Adsl Modemler

ADSL Modem

Modem Nedir?

Telefon hattı aracılığı ile internet bağlantısı sağlayan cihaza modem adı verilmektedir. Modem uzakta bulunan bilgisayarlar arasında bilgi iletişimini telefon hattı sayesinde yapmaktadır. 

Generation, yani nesil anlamına gelen G teknolojinin zaman içerisinde gelişimini gösteren bir simgedir. 4G teknolojisi sabit ve hareketli alıcıların yüksek hızlarda veri alışverişi yapabildiği teknolojiyi ifade etmektedir. LTE+ teknolojisinin kullanılmasıyla 4.5G ismiyle kullanılmaya başlanmıştır. 4g modem 4G teknolojisine uyum sağlayarak birçok ülke ve bölgede ağ yapılarına bağlanabilir uyumu gösterir. 4g modem de olduğu gibi 4.5g modem cihazlarında da yeni nesil teknolojiye uyum sağlayabilir. Duraklamalar gecikmeler yaşanmadan videolarınızı izleyebilir, dosya indirme işlemlerinizi hızla gerçekleştirebilir, kesinti yaşanmaksızın görüntülü konuşabilirsiniz.

Modem ve Router Arasındaki Fark

Modem router arasındaki farka bakacak olursak modem internet bağlantısının evimize kadar ulaşmasını sağlar. Router ise modem sayesinde evimize ulaşan interneti akıllı telefonlar, bilgisayarlar, tabletler gibi diğer cihazların kullanımını sağlayan yönlendirici görevini görür. Router’a en yakın Türkçe kelime yönlendiricidir. Router, çalışmak için modeme ihtiyaç duyar. Unutulmamalıdır ki her modemin içinde router özelliği yoktur.

Modem Çeşitleri

Modemler VDSL ve ADSL modem olmak üzere ikiye ayrılır. VDSL modem yeni nesil teknoloji ürünüdür. Fiber optik kablolar aracılığıyla veriyi çok daha hızlı iletmeyi sağlar. VDSL modem aracılığıyla 300 metre uzaklığa 55 mbps hıza, 1500 metre uzaklığa kadar ise 13 Mbps hıza erişmeniz mümkündür. Aynı zamanda saniyede 32 megabite kadar download ve max 1 megabite kadar upload sağlamaktadır. Satışa sunulan vdsl modemler adsl2 altyapısını da desteklemektedir. Eski adsl modemleri vdsl teknolojisini desteklemediğini unutmayınız. 

Vdsl2 modem ise vdsl modemin üst modelidir. Çok daha yüksek bant genişliğine sahiptir. VDSL2 modemleri adsl, vdsl ve fiber alt yapıya sahip bölgelerde de kullanılabilmektedir. Genellikle kablosuz bağlanma özelliğine sahiplerdir. Geniş bant aralığı sayesinde sinyal görmeyen alanlarda bile etkin çözüm sağlamaktadır. Vdsl altyapısını sağlayan modem vdsl2 dual bant özelliğine sahiptir. Bu sayede 5Ghz frekans bandından sinyal almanızı sağlarlar. Bu sayede bağlantıda kesilme ve kopma olmaz. 

Modem fiyatları desteklediği alt yapı seçeneğine, sinyal gücüne ve bağlantı şekline göre değişkenlik göstermektedir.

Modem Ayarı Nasıl Olmalıdır?

Kablosuz ağınızdan en verimli kullanımı elde etmek için modem ayarları doğru olmalıdır. 802.11 ac modelinde bir modem kullanıyorsanız tüm protokollerin olduğu seçeneği, 802,11 ac değilse de kablosuz modem N only modu olarak tercih etmelisiniz. Bir diğer önemli husus ise modeminiz 5G teknolojisini destekliyorsa 20/40 MHz’yi, 2,4 GHz’yi destekliyorsa yalnızca 20MHz’yi seçmeniz gerekmektedir.

ADSL Modem Nedir?

ADSL modem nedir? Diye bakarsak Açılımı asymmetric digital subscriber line (asimetrik sayısal abone hattı) olan ve bakır kablolar sayesinde veri aktarımı sağlayan hizmettir. ADSL’den faydalanabilmek için ADSL modeme ihtiyacınız bulunmaktadır. Günümüzde bu ihtiyaca yönelik çeşitli ADSL modem bulunmaktadır. Kablolu ve kablosuz olmak üzere iki tür ADSL modem vardır. Kablosuz ADSL modem günümüzde kullanılmakta olan en yaygın modem türüdür. Telefon hattının hem standart hat görüşmelerini yapabildiği hem de yüksek oranda internet erişimine olanak sağladığı bu teknoloji ürünü birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. 

ADSL modem fiyatları modem çeşidine göre farklılık göstermektedir. Tercih edeceğiniz ürünün kablolu mu kablosuz mu olduğu adsl modem fiyatları değişkenlik göstermektedir. Eğer kablosuz tercih ederseniz üzerindeki port sayısı ve bağlantı hızı ile fiyat paralellik gösterebilir. ADSL üzerinde bulunan port sayısı kablosuz cihazlarınız dışında ethernet kablosu aracılığı ile modeminize bağlantı kurabileceğiniz cihaz sayısını belirler. Üzerindeki port sayısı örneğin tek port mu dört port mu bulunduğu adsl modem fiyatlarında değişkenlik gösterir. Kablosuz modellerde ise kablosuz bağlanma alanı, router özelliğinin olup olmaması fiyatı etkilemektedir. Router özelliği büyük ağlara ve modeme uzak noktalardan ağa bağlanmak için gereklidir.

ADSL modem kullanacak kişiler için adsl modem tavsiye seçeneklerine göz atmasında fayda vardır.

  • Modem alırken dikkat edilmesi gereken en önemli husus Mbps hızıdır. Mbps’nin açılımı Megabit per second yani saniyede aktarılan veriyi ifade etmektedir. Modemden bilgisayara aktarılan veri hızını ifade etmektedir.
  • Mbps hızı modeme bağlanacak cihazların hepsinin toplam hızını ifade etmektedir. Eğer kullanacağınız cihaz sayınız çok ise Mbps’nin yüksek olmasına dikkat etmelisiniz.
  • Evde kullanılacak adsl modem hızının 300 Mbps olması genelde yeterlilik göstermektedir.
  • ADSL modeminiz kadar servis sağlayıcınızdan aldığınız paketinizin hızı da önem arz etmektedir. Aksi halde yüksek Mbps’e sahip bir modeme sahip olmanıza rağmen istediğiniz verimi alamayabilirsiniz.
  • İş yerlerinde tercihen bağlanacak kişi sayısı çokluğundan kaynaklı yüksek Mbps değerine sahip ADSL modemleri tercih etmelisiniz.

Modem Kurulumu Nasıl Yapılır?

Modem kurulumu gerçekleştirmeden önce modeminizin internet aboneliğinizle uyumlu olduğundan emin olmanız gerekmektedir. Modem nasıl kurulur? Sorusunu aşamalı bir şekilde cevaplayalım.

Birinci aşama, modemi kullanacağınız odadaki kablo çıkışını bulun. Kablo çıkışı duvarda zemine yakın yerlerde yer almaktadır.

İkinci aşama, modeminizi konumlandıracağınız yere karar verin. Unutmayın ki modeminizin bulunduğu yer prize yakın olmalıdır. Tercihen yüksek yere konumlandırılmalıdır. Kablo çıkışına yakın olması ve kabloyu bükmeden ulaşabilecek bir bağlantı sağlanması tavsiye edilmektedir.

Üçüncü aşama, gerekli tüm kablolara sahip olduğunuzu kontrol ettikten sonra modem yönergesini okuyun. Modemler birbirinden farklılık gösterebilir. Bu gibi durumlarda kullanım kılavuzu okumak modeminize özel ek kurulumlar olması halinde de fark etmenizi sağlar.

Dördüncü aşama, her iki ucunda da iğneye benzer kablonun bir ucunu kablo çıkışına vidalayın. Diğer ucu modeminizde bulunan silindir girişe sıkı olacak şekilde takın.

Beşinci aşama, modeminizin güç kablosunu öncelikle prize sonrasında diğer ucu modeminize takın. Adaptörü önce prize sonra cihaza takmak modeminizi olası hasarlardan korumanızı sağlar.

Altıncı aşama, modemi karar verdiğiniz yere yerleştirin. Bunu yaptıktan sonra bağlantı kablolarında gerilme olmadığını tekrar kontrol edin. Wi-fi bağlantısı kurmak istiyorsanız modemin ve yönlendiricinin açık olduğundan emin olun. Eğer doğrudan bir bağlantı kurmak istiyorsanız da modeminizde bulunan ethernet girişine ethernet kablosunu diğer ucu bağlantı kurmak istediğiniz notebook ya da masaüstünüze takın. Modeminiz şayet yönlendirici bir güç kaynağına bağlı ise ışıkları hemen yanacaktır. 

Tüm aşamaları sorunsuz gerçekleştirdiğinizi düşündüğünüz halde bağlantı sorunu yaşarsanız internet servis sağlayıcınızdan destek alabilirsiniz.

Modem Nasıl Resetlenir?

Modeminizi fabrika ayarlarına döndürmeniz mümkündür. Modem nasıl resetlenir? Sorusuna cevap oldukça basittir. Öncelikle modeminizin muhtemelen arka yüzeyinde yer alan RESET tuşunu bulunuz. Resetleme için bu tuşa 10-15 saniye kadar basılı tutmanız gerekiyor. Bu işlem esnasında modeminizin tüm ışıkları sönecektir. Daha sonra bir süre bekleyerek yine reset tuşuna basarak modeminizi açabilirsiniz. Bu sayede modeminizi resetlemiş olursunuz.

ADSL2+ Modem Nedir?

Düşük maliyeti ve yüksek performansı dolayısı ile günümüzde en çok tercih edilen model ADSL modemdir. ADSL performansını ve kullanıcıya sunulan özellikleri daha üst seviyelere taşımak amacıyla teknolojinin geldiği bu noktada yeni nesil adsl modemleri olan adsl2 ve adsl2+ modem çeşitleri tüketiciye sunulmaktadır. Adsl2+ modem açılımı extended bandwidth asymmetric digital subscriber line 2’dir. ADSL modemin geliştirilmiş halidir. ADSL modemden en büyük farkı ise veri hızı ve santralden daha uzak mesafedeki kullanımlara bağlantı sunmasıdır. 

Modem Güçlendirici Nedir?

Wi-fi genişletici olarak da bilenen modem güçlendirici sinyal güçlendirmesi sağlayarak kapsama alanını genişletebilmek için modemden gelen kablosuz sinyali tekrarlayan cihazdır.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

ADSL Modem Fiyatları

72 ürün listeleniyor
TP-LINK
Asus
Keenetic
Huawei
ZTE
EC Shop
Tenda
Zyxel
Cnet
Draytek
Epilons
Everest
Netis
Omix
S-Link
Aztech
Cisco
D-Link
Lenovo
Marka
Hepsiburada Limiti
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Kuponlu Ürünler
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Marka
Toplam 36 / 72 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?