Arabanızın iç aksamının önemli parçalarından olan iç açma kolu, arabanızın kapısını içeriden açmak için kullanılır. Araba iç açma kolu siparişi verirken dikkat etmeniz gereken en önemli özellik, incelediğiniz ürünün arabanızın markasına uygun olmasıdır. Araba iç açma kolları, her araba markasına göre özel olarak üretilir ve üretildiği marka dışındaki arabalara uyum sağlamaz.

Genel olarak mandal ile çalışan iç açma kolu sistemi, mandal ve mandalın bulunduğu kapıya da monte edilen yuvadan oluşur. Kapıda yer alan mandalı tutup çekmeniz, kapının içinde yer alan sistemin çalışmasına ve kapının açılmasına neden olur. Mandal, arabanın kapısının içinde yer alan bir tele bağlı bulunur. Bu tel, araba kapısının açılmasını sağlayan mekanizmaya bağlanarak kapının açılmasını sağlar. Kapı açma kolunun yanı sıra telin bağlı olduğu sistem de ayrı olarak satın alınabilir.

Açma kolu sistem tasarımı, otomobillerin görünümüne uygun olarak markadan markaya değişir. Arabanızın üretim yılı da bu konuda rol oynayan faktörler arasında bulunur. Renkleri ve üretiminde kullanılan malzemeler de otomobilin modeline göre değişiklik gösterir. Plastik malzemeden üretilen kapı kollarının yanı sıra krom gibi metal kaplamaların kullanıldığı kapı kolları da bulunur. Kaplama malzemesi olarak iç aksama uygun kumaş ya da deri de kullanılabilir. Sürekli temas hâlinde olduğunuz kapı mandalının üretildiği ya da kaplandığı malzeme, aslında aşınmaya dayanıklılığı ile kullanım ömrünü de belirler. Bazı kapı açma kolları, yuva içinde yer alırken bazı kapı açma kolları dışarı doğru yer alır. Renkler ve ebatlar aynı markanın değişik modelleri için de değişiklik gösterebilir. Bu nedenle açma kolu siparişi verirken tam olarak arabanızın modeline uygun olmasına dikkat etmelisiniz. Orijinal yedek parçanızı tercih etmeniz, size uzun ömürlü bir kullanım sağlar. Bunun için araba iç açma kolu satın alırken orijinal bir ürün tercih etmeye dikkat etmeniz, uzun vadede sizin için daha ekonomik bir seçenek olacaktır.

Günlük hayatın temposu içinde kapıların hızla açılıp kapanması, arabanızda yolculuk eden çocukların kapı kollarıyla oynamayı sevmesi ya da kapı kolunuzun beklenmedik darbeler alması sonucunda araba iç açma kolunuzu değiştirmeniz gerekebilir. Araba iç açma kolunun bozulması ya da kapıyı açan mandalın kırılması, araba sahiplerinin başına gelebilen sorunlar arasında bulunsa da kolaylıkla çözülebilir. Bu durumda araba iç açma kolu kategorisinden arabanızın markasına uygun bir ürün bulabilirsiniz. Siparişiniz size ulaştığında açma kapı kolunuzun montajının yapılmasıyla sorununuzu hızla çözebilirsiniz.

Araba iç açma kolunun değişiminin nasıl yapılacağı da ürünün kendisinde olduğu gibi yine arabanızın modeline göre farklılık gösterir. Bu nedenle açma kolu yuvasının basit bir şekilde sökülüp takılmasını sağlayan bir sistemi varsa değişimi kendiniz yapabilirsiniz. Bazı modellerde bir tornavida yardımıyla eski açma kolunuzu söküp yeni kapı kolunuzu rahatça takabilirsiniz. Kapı kolu, arabanızın kapısının sökülmesini gerektiren bir sisteme sahipse profesyonel hizmet almanız gerekir. Böyle bir durumda açma kolunuzu servise taktırabilirsiniz.

Arabanızın tüm iç açma kollarını değiştirebileceğiniz gibi sadece arızalı olan kapı kolunu değiştirmek için tek bir adet sipariş de verebilirsiniz. Bu konuda kararınızı diğer kapı kollarının aşınma durumuna ve görünümüne göre verebilirsiniz. Değiştireceğiniz kapı açma kolu, yeni görüneceği için diğer kapı kollarında fazla aşınma varsa dikkat çekecektir. Böyle bir durumda diğer kapı kollarını da değiştirmeyi düşünebilirsiniz. Böylece araba iç aksamındaki görünümün daha iyi ve bütünlük içinde olmasını sağlayabilirsiniz. Pek çok farklı marka için çeşitli özelliklere sahip olan araba kapı kolu modelleri arasından seçiminizi yapabilirsiniz.

Araba İç Açma Kolu

88 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. Grt
  2. Wolcar
  3. Cey
  4. Bross Otomotiv
  5. OEM
  6. PLASTİKAP
  7. BEMOT
  8. Gm
  9. Orijinal
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Ürün Puanı
 4. Satıcı
DSACategoryId/60002705/2147483631/20003812/60001490/60008420
BAŞA DÖN