Yağlı Boya Fiyatları

Yağlı boya, zamanla kuruyan bir yağda dağılmış pigmentlerden ve tiner gibi çözücü bir maddeden oluşur. Oldukça yavaş kurur. Parlak renkleri ve çok yönlülüğü sayesinde Orta Çağ'dan beri ressamlar tarafından en çok tercih edilen boyadır. Buharlaşarak kuruyan sulu boya veya guaj boyanın aksine, yağlı boya oksidasyon ile kurur. Diğer bir deyişle, yağ kimyasal olarak havadaki oksijenle reaksiyona girer ve kademeli olarak sıvıdan jele dönüşür ve sonunda sertleşir. Yağlı boya fiyatları ise yoğun pigmentli profesyonel ürünlerden uygun fiyatlı öğrenci boyalarına kadar geniş bir fiyat aralığı ile sunulur. 

Yağlı Boya Hangi Yüzeylere Uygulanır?

Yağlı boya yaparken ihtiyaç duyulan temel malzemeler; yağlı boyalar, palet, tuval, boya fırçaları, şövale, yağ, çözücü ve verniktir. Keten tohumu gibi yağlar boyayı inceltmek için, terebentin ise fırçayı temizlemek ve bazı durumlarda boyaya karıştırmak için kullanılır. Vernik, boya kuruduktan sonra sanat eserini ışık ve ısı gibi dış etkenlere karşı korumak için uygulanan son katmandır. Kullanıma hazır olarak sunulan tuvaller genellikle yağlı boyaya yeni başlayanlar için pratik bir çözümdür. Giriş seviyesi tuvallerde genellikle %100 pamuktan dokunmuş tuval bezi kullanılır. Pamuk emicilik açısından iyi bir seçim olmasına karşın esnekliği nedeniyle kimi çalışmalar için uygun olmayabilir. Tuval bezi için profesyonellerin tercihi keten liflerden dokunmuş bezlerdir. Gergin ve kaliteli bir keten kanvas, birçok ressamın tercih ettiği ideal bir yüzey sunar. Ancak yağlı boya yaparken boyayabileceğiniz tek yüzey kanvaslar değildir. Gesso astar kaplı sert tahtalar, hazır tuvaller veya keten kaplı panolara da resim yapılabilir. Yağlı boya yapılabilecek yüzeyler, tercih ettiğiniz dokuya ve emiciliğe bağlıdır. Bu yüzden yüzeylerin boyama sonrasında nasıl farklılık gösterdiğini görmek için farklı yüzeyleri boyamayı deneyebilirsiniz.

Yağlı Boya Kaç Saatte Kurur?

Yağlı boyada kullanılan en popüler yağ, oksidasyon ile kuruyan bezir ya da keten yağıdır. Keten tohumu yağı, yağlı boyada kullanılabilecek tek yağ değildir. Parlaklığa, kuruma süresine ve diğer etkilere bağlı olarak aspir, haşhaş tohumu veya ceviz yağı da kullanılabilir. Bununla birlikte keten tohumu yağı daha hızlı kuruma eğilimindedir ve daha kolay işlenebilen, daha esnek bir boya filmi oluşturur. Yağlı boyanın en tipik özelliği yavaş kurumasıdır. Yağlardan kaynaklanan uzun kuruma süresi; hassas harmanlama, ince detaylar ve dokusal efektlere sahip resimler oluşturmaya olanak sağlar.

Yağlı boyalarda kullanılan pigmentler, sulu boya ve akrilik boyalarla aynıdır. Profesyonel yağlı boyalar, yoğun pigment oranı dışında bağlayıcı madde olarak yağ içerir. Bu nedenle profesyonel boyaların kuruma süresi oldukça uzundur. Uygulanan boya yoğunluğuna bağlı olarak ortalama bir tuvalin kuruması günlerce sürebilir. Öğrenci boyası olarak da bilinen yağlı boyaların karışımında daha az renk pigmenti vardır. Her pigmentin özellikleri korunmakla birlikte, profesyonel boyalara göre daha az yoğunluğa sahiptir. Yağlı boya fiyatları açısından belirleyici olan ise boyanın pigment yoğunluğudur. Bu nedenle öğrenci boyaları daha uygun fiyatlıdır. Öğrenci boyaları, parlaklığı ve kuruma süresini ideal hale getirdiğinden kullanımı daha kolaydır.

Yağlı Boya Nasıl Temizlenir?

Yağlı boyalarla çalışmak, çalışma alanının kolayca dağılmasına ve boya damlaları nedeniyle kirlenmesine neden olabilir. Bu yüzden olabildiğince organize olmak resim deneyimini geliştirir. Güzel ve büyük bir palet satın alarak boyalarınızı karıştırmak için bol miktarda yere sahip olabilirsiniz. Oluşan yağlı boya lekelerini terebentin yardımıyla çıkarabilirsiniz. Giysilerinizi korumak için suya dayanıklı bir önlük tercih edebilir, plastik eldivenlerle cildinizi zararlı solventlerden ve pigmentlerden korumaya yardımcı olabilirsiniz. Fırçalarınızı temizlemek için de terebentin kullanabilirsiniz.

Yağlı Boyada Hangi Fırçalar Kullanılır?

Fırçalar, yağlı boyanın en önemli parçasıdır. İyi bir ressam bile kötü fırçalarla resim yapmakta zorlanır. İyi bir fırça boya ile yüklendiğinde şeklini korur ve her vuruştan sonra orijinal şekline geri döner. Kötü bir fırça ise orijinal şekline dönmez ya da bükülmez.Yağlı boya için kullanılabilecek en kaliteli fırçalar, samur kıllarından elde edilen doğal fırçalardır. 

ARA
Giriş Yap
0Sepetim

Yağlı Boya Fiyatları

2.622 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. Winsor & Newton
  2. Daler Rowney
  3. Vincent Van Gogh
  4. Bigpoint
  5. Van Gogh
  6. Pebeo
  7. Rembrandt
  8. Schmincke
  9. Talens
  10. Maimeri
  11. Lefranc&Bourgeois
  12. Royal Talens
  13. Colortone
  14. Cobra
  15. Lukas
  16. Maries
  17. Ponart
  18. Artdeco
  19. Nerchau
  20. Bob Ross
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Ürün Puanı
 4. Fırsat Ürünleri
 5. Satıcı A-Z
DSACategoryId/2147483643/21027386/80158003/292981
Başa dön