıllların karışmaması için de tercihiniz yine vinil plastik grubu dambıllardan olmalıdır. Farklı renk seçeneklerine sahiptir. Dambılların renkli olması aynı zamanda çalışacağınız ağırlık grubuna karar verirken de kolaylık sağlar. Kullanacağınız ürün üzerinde ağırlığını belirten rakamlarla da ağırlığı hususunda bilgi verilmektedir. Renkleri aklınızda tutana kadar bu rakamlar aracılığıyla uygun ağırlığı seçebilirsiniz. Plastik ağırlık setleri antrenman esnasında yere bıraktığınızda da çok ses çıkarmaz. Bu şekilde ne sizi ne de çevrenizdekileri gürültü konusunda rahatsız etmemiş olursunuz.

Vinyl ve plastik dambıllar elle kavramaya müsait standart yuvarlak veya altıgen şeklinde bulunurlar. El anatomisi göz önüne alınarak üretilmişlerdir.

Ağırlık ve Egzersiz Çeşitleri 

Kuvvet egzersizlerine yeni başlayanlar için dambıl setleri iyi bir başlangıç sunacaktır.

Aerobik yaptığınız bir egzersize veya adım egzersizlerine el ağırlıkları ekleyerek direnç ve kuvvet kazanabilirsiniz. Dambıllar küçük ebatlara sahip seçenekler oldukları için yürürken koşarken istediğiniz kiloda seçerek kullanabilirsiniz. Yağ yakmanıza destek olacaktır.

Vücut yağını en iyi azaltma yöntemlerinden biri olan ip atlama ile dambıl ürünlerini eş zamanlı edinebilirsiniz.

Dambılları genellikle ikili şekilde satışa sunarlar. Bu durum tüketiciler için de avantajdır. Eş zamanlı çalışma eş zamanlı gelişen vücut bölgelerini sağlar. Örneğin kollarda eş zamanlı çalışma kol ve göğüs kaslarında aynı oranda gelişme göstermenize olanak sağlamış olur. Sadece üst bölgenizi değil uygulayacağınız farklı hareketlerle bel, basen ve hatta bacak kaslarınızı da çalıştırabilirsiniz.

Eğer farklı ağırlıklarda dambıllarınız varsa yerleştirmek için dambıl standı edinebilirsiniz. Dambıl standı yerden tasarruf etmenizi, düzenli bir görünüm ve yaralanma riskini düşürecek yönde fayda gösterir.

Spor salonuna sahipseniz profesyonel sınıf ürünleri kullanmanız gerekir. Vinil plastik kaplamalı ürünler bu aşamada da sizlerin beğenisine sunulmaktadır. Uzun süre kullanıma karşı dayanıklı olmaları açısından tercih edilmelidir. Akma ve dökülmeye karşı dayanıklıdırlar. Paslanma görülmez. Farklı seçeneklerle tüketiciyle buluşan bu ürünler içerisinden tercihinizi parlak veya mat görünüme sahip olanlar arasından da tercih edebilirsiniz.

Vinyl dambılınız ile başlayacağınız ağırlık çalışmalarında triceps, barbell curl, biceps extention gibi kol çalıştırmalarında kullanabilirsiniz. Her ağırlık kendine özgü renkle tasarlanmıştır. 

Plastik ağırlık seti ile yapılabilecek egzersizler çok çeşitlidir. Buna örnek verirsek squat, shoulder press, bench press, lunge gibi hareketlerdir. Egzersizinizi ister evde ister spor salonunda çalışabilirsiniz. Egzersiz esnasında yaptığınız bazı temel hareketlerinizi dambıl ile gerçekleştirebilirsiniz. Örnek verirsek Squat hareketi esnasında dilerseniz iki elinizle tek dambıl kullanarak göğüs hizanızda tutabilir ya da iki elinize iki dambıl alıp dirseklerden bükülü omuz hizasında tutabilirsiniz. Lunge hareketi ile ilgili ise hareketiniz esnasında dengenizi kolay sağlayamıyorsanız hareketi dambıllarla yapmayı deneyebilirsiniz. Örneğin her iki elinize alacağınız plastik dambıl 2 kg ile elleri kalça hizasında tutarak ya da dirsekten bükülü göğüs hizanızda tutabilirsiniz. Tüm vücudu çalıştıran en önemli hareketlerden birisi de deadliftdir. Bu egzersiz yoğunlukla kalça ve bacakları çalıştırırken sırt kaslarının da güçlenmesine yardımcı olur. Bu hareket esnasında da ağırlıkları kullanabilirsiniz. Bu sayede tüm vücudu çalıştırabilir, kollarınızı da güçlendirebilirsiniz. Deadlift hareketi temel de kalça ve bacak egzersizi olarak bilinse de aynı anda birden fazla kas grubunu da çalıştırmaktadır. Bu gibi hareketlerde kalça ve bacak kas gruplarının yanı sıra karın ve sırt kaslarını da destekleyen hareketlerdir. Bu tarz hareket gruplarına el ağırlıklarını kol ve omuzlardaki kas grupları da dahil edilebilir.

Vinyl veya plastik dambıllar sağlam mıdır?

Vinil plastik setler zamana karşı yıpranmaya ve aşınmaya karşı dayanıklıdır. Herhangi bir patlama yapmaz. Ayrıca plastik dambıl çeşitleri veya setlerinde zaman içerisinde paslanma görülmez.

Dambıllar evde kullanıma uygun mudur?

Dilediğiniz yerde kullanıma uygundur. İster ofiste ister evde ister spor salonunda bulduğunuz ilk fırsatta çalışmaya başlayabilirsiniz.

Vinyl ve plastik dambıl setleri kaç kiloluktur?

Vinyl ve plastik dambıl setleri 1 kg- 10 kg, 12 kg, 14 kg, 16 kg, 18 kg, 20 kg olarak satışa sunulmaktadır.Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Vinyl ve Plastik Dambıllar

483 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Premium Fırsatları
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hemen Al Sonra Öde
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 24 / 483 ürün
DSACategoryId/60001546/2147483635/60004761/387327/387331