Motor Kapağı

Sahip olduğunuz aracın çalışması, motorun çalışmasıyla başlıyor. Aracınızda bulunan tüm sistemler, motorun devinimi sayesinde enerji elde ederek size güvenli ve keyifli bir sürüş deneyimi yaşatıyor. Klima sisteminden tekerlerin dönmesine kadar pek çok karmaşık sistem, motorun ritmik çalışması sayesinde senkronize oluyor ve birbirini tamamlıyor. Bu bakımdan aracınızın kalbi olan motoru en iyi şekilde korumanız gerekiyor.

Araba motor kapağı, motorunuzu hem üstten hem de aracın altından koruyan iki ayrı parçadan oluşuyor. Muhafaza için üst kısma yerleştirilen motor kapağı, motorun şekli göz önüne alınarak tasarlanıyor. Özel kalıplar kullanılarak hazırlanan üst muhafaza kapakları, motora tam oturarak üzerini tamamen kapatıyor.

Özel geliştirilmiş plastik malzemelerle hazırlanan muhafaza kapağı, motorunuzu dış etkenlere karşı koruyor. Zorlu hava koşullarında ısı yalıtımı sağlayan kapak, motor içindeki silindir mekanizmasının aşırı soğuktan ya da aşırı sıcaktan etkilenmesini önlüyor. Bu sayede silindirler arasında gerçekleşen yanma işlemi, hava şartları nasıl olursa olsun istenilen şekilde gerçekleştiriliyor.

Yanma işleminin hava şartlarından etkilenmemesi, doğru oranda yakıtın yanma işlemine girmesini sağlıyor. Bu sayede motorunuzun ısıdan etkilenerek yakıt oranını artırmasının ya da azaltmasının önüne geçiliyor. Tam randımanla çalışmaya devam eden silindirler, yüksek motor performansı ve yakıt tasarrufu sağlıyor.

Araba motor kapağı, kaputun altına yerleştirildiği zaman motoru dış etkenlerden koruduğu gibi kaputu da motor kaynaklı olumsuzluklardan koruyor. Çalışma esnasında sürekli ısınan motor, sıcaklığı olduğu gibi kaputa gönderiyor. Motor yüzünden aşırı ısınan kaput, arıza sırasında açılmak istendiğinde çıplak el ile kaputu açmak mümkün olmuyor. Bunun yanı sıra sürekli ısınıp soğuyan kaput, metal alaşımlardan oluştuğu için şekil bozulması riski de taşıyor. Kaputun boyalı yüzeyi de ısı dolayısıyla yapı bozulmasına uğruyor.

Araba Motor Kapağı Fiyatları

Araba motor kapağı fiyatları, marka ve modele göre değişkenlik gösteriyor. Aracınızın modeline yönelik olarak motor kapasitesi; dolayısıyla da motor şekli değiştiğinden her marka ve modele özel muhafaza kapakları üretiliyor. Boyutları değişen kapakların büyüklükleri de fiyatlar üzerinde etkili oluyor.

Araba motor kapağı fiyatları, muhafaza kapağının hazırlandığı malzemelere göre çeşitlilik gösteriyor. Kaputun altına yerleştirilen üst muhafaza kapaklarında sert ve kaliteli plastik malzemeler kullanılırken karter koruma kapaklarında ise genellikle sac malzemeler tercih ediliyor. Motorunuzun alt kısmında bulunan karter, motorun devinim sırasında ihtiyaç duyduğu yağı ihtiva ediyor. Kendi başına kapalı bir kutu olan karter, yola yakın mesafede konumlandığı için fazladan koruma altına alınması gerekiyor.

Yol boyunca fark edemeyeceğiniz kadar minik taşlar, lastiklerden yüksek süratle aracın alt kısmına doğru fırlayarak kartelin delinmesine sebebiyet verebiliyor. Kartelin delinmesi, hıza bağlı olmadan dış etkenler sebebiyle de oluşabiliyor. Bu yüzden sürücü tarafından fark edildiğinde motor çoktan arızalanmış oluyor. Yerleşim yerlerinden çok uzakta keyif içinde ilerlerken bir anda karterin zarar görmesiyle motorunuz yatak sarma ihtimaliyle karşı karşıya kalabiliyor.

Motorunuzun korumasını artırmak için motor altına monte edilen muhafaza kapağı, motorunuzu hem sıçrayabilecek sert malzemelere hem de bozuk satıhlarda sürtünmeye sebep olabilecek engebelere karşı koruyor. Plastik ya da sac malzemeler kullanılarak hazırlanan kapak, aracınızın alt kısmına tam oturduğu için motorun altını tamamen kaplıyor. Darbelere karşı geliştirilen dayanıklı yapısı ile uzun süre kullanım sağlıyor.

Araba motor kapağı, motorunuzun hem üst hem de alt kısmına kolayca monte ediliyor. Vida yardımıyla sabitlenen muhafaza kapakları, motorun çalışmasından meydana gelen sesin azalmasına da yardımcı oluyor. Sürüş keyfinizi artıran muhafaza kapakları, dayanıklı yapılarıyla aracınızın motor ömrünün de uzamasına yardımcı oluyor.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Araba Motor Kapağı

1227 ürün listeleniyor
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Kuponlu Ürünler
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 36 / 1227 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?