Motor içinde henüz yanmamış olan oksijeni çıkış gazı olarak da bilinen egzoz gazından ayrıştırarak tekrar motorun yanma odalarına transfer eden araba EGR valfi, araçların çok daha kaliteli ve verimli bir şekilde çalışmasına olanak tanır. EGR (egzoz gazı geri sirkülasyon sistemleri) tipik olarak, motordaki son yanmalardan çıkan egzoz gazının içindeki kurum ve partikülleri gidermek için filtreleme yapar ve daha sonra gazı yanma döngüsüne geri geçirerek devamlılık sağlar. Egzoz gazı devridaim soğutucuları (EGR soğutucuları), içten yanmalı motorlar için azot oksit emisyonlarının (NOx) azaltılmasına yardımcı olan cihazlar olarak da düşünülebilir. Azot oksit emisyonunun sürekli olarak devri daim yaptırılması, motordaki ısı ve basıncın düşürülmesine büyük ölçüde yardımcı olur. Bu sayede, toplamda elde edilen emisyon değerlerinde mükemmel bir azalma sağlanır. Çoğu modern motorda mevcut emisyon standartlarını karşılamak için verimli bir devridaim sistemi bulunur.

Araba EGR Valfi Fiyatı

Genel anlamda araba EGR valfi fiyatı; ürünün markasına, modeline, işlevine, türüne, kalitesine ve dayanıklılığına bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Araçların motor yapısına ve teknik özelliklerine göre özel olarak üretilen EGR mekanizmaları ile geleneksel modeller arasında da belli oranda fiyat farklılıkları bulunabilir. Egzoz gazı devridaimi (EGR) mekanizması, egzoz gazı sıcaklıklarının motorun emme sisteminden sirküle edilmeden önce minimize edilmesi için gerekli olan desteği sağlar. Motorun yanma sıcaklığının düşürülmesi, çevresel kirleticilerinin oluşumunu önlemeye yardımcı olduğu gibi, motorun kullanım ömrünü artırıcı bir etkiye de sahiptir. Silindir kapağı contaları ve egzoz supaplarındaki termal gerilim azaltan EGR sistemleri, motor bileşenlerinin ömrünün uzatılmasına doğrudan katkıda bulunur. Filtreleme süreci, motorda belli oranda bir güç kaybına neden olsa dahi modern EGR soğutma yöntemleri, bu kayıpları önemli ölçüde azaltabilir.

Dizel motorlarda da EGR soğutma sistemleri aynı yöntemle çalışır. Daha düşük oksijenli egzoz gazı alınır ve motorun devri daim sistemine geri yönlendirilir. Bu durum, daha yüksek kalitede emisyon ve düşük motor sıcaklığı elde etmek için son derece büyük önem arz eder. Dizel motorlar, motorun egzozundan kurum, is ve diğer artıkları temizlemek için özel olarak tasarlanmış partikül filtreleri de kullanır. EGR soğutucularının ileri uygulamalarında tercih edilen bu filtre, egzoz gazını yanmaya geri döndürmeden önce gerçekleştirilmesi gereken temizlik işlemlerini üstlenir. Turbo dizellerde ise emme havası sıcaklığının kontrol edilmesine ayrıca özen gösterilmesi gerekir. EGT çok yüksekse turbo şarj aleti gibi alt kısımdaki pahalı bileşenler hasar görebilir. Dolayısıyla, EGR'nin giriş hava yükü sıcaklığını (IACT) çok yüksek bir seviyeye çıkarmamasını sağlamak için EGR gazları bir demet ısı atan ve ısıyı doğrudan soğutucuya aktaran bir sistemden geçer. Bu, EGR gazı sıcaklığını normalden neredeyse yarı yarıya daha makul bir seviyeye düşürür.

Tüm EGR sistemlerinde egzozdan gelen gaz, verimli bir yanma sağlamak için motor bloğuna geri gönderilmeden önce daima bir miktar hava ile karıştırılacak şekilde ayarlanır. Gaz miktarı EGR sistemine göre değişebilir ve bazı daha karmaşık sistemlerde gaz miktarı motor yüküne bağlı olarak da farklılık gösterebilir. EGR valfi, konforlu ve ekonomik bir şekilde aracınızı kullanmanıza katkıda bulunan başlıca ekipmanlar arasında yer alır. EGR valfinin belli aralıklarla kontrol ettirilmesi, temizliğinin yaptırılması ve valf sisteminin yenilenmesi gerekir. Motor çalıştığında aralıklı şekilde kesintilerin yaşanması, tekleme, güçsüzlük ve sarsıntı gibi sorunların gözlemlenmesi, EGR sistemi üzerinde yolunda gitmeyen bir şeylerin olabileceğine işaret edebilir. Yakıt tüketiminde artış gözlenmesi, kötü koku oluşumu ve egzozdan siyah duman gelmesi tarzı olumsuz durumlarda da EGR ve egzoz sisteminin kontrol edilmesine ihtiyaç duyulur.

Araba EGR Valfi

66 ürün var
 1. Markalar
  1. Cey
  2. Trow
  3. Delphi
  4. BSG
  5. Wolcar
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Satıcı
DSACategoryId/60002705/2147483631/20003812/20003823/60008480
BAŞA DÖN