Smart TV, Tablet, masaüstü veya dizüstü bilgisayarınızdan internete bağlanabilmeniz için bir modeme sahip olmanız gerekir. Kablosuz özelliği sayesinde akıllı telefonlarınızdan da internete girebilmenizi sağlayan modemler, kullanım alanı ve amacına göre değişiklik gösterebilir. Günümüzde en çok kullanılan modem çeşidi ise ADSL modemlerdir.

ADSL Modem Fiyatları

Kelime anlamı "Asimetrik Sayısal Abone Hattı" (Asymmetric Digital Subscriber Line) olan ADSL teknolojisi, her yerde bulunan basit telefon hatları üzerinden bir splitter yardımı ile ayrılarak, yüksek hızda veri, ses ve görüntü iletişimini sağlarlar. Modem ise; modülatör ve demodülatör kelimelerinin ilk hecelerinden türetilmiş, kısaca internete bağlandığında telefon hattından gelen analog bilgileri, bilgisayarınızın anlayabilmesi için dijitale, bilgisayarınızdan gelen dijital bilgileri de telefon hattı için analoga dönüştüren bir aygıttır.

ADSL modemler, kablolu veya kablosuz olarak internete bağlanmanızı sağlarlar. Kablolu modemlerde internete bir ethernet kablosu aracılığıyla bağlanırsınız. Masaüstü bilgisayarınızın kablosuz olarak modeme bağlanması için ise tıpkı kablolu modemlerde olduğu gibi Ethernet kablosuna veya wireless adaptöre sahip olması gereklidir. Günümüzde wireless adaptörler masaüstü bilgisayarlarda entegre olarak bulunabilmektedir. Gelişen teknoloji ile birlikte daha sıklıkla kullanılan modem türü ise kablosuz ADSL modemlerdir.

ADSL Modem Fiyatları, modemlerin özelliklerine göre değişkenlik gösterir. Kablolu veya kablosuz olması bağlantı hızı açısından önemlidir. Kablosuz modemlerde ise fiyat artışı, modemin üzerinde bulunan port sayısı ve bağlantı hızı ile doğru orantılıdır. ADSL modeminizin üzerinde bulunan port sayısı, kablosuz bağlantı dışında ethernet kablosu ile modeme bağlanabilecek bilgisayar sayısıdır. İhtiyacınıza göre tercih edeceğiniz tek portlu veya 4 portlu modemlerin fiyatları birbirinden farklıdır. Modemin kablosuz bağlanma alanı ve hem büyük ağlar hem de modeme uzak noktalar için gerekli olan router özelliğinin olup olmaması da, fiyatı etkileyen faktörlerdendir.

ADSL Modem Aktarım Hızı Önemi

Modem alırken dikkat etmeniz gereken nokta, modemin veri aktarım hızıdır. Bu hızın, internet bağlantı hızınız ile ilgisi yoktur. Modemlerin üzerinde yazan Mbps hızı, "megabits per second" anlamına gelir ve bilgisayarla modem arasındaki saniyedeki veri aktarım hızını ifade eder. Bu hız, ADSL modeminize aynı anda bağlı olan tüm bilgisayarlarınız ve tabletiniz için toplam hızdır. Yani eğer çoklu kullanım söz konusuysa, bu hızın yüksek olması gerekir. Ev kullanımı için 300 Mbps hıza sahip bir modem, kapsama alanı genişliği açısından da size yeterli olacaktır.

Ancak burada dikkat edilmesi gereken bir konu da sizin servis sağlayıcıdan aldığınız internet paketinizin hızıdır. Bu hız eğer çok düşükse modem hızınız ne kadar yüksek olursa olsun modemden istenen verim sağlanamayacaktır. İş yeri gibi daha çok kişinin ortak kullanımına ihtiyaç duyulan yerlerde daha yüksek Mbps değeri olan ADSL modem modellerini tercih edebilirsiniz.

Doğru ADSL Modem Seçimi

Piyasada bugün, değişik hızlara ve özelliklere sahip pek çok modem bulunmaktadır. Taşınabilir bilgisayarlar ve tabletler, hareket özgürlüğü sağladığı için günümüzde daha çok kullanılıyor. Bu nedenle, genelde tercih edilen tür kablosuz modemler oluyor. Kablosuz modem satın alırken ilk dikkat etmeniz gereken özellik ise kablosuz ağ standardı olmalıdır. Bugün yaygın olarak kullanılan standart IEEE 802.11n (54 Mbps-600 Mbps arası veri hızı), ancak yakın bir gelecekte IEEE 802.11ac (1300 Mbps ye kadar veri hızı) standartına geçilmesi bekleniyor. Dolayısıyla satın alacağınız modemin bu yeni standartı desteklemesi, kısa bir süre sonra tekrar modem değiştirmenizi engelleyebilir.

Artık bütün modemler, sizin belirleyeceğiniz bir şifre ile başkalarının ağa girmesini engelleyerek korunabilmektedir. Ancak yeni nesil modemlerde bu özelliğin yanı sıra, "güvenlik duvarı" teknolojisi de kullanılmaktadır. Güvenlik duvarı özelliğinin olması, bilgisayarınıza sızmaya çalışan virüslerin engellenmesi açısından da önemlidir. Son olarak modemi kullanacağınız alanın genişliği, seçiminizde etkili olmalıdır. Eğer modem ile bilgisayarınız arasındaki mesafe uzun olacaksa router özelliği olan bir ADSL modem seçmenizde fayda vardır.

ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

ADSL Modem Fiyatları

67 ürün var
 1. Fiyat Aralığı
  -
 2. Değerlendirme Puanı
 3. Markalar A-Z
  1. Asus ADSL Modemler
  2. Zyxel ADSL Modemler
  3. TP-LINK ADSL Modemler
  4. Everest ADSL Modemler
  5. Tenda ADSL Modemler
  6. Airties ADSL Modemler
  7. Huawei ADSL Modemler
  8. Caller ID ADSL Modemler
  9. D-Link ADSL Modemler
  10. Engenıus ADSL Modemler
  11. Keenetic ADSL Modemler
  12. Netis ADSL Modemler
  13. Belkin ADSL Modemler
  14. Billion ADSL Modemler
  15. Cnet ADSL Modemler
  16. Inca ADSL Modemler
  17. KRN ADSL Modemler
  18. Mercusys ADSL Modemler
  19. Optivals ADSL Modemler
  20. Trendnet ADSL Modemler
  21. ZTE ADSL Modemler
 4. Wireless Özelliği A-Z
 5. Kablosuz Bağlantı Hızı A-Z
 6. Fiber Bağlantı
 7. Ethernet Çıkışı
 8. Anten Sayısı
 9. 3G/4G Desteği
 10. Router Özelliği
 11. USB
 12. Firewall Özelliği
 13. Fotoğraflı Değerlendirme
 14. Fırsat Ürünleri
 15. Türkçe Menü
 16. Satıcı A-Z
Efsane TeslimatLütfen konum seçin.
Konum:
seçilmedi
DSACategoryId/2147483646/3013122/45/3009801
Başa dön