Amortisör Takozu

Aracınız, engebeli ya da bozuk satıhta ilerlerken pek çok darbe ile karşılaşıyor. Darbe sonucunda oluşan titreşim, araç hakimiyetinizin bozulmasına yol açıyor. Sürüş güvenliğini tehlikeye atan titreşimleri önlemek amacıyla tekerlerinizin yola tutunmasını sağlayan amortisör sistemi bulunuyor. Birbiriyle bağlantılı parçalardan oluşan amortisör, özel geliştirilen takozlar aracılığıyla şasiye bağlanarak titreşimin sürücüye ulaşmasını engelliyor.

Araba amortisör takozu, amortisör sisteminin en üst kısmında bulunuyor. Amortisör çubuğunun araç şasisine bağlantısı, amortisör takozu ile sağlanıyor. Vida ve somunlar aracılığıyla şasiye bağlanan amortisör takozu, özel geliştirilen geometrik dizaynı sayesinde amortisör sisteminin uç kısmıyla eşleşiyor. Birbirine eklenen tüm parçalar, titreşim ve darbeler sonucunda aracın dengesinin bozulmasını engelliyor.

Süspansiyon sistemi içerisinde yer alan amortisör, bozuk sathın oluşturduğu hareketlerle gerilip boşalan yayların direncine karşılık veriyor. Yayların gerilmesiyle oluşan direnç, fırlatma mekanizmasına dönüşerek aracın havalanmasına ve lastiklerin yerden kesilmesine sebep oluyor. Yer ile bağlantısı kesilen araç, yol tutuşunu kaybettiği için sürücünün kontrolünden tamamen çıkıyor.

Süspansiyon kolu ile şasi arasına yerleştirilen amortisör, yayların fırlatma gücünü tam tersine çeviriyor. Lastiklerin havalanmasına sebep olan direnci, tekerleri yolda tutan basınca dönüştürüyor. Böylece zeminin durumuna göre hareketlenen tekerler, karşılaştıkları basınç sayesinde yola sabitleniyor. Araç hareket halindeyken ritmik bir şekilde oluşan devinim, yol tutuşunu artırarak güvenli sürüş sağlıyor.

Amortisörü şasiye bağlayan araba amortisör takozu, aracın denge noktalarını belirliyor. Ağırlık merkezi göz önünde bulundurularak konumlanan takoz bağlantı yerleri, her koşulda aracınızın dört teker üzerinde ilerlemesini amaçlıyor. Özelikle itme ya da çekme kuvvetini uygulayan tekerlere bağlı amortisörler ve amortisör takozları, aracın hızlanması ve yavaşlaması durumlarında daha fazla yük üstleniyor.

İki çekerli araçlarda tercih edilen amortisör sayısı ve buna bağlı olarak amortisör takozu sayısı, genellikle iki adet oluyor. Çekiş gücünü sağlayan ön teker ve amortisör bağlantısını sağlayan takoz, amortisörün uyguladığı basınç tepkimesinden şasinin zarar görmesini engelliyor. Özel tasarımı sayesinde amortisörün gerginliğine direnç sağlarken aynı zamanda da şasiye uygulanan baskının tek noktada birikmesini engelleyerek oluşabilecek yıpranmaların önüne geçiyor.

Araba Amortisör Takozu Fiyatları

Araba amortisör takozu fiyatları, sahip olduğunuz aracın marka ve modeline bağlı olarak değişkenlik gösteriyor. Araç ve yedek parça üreticileri, her araç modeline göre farklı ihtiyaçlara cevap veren değişik özelliklerde takozlar üretiyor. Şekil ve büyüklükleri farklılaşan amortisör takoz modellerinin fiyatları arasında da değişiklik oluşuyor.

Dört çekerli araçlarda iki ön, iki de arka olmak üzere toplam dört adet amortisör takozu bulunuyor. Aracınızın çamurluklarını çıkardığınızda kolaylıkla görebileceğiniz amortisör takozları, yüksek basınç altında kaldıklarından zaman içinde aşınarak değiştirilmeleri gerekiyor. Genellikle amortisör ya da süspansiyon sorunu oluşmadan önce takozlarda aşınma ya da yerinden oynama meydana geliyor. Düzenli kontrolden geçen araçların amortisör takozlarında oluşan arıza ya da aşınmalar, geç kalınmadan fark ediliyor; oluşabilecek daha ciddi sorunlar önlenebiliyor. Bu küçük parçanın kolayca değiştirilmesi ve yenilenmesi sayesinde süspansiyon sisteminde meydana gelebilecek olası hasarlar engelleniyor.

Araba amortisör takozunu sökmeden önce bağlı bulunduğu amortisörün yerinden çıkarılması gerekiyor. Yüksek gerilim ile takoza bağlı bulunan amortisör, takozun gevşetilmesiyle gücünü istenmeyen yerlere yönelterek kaza ya da hasara neden olabiliyor. Bu sebeple güvenli takoz montajı için öncelikle amortisörü güvence altına almak gerekiyor. Serbest kalan amortisör takozu, vida ve somunlar aracılığıyla kolayca sökülüp yenisi ile değiştiriliyor. Tek bir takoz ayarı ya da yenilenmesi ile aracınızın yol tutuşu sağlamlaştırılıyor. Böylece dengeli bir şekilde ilerleyen aracınızda güvenli sürüşün keyfine varıyorsunuz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Araba Amortisör Takozu

7623 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 24 / 7623 ürün
DSACategoryId/60002705/2147483631/20003812/20016152/60008438