Kurutucu

Aracınızın içerisinde hava akımını sağlayan klima sistemi, aynı zamanda araç içindeki sıcaklığı istediğiniz şekilde ayarlamanıza da imkan veriyor. Soğuk kış aylarında hava koşulları ne olursa olsun arabanızın içerisi, klimayı açtıktan sonra kısa süre içerisinde sıcacık oluyor. Bunaltıcı yaz günlerinde ise arabanızın içi, tatlı bahar havasını anımsatıyor. Arabanızın içindeki sıcaklığı yöneten klima, havayı çeşitli işlemlerden geçiriyor. İşlem sırasında yoğunluğu değişen hava içerisinde yer alan nem açığa çıkıyor.

Açığa çıkan nem zerreleri, araba aksamında ve koltuk döşemelerinde istenmeyen lekelere ya da doku deformasyonuna sebep oluyor. Klima sistemi içerisinde yer alan araba kurutucu, havadaki nemin araç içerisine girmesini engelliyor. Aracınızın içine gönderilen hava, aksamlara ve döşemelere zarar vermeyecek derecede kurutuluyor.

Klima içerisinden hava geçişi sırasında oluşan rutubet, yalnız araç aksamları için değil; insan sağlığı açısından da tehlike arz ediyor. Rutubet yüzünden ağırlaşan hava, solunumu zorlaştırarak nefes darlığı olanlar için rahatsız edici bir ortam oluşturuyor. Arabanın içine çekilen hava, araba kurutucusundan geçerken fazla nemi bırakarak hafifliyor. Bu sayede araç içerisinde rahat nefes almanıza olanak veren kaliteli hava dolaşımı sağlanıyor.

Havadaki nem oranı, her gün ya da günün her saatinde aynı miktarda olmuyor. Bunun için klima içerisinde yer alan hava kurutucu, nemin oranını algılayarak istenilen miktara getiriyor. Çok fazla kurutulan ya da tamamen su buharından arındırılan hava da solunumu zorlaştırdığı için araç içerisine gönderilen havanın belli bir yoğunlukta olması gerekiyor. Araba kurutucu, havayı ideal yoğunluğa sabitledikten sonra araç içindeki dolaşıma gönderiyor.

Araba kurutucu, klima içerisinde nem tutucu filtreye bağlı bir tankın içerisinde görevini yerini getiriyor. Kurutucu tankın içinde havadaki rutubeti yakalayarak engellemek amacıyla jel bazlı ve elek gibi işlev gören maddeler yer alıyor. Özel geliştirilen bu maddeler, hava molekülleri ile birlikte hareket eden su moleküllerini yakalıyor. Havadan daha ağır olan su molekülleri, kurutucu içerisindeki maddenin gözeneklerinden geçemiyor. Nemi arkada bırakan hava molekülleri, jelin gözenekleri arasından rahatça ilerleyerek klima içerisinde işlem görmeye devam ediyor.

Araba kurutucu, süzgeçten geçmesine izin vermediği su moleküllerini jel içerisine hapsediyor. Klima sisteminin büyüklüğüne ve performansına göre araba kurutucu içinden geçen havanın miktarı da değişiyor. Buna bağlı olarak, nem tutma kapasitesi de araba kurutucu modelleri arasında farklılık gösteriyor. İçeriğinde bulunan jelin miktarına bağlı olarak kurutucunun nem tutma kapasitesi artıyor. Daha yoğun kullanılan klima sistemleri için içerisinde çok miktarda jel yer alan büyük tanklar araba kurutucu olarak tercih ediliyor.

Boyutları küçülen arabanın iç hacmi de aynı oranda küçülüyor. Hava akımının daha az ve ısıtma ya da soğutma işlemlerinin daha kolay gerçekleştirildiği küçük tip araçlarda büyük tanklar yerine araba kurutucu olarak görev yapan tüpler tercih ediliyor. Tanklarla aynı işlemi yapan kurutucu tüpler, havadaki nemi hapsederek araç içindeki hava kalitesini yükseltiyor.

Araba kurutucunun, içerisindeki jel tamamen dolduğunda değiştirilmesi gerekiyor. Su moleküllerini emerek genişleyen ve sonunda işlevini yerine getiremeyen araba kurutucu, yenisiyle değiştirilerek hava kalitesinin sürekliliği sağlanıyor. Aynı zamanda klima ve araç aksamları, rutubetin oluşturduğu olumsuz koşullardan korunuyor. Araba kurutucu, gerekli olduğu zaman değiştirildiğinde aracınızın ömrünün uzamasına yardımcı oluyor.

Her marka ve model araç için otomobil üreticileri tarafından farklı ihtiyaçları karşılayan araba kurutucu çeşitleri hazırlanıyor. Klimanın büyüklüğüne ve çalışma performansına uyumlu kurutucu, araç içine tam uyacak ölçülerde tasarlanıyor. Bu sayede klima sisteminde öngörülen yere kolayca monte ediliyor.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Araba Kurutucu

35 ürün listeleniyor
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Toplam 35 / 35 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?