Yüzücülerin performanslarına olumlu yönde katkı sağlayan ve konforlu olmalarına yardımcı olan pek çok yüzücü mayosu çeşidi bulunuyor. Başarılı bir yüzme deneyimi için doğru mayoyu seçmenin önemi de büyük oluyor. Siz de mayoların teknik özelliklerini detaylı bir şekilde inceleyerek ve beklentilerinizi belirleyerek size en uygun yüzücü mayosunu kolayca seçebilirsiniz.

Kullanım Alanları ve Teknik Özelliklerine Göre Yüzücü Mayoları

Yüzücü mayosu çeşitleri arasında antrenman mayosu, ağırlık mayosu, yarış mayosu, wetsuit ve trisuit bulunuyor. Antrenman mayosu dayanıklılıkları ve dinamiklere uygunluklarıyla antrenmanlar için ideal oluyor. Mayonun antrenman süresince yüzücüyü rahatsız etmemesi gerektiği için vücudu fazla sıkmayan kesimlere sahip olan bu modeller aynı zamanda çabuk kuruma özellikleriyle de tercih sebebi oluyor. Erkek antrenman mayosu için vücudu saran modellere, kadın antrenman mayosu için ise arkası çapraz olan ya da tek parça olan modellere yönelebilirsiniz. 

Drag suit olarak da geçen ağırlık mayoları, antrenman sırasında dinamikleri bozmadan suyu içine hapsedip yüzücüye ağırlık yapıyor ve yüzmeyi zorlaştırıyor. Fakat hem teknik yeterliliği hem de fitness yeterliliği bulunmayan kişilerin antrenman mayosunun üzerine giyilen bu mayoları kullanması tavsiye edilmiyor.

Yarış mayoları ise sürtünmeyi en aza indiren ve kompres yapan bir özelliğe sahip oluyor. Ancak üretiminde kullanılan malzemeler fazla dayanıklı olmadığı için bu mayoları yalnızca yarışlarda kullanmak gerekiyor. Güneşte bırakılmamalarına ve suyla temasından sonraki bakımlarına dikkat etmek büyük bir önem taşıyor. Ancak yarışma mayolarında mutlaka onay barkodu bulunması gerekiyor. 

Wetsuit mayolar da yalnızca özel müsabakalarda tercih ediliyor. Diğer mayolara göre daha kalın olan bu mayolar vücudu çok daha sıcak tutuyor. Bu sebeple çok soğuk bölgelerde yüzülmesi gerektiğinde kullanışlı oluyor. Trisuit ise daha çok triatlon esnasında kullanılıyor. Bisiklet de sürebilmek için kalça içerisinde ped bulunan bu ürünler, hızlı kuruma özelliğine sahip. Farklı branşlardaki sporları da en etkili şekilde gerçekleştirebilmeye olanak tanıyan bir yapıda üretilen bu mayolar, muadillerine göre daha yüksek fiyatlarla satılabiliyor.

Yüzücü Mayosu Seçiminde Malzemenin Önemi

Hem sağlık hem de kullanışlılık açısından mayoların minimum düzeyde sürtünme yaratan ve su tutmayarak hemen kuruyan kumaşlardan üretilmiş olmasının önemi büyük oluyor. Özellikle yarışmalarda kullanılmak üzere üretilmiş olan mayoların bazılarında köpekbalığı derisiyle paralel teknik özelliklere sahip kumaşlar kullanılabiliyor. Ürünün kalitesine ve üretiminde kullanılan teknolojiye göre fiyatları da orantılı bir şekilde yükselebildiği için mayoyu seçerken beklentileri ve ihtiyaçları iyi bir şekilde netleştirmek gerekiyor. Çok fazla kullanmayacağınız bir mayoyu sırf en kaliteli mayo o olduğu için bütçenizi zorlayarak satın almanıza gerek kalmayabilir.

Yüzücü Mayosu Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yüzücü mayosunun en başta vücudu sıkmaması ve yüzücüyü rahatsız etmemesi gerekiyor. Özellikle koltuk altı ve bacak arası bu noktada önemli detay bölgeler oluyor. Ancak buna karşılık mayonun vücudunuzu iyi bir şekilde sarması da gerekiyor. Tek parçalı yüzücü mayosu seçiminde sırtı çapraz askılı olan modeller çok daha konforlu bir yüzme deneyimi sağlıyor. Aynı zamanda yüzücü mayosunun alt kısmındaki bacak arası dikişlerinin de fazla kalın olmamasına dikkat etmelisiniz. Şortlu paçalı mayolarda paça uçlarının iç kısmında yapışkan silikon bulunması büyük avantaj yaratıyor. Böylece paçalar yukarı kayarak yüzücüye zorluk yaşatmıyor. Bunların yanı sıra yüzücü mayosu alırken kıyafetlerde tercih ettiğiniz bedenin aynısını tercih etmeye özen göstermelisiniz. 

Yüzerken daha iyi performans göstermenize yardımcı olacak yüzücü mayosunu seçmek için yüzücü mayosu kategorisini inceleyebilir; sizin için en doğru ürünü kolayca satın alabilirsiniz.


Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Yüzücü Mayosu Fiyatları

Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Toplam 24 / 1241 ürün
DSACategoryId/60001546/2147483635/353044/19007/377028