İçten yanmalı motorların önemli parçalarından biri olan monifolt, giriş ve çıkış manifoldu olmak üzere ikiye ayrılır. Giriş manifold parçası ya da diğer adıyla emme manifoldu, hava/yakıt karışımını kam mili desteği ile silindirlere ulaştırır. Motor içinde yakılan hava/yakıt karışımı ise tahliye boruları, egzoz ve çıkış manifoldu desteği ile dışarı atılır. Emme manifoldunun temel işlevi, hava ve yakıt karışımının ya da enjeksiyonlu bir motordaki havanın, silindir kafasındaki farklı emiş noktalarına eşit bir şekilde dağıtılması olarak da özetlenebilir. Araba manifolt ayar motoru, motorun verimliliğini ve performansını optimize etmek için kullanılır. Karbüratör, gaz kelebeği gövdesi, yakıt enjektörleri ve motorun diğer parçaları için bir montaj parçası olarak da tercih edilebilir. Cıvata ve konnektör gibi diğer önemli ara elemanlar ve donanımlar da doğrudan manifolt motoru üzerine bağlanabilir.

Karbüratör ya da yakıt enjektörleri, motor içindeki yanma odalarına yakıt damlaları püskürtür. Elektrostatik kuvvetler nedeniyle yakıtın bir kısmı manifoldun duvarları boyunca ilerleyerek akışkanlığı artırır veya havadaki daha büyük damlacıklara yakınlaşabilecek şekilde dağılır. Elde edilen türbülans, yakıta uygulanacak değişken vektörlerin ve düzensiz oranlara sahip kuvvetlerin dengelenmesine katkıda bulunur. Verimli püskürtme, depoda bulunan yakıtı daha etkin bir şekilde korumak için kullanılır ve alevin önünü genişleterek piston içindeki sürtünmeleri azaltmaya yardımcı olur. Hava ve yakıt karışımının doğru bir şekilde ve ideal bir oranda paylaştırılması gerekir. Karışım içinde hava oranı artıp yakıt oranı azalır ise araç çekişten düşer ve ciddi performans kayıpları yaşanabilir. Hava/yakıt karışımında yakıt fazla olur ise zengin bir karışım elde edilir fakat, yakıt tasarrufu konusunda başarısız olunabilir. Bu nedenle araba manifolt ayar motoru, dengeli yakıt/hava karışımı için büyük önem arz eder.

Araçlarda yer alan manifolt sistemleri, gücü ve torku optimize etmek ve daha iyi yakıt verimliliği elde edebilmek için büyük önem taşır. Araçların motor tipi, motor hacmi, üretim teknolojileri ve yakıt türü gibi çeşitli hususlara bağlı olarak tasarlanan manifolt ara birimleri bulunur. “Venturi etkisi” ve “Basınçlandırma” gibi konular, manifolt ve diğer bağlantı parçalarının mühendisliğini etkileyen ana noktalar arasında yer alır. Venturi etkisi sayesinde düşük devirlerde üretilen havanın hızı, havayı sınırlı kapasiteye sahip bir yoldan yönlendirmek suretiyle artırılır. Yük arttıkça daha geniş bir yol açılır ve böylece yakıt odalarına daha fazla miktarda hava girişi sağlanır. Çift kamlı (DOHC) tasarımlarda, hava yolları genellikle ayrı emme valflerine bağlanır. Venturi etkisi göz önünde bulundurularak tasarlanan yeni nesil motorlarda ciddi performans artışları elde edilebilir. Düşük hacimli motorlarda dahi yüksek güç ve tork elde edebilmek mümkün olur.

Çoğu otomobil, tek bir emme manifolduna bağlı birden fazla silindire sahip dört zamanlı Otto çevrimli motorları kullanır. İndüksiyon tepkimeleri sırasında piston silindire iner ve emme vanası açılır. Piston aşağı inerken, silindir içindeki hacmi etkili bir şekilde artırarak düşük basınç oluşturur. Atmosfer basıncı, manifold ve karbüratör (enjektör) vasıtasıyla havayı iter. Motor çevriminde birden çok silindir farklı zamanlarda çalıştığı için karbüratörden motora giriş manifoldu boyunca neredeyse sabit bir basınç farkı yansıtılır. Yeni nesil bir çok otomobilde motora giren yakıt/hava karışımının miktarını kontrol etmek için emme manifoldu üzerine ufak bir servo yerleştirilir. Yakıt yeterince atomize edilemediğinde, azalan basınca bağlı olarak çekiş kayıpları ve motor performansında gözle görülür düşüşler oluşabilir. Bu nedenle, özelliğini yitiren servo ve manifolt motoru gibi parçaların yenisi ile değiştirilmesi tevsiye edilir.

Manifold Ayar Motoru

Bu Kategori Yayında Değil.
Aşağıdaki ürünler ilginizi çekebilir.
BAŞA DÖN