Araba motorunun çalışma prensibi, emme ve egzoz supaplarının belirli zaman dilimlerinde açılıp kapanması doğrultusunda gerçekleşir. Bu noktada, eksantrik (kam) mili adı verilen parça, dönme hareketini gerçekleştirerek, gereken açılıp kapanma fonksiyonunu yerine getirir. Bu parça, aynı zamanda, silindirlere doğru istenen hava akış miktarının zamanında girmesini ve atık gazların egzoza aktarımını gerçekleştirir. Diğer yandan, eksantrik mili, bu dönme hareketini yapabilmek için döner mekanizmayı destekleyen bir başka bağlantı elemanına ihtiyaç duyar.

Araba marka ve model özellikleri ve üreticilerin tercihlerine göre krank yoluyla iletilen hareket, bazı motorlarda kayış; bazı motorlarda ise zincir aracılığıyla döndürülür. Triger zinciri olarak da bilinen ve triger kayışına alternatif olarak kullanılan araba eksantrik zinciri; eksantrik mili ve krank mili arasında bağlantı kurarak, motordan alınan gücün senkronize bir şekilde kullanımını sağlar. Diğer bir deyişle, krank mili ile eksantrik mili arasında bir bağlantı oluşturur. Bu doğrultuda marş motoru, volan aracılığıyla krank milini çevirirken, eksantrik zinciri de krank milinden aldığı hareketle eş zamanlı olarak kam milinin dönmesini ve bu sayede supapların açılmasını gerçekleştirir.

Benzinli motorlarda silindir üzerinde yer alan eksantrik mili, motor hareketi ve yakıt girişi ile doğrudan ilişkili bir parça olduğundan araç için oldukça önemlidir. Diğer yandan, motorun maksimum verimde ve sağlıklı çalışabilmesi için bu parçanın, dönüş hareketini gerekli zamanda ve gerekli güçte yapması gerekir. Eksantrik zinciri, kam milinin ihtiyaç duyduğu gücü motordan almasını sağlar. Bunu yaparken de motor gücünün miller arası dengeli ve eş zamanlı dağılımı ile hem motor hem de supapların korunmasını sağlar. Bu açıdan, eksantrik zinciri, hem araç güvenliği hem de performansı açısından büyük önem taşır.

Eksantrik zinciri, araç tipi ve üretim özelliklerine göre belirli kilometre aralıklarında değişim gerektirir. Bunun yanında, bu zincirin kullanım süresini etkileyen en önemli faktör, sürücünün araç kullanım tarzıdır. Daha agresif ve sert bir kullanım ve kalkış durumunda, debriyajda gerçekleşecek ani ve sert bırakma hareketleri, bu parçanın daha çabuk yıpranmasına ve kullanım süresinin kısalmasına neden olacaktır. Aynı zamanda, aracın kullanım hızı doğrultusunda yapılacak ani manevralar da dönme hareketi için ek güç gerektireceğinden yine zincir açısından değişim süresini hızlandırır.

Çift sıralı olarak üretilmiş olması ile daha fazla dayanıklılık sağlayan araba eksantrik zinciri, triger kayışının aksine özel bir ayara ihtiyaç duyar. Bu ayarın bozulması ise zincirin bollaşmasına neden olurken, bu durumda bile zincir kopmadan uzun süre dayanabilir. Yine de supapların açılıp kapanma hareketini kontrol eden bu parçanın bollaşması durumunda motorun çalıma verimi düşer ve avansı sabit kalmaz. Bununla birlikte yakıt tüketimi artar ve motor, zincir sesinden bağımsız olarak, rahatsız edici bir seste çalışmaya başlar. Bu nedenle, istenen sürüş ve motor performansına ulaşmak açısından, bollaşma durumunda zincirin değiştirilmesi daha doğru olacaktır.

Temel bağlantı elemanlarından biri olarak görev yapan eksantrik zincirinin zamanla eskimesi; hatta, kopması söz konusudur. Zincirin kopması, motorda ve araçta ciddi mekanik hasarların oluşmasına neden olur. Kopma durumunda motor, bir süre daha çalışmaya devam etse de eksantrik milinin dönme yeteneğini kaybetmesi doğrultusunda bazı supaplar açık kalır. Bu sırada silindir pistonu, çalışma esnasında tekerleklerden alınan hareketle açık kalan supaplara çarparak supapların eğilmesine ya da kırılmasına neden olur. Bu durum, supapların haricinde zincirin koptuğu andaki motor devrine göre silindir üst kapağının da değişimini gerektirebilir. Bu nedenle, hem motor verimi hem de sürüş güvenliği açısından eksantrik zinciri değişim süresine ve zincirde meydana gelen yıpranmalara göre değişimin zamanında ve orijinal parçalarla yapılmasına dikkat edilmelidir.

Araba Eksantrik Zinciri

540 ürün var
 1. Markalar
  1. Cey
  2. Wolcar
  3. FEBI
  4. Magneti
  5. Prc
  6. Kyota
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Fırsat Ürünleri
 4. Satıcı
DSACategoryId/60002705/2147483631/20003812/20003823/60008487
BAŞA DÖN