Taşıtların motor karteli içine konumlandırılan araba ölçme çubuğu ya da diğer adıyla "yağ çubuğu", motor içindeki yağın seviyesinin kontrol edilebilmesi için kullanılır. Aracınızın motor hacmine, yakıt türüne ve karakteristik özelliklerine göre motor yağı tüketimi de farklılık gösterebilir. Motor içindeki yağ; sürüş biçimi, yakıt kalitesi, motor yaşı ve iklim koşullarına bağlı olarak yaşlanır. Yağ, eğer zamanında değişmezse özelliğini yitirir ve motoru koruyamaz hâle gelir. Araçların kendine has özelliklerine uygun olarak üretilen sentetik yağlar, motorun daha sorunsuz bir şekilde çalışmasına ve daha uzun süreler boyunca formunu korumasına yardımcı olur. Genellikle 5000 - 10.000 km. aralığında değiştirilen motor yağları; sızıntı, yanma, oksitlenme ve yağ basıncı kaybına karşı belli dönemlerde (her 2000 km.'de bir) kontrol edilmelidir. Motor karteri içinde bulunan yağ, ne eksik ne de fazla olmalıdır. Motor yağının ideal seviyesi ise araç yağ çubukları ile ölçülür.

Araba Ölçme Çubuğu Fiyatları

Motor yağ seviyesini kontrol etmek için aracınızı düz bir zemine park ettikten sonra 10-15 dakika kadar motorun soğumasını ve yağın karter içine süzülmesini beklemek gerekir. Kaput açıldığında motorun üzerinde veya yan bölümünde bulunan yağ çubuğu, hafifçe çevrilerek yerinden çıkarılır. Metal çubuğun üst noktasında yer alan yuvarlak halka ya da özel tutamaç, çubuğu kendinize doğru çekmenize yardımcı olur. Araba ölçme çubuğu, dışarı çıkarıldıktan sonra tüy bırakmayan temiz bir bez ya da kalın bir kağıt havlu ile iyice silinir. Temizlenen metal yağ ölçüm çubuğu, tekrar motor içine sokulup çıkarılarak çubuğun ucundaki yağ birikimi ve seviyesi kontrol edilir. Bu esnada ölçüm çubuğunun iyi bir şekilde incelenmesi ve yağ miktarının tam olarak belirlenebilmesi gerekir. Yağ miktarı kontrol edildikten sonra motor yağının seviyesi de aynı yöntemlerle tekrar ölçülerek bir daha gözden geçirilebilir.

Yağ çubuğu üzerinde yer alan iki çizgi veya oluk alanının ıslaklığını kontrol ederek de yağ miktarını tespit edebilmek mümkündür. Yağın ulaşması gereken seviyeleri gösteren işaretler takip edilmelidir. Motor içerisinde yeterli yağın bulunup bulunmadığı, iki çizgi hâlinde tasarlanan yağ belirleme aralığı vasıtasıyla tespit edilebilir. Metal ölçüm çubuğunun en alt bölümünde “Max” ve “Low” veya “+” ve “-“ gibi ifadeler bulunabilir. İdeal yağ seviyesinin, tam ortada ya da "max." ibaresinin olduğu noktaya yakın bir alanda sonlanması gerekir. Yağ izi çubuğunun en dip noktasında; iki çizgi aralığının en alt kısmında yağ gözlemlenirse acilen motor yağı takviyesi yapılması icap eder. Yağ izi, ölçüm çubuğunda bulunan işaretlerin içine girmediği takdirde en az bir litre motor yağı ilave edilir. Ardından tekrar ölçüm yapılarak yağ miktarı ideal aralığa getirilir.

Ölçüm çubuğu üstündeki yağ seviyesinin yanı sıra yağın yapısal özelliklerinin de kontrol edilmesine ihtiyaç duyulur. Çubuk üzerine alınan yağın berrak bir görünüme sahip olması, büyük önem arz eder. Baş parmak ve işaret parmağınız arasında hafifçe gezdirdiğiniz yağ, akışkanlığını kaybetmiş ve kirli bir renge dönüşmüşse muhtemelen tazelenmesi gerekir. Elinize gelen ufak çapak ve partiküller de yağın kalitesinden ödün vermeye başladığını gösterir. Katılaşan ve kayganlığını kaybeden yağ, motor içindeki metal yüzeyleri yeteri kadar koruyamaz. Motor yağını yenilerken yağ filtresi, hava filtresi ve yağ çubuğu parçalarının da kontrol edilmesinde fayda vardır. Kullanıma bağlı olarak metal çubuğun yıpranması, eğilmesi, eskimesi ve karter üzerinden çıkması gibi durumlarla karşılaşıldığında yağ ölçüm çubuğunun da yenisi ile değiştirilmesi tavsiye edilir. Genel anlamda araba ölçme çubuğu fiyatları ise aracın markası, modeli, motor hacmi ve motor tipi gibi hususlara bağlı olarak çeşitlilik gösterebilir.

Araba Ölçme Çubuğu

13 ürün var
  1. Markalar
    1. Bross Otomotiv
    2. Wolcar
  2. Fiyat Aralığı
    -
  3. Ürün Puanı
  4. Satıcı
DSACategoryId/60002705/2147483631/20003812/20003823/60008513
BAŞA DÖN