Araç direksiyon bileşenlerinin en önemli parçaları arasında yer alan pitman kolu ya da diğer adıyla "pim saplaması", mafsal üzerindeki yönlendirmeleri gerçekleştirir. Mafsal desteğiyle dairesel hareketlerde bulunan araba pim saplaması, rulmanlı yatağı sayesinde doğrusal hareketlere de kolaylıkla adapte olur. Motorlu taşıtların direksiyon sisteminin ana elemanları içerisinde gösterilen pitman kolu, direksiyon simidinin hangi yönde hareket ettirildiğine bağlı olarak tekerleklerin sola veya sağa doğru döndürülmesini sağlar. Bağlantı pimleri, araçların direksiyon simidinin manevralara kolaylıkla uyum göstermesine ve tekerleklerin yatay formda yönlendirilebilmesine de destek olur. Pim bağlantıları ve kollar, direksiyon dişlisinin çapraz şaftına pervazlıdır. Bu sayede direksiyonun dönüş hareketini yanal harekete kolaylıkla dönüştürebilirler. Çift bağlantı noktalarına, kısa bağlama pimlerine ve simetrik anatomiye sahip olan pitman kolları, genellikle çelik, demir, alüminyum, titanyum gibi dayanıklı, sert ve uzun ömürlü metallerden imal edilir.

Daha çok konvansiyonel süspansiyon mekanizmalarında tercih edilen çoklu saplama pimleri, salıncak kolu ile tekerlek arasında çalışan destekleyici bir parça olarak da düşünülebilir. Direksiyon kutusunu merkez hattına bağlayan pitman kolu, avara kolu ile uyum içinde çalışır. Kolların etrafındaki mafsal parçası ve parçanın yerleştirildiği yatak ise koruyucu kapaklar ile muhafaza edilir. Direksiyon kolu olarak da bilinen pitman kolu, avara kolunun tamamlayıcısı olarak görevini gerçekleştirir. Üretici firmalar, avara kolu ile pitman kolunu genellikle takım hâlinde satışa sunar. Ancak, her iki kol ve ara bağlantı parçaları, tekli olarak da kolaylıkla temin edilebilir. Eğimli ve kıvrımlı bir tasarıma sahip olan bağlantı kolları, ana direksiyon dişlileri ile salıncak yuvası arasında köprü vazifesi görür. Dişlilerden aktarılan güç, kademeli olarak tekerleklere yönlendirilir. Bu esnada ortaya çıkan torku, farklı kontrol ve destek üniteleri ile güçlendirebilmek de mümkün olur.

Aracınızın direksiyon kutusu ile doğrudan bağlantılı olan süspansiyon parçaları ve ara bağlantı kolları, belli bir süre sonra özelliğini yitirmeye başlar. Metal ve kauçuk tarzındaki malzemelerden imal edilen parçalar, zaman içerisinde yıpranabilir. Avara ve pitman kolları; kötü sürüş alışkanlıkları, ideal olmayan yol şartları ve doğal aşınma koşullarına bağlı olarak eskiyebilir. Bağlantı kollarının her bir ucunda bulunan yataklar ve burçlar yıpranınca, aracınızın direksiyonu dengesiz hâle gelir. Motoru çalıştırılmamış ve park hâlindeki bir aracın direksiyon simidi üzerinde hissedilen 4-5 santimlik boşluklar, direksiyon sistem arızalarının ortak belirtileri arasında yer alır. Direksiyon üzerinde oluşan boşluklar, hem sürüş güvenliği hem de sürüş konforu açısından olumsuz birtakım sonuçlar doğurur. Aracınızın yol üzerindeki çukurlardan veya tümseklerden geçerken çok sert ve ani bir şekilde yön değiştirmesi de pitman ya da avara kollarının sorunlu olabileceği şüphesini akla getirir.

Pitman kolları, aracınızın direksiyon mekanizmasının küçük parçaları gibi görünse de bu parçaların her biri, farklı bir misyona sahiptir. Bağlantı ekipmanları, araçların düzgün bir şekilde ilerleyebilmesi ve direksiyonun kusursuz bir şekilde tekerlekleri yönlendirmesi açısından da önemli bir rol üstlenir. Arızalı kollar, sürüş dinamiklerini doğrudan etkiler. Örneğin; sol bağlantı düzeneğinde ya da burçlarda bir aşınma söz konusu olduğunda, aracın ön takımları dengesini kaybetmeye başlar ve araç yolda ilerlerken sola doğru kayma eğilimi gösterir. Eskiyen alt takım parçaları, kabin içinde titreşim ve gürültülerin oluşmasına da yol açabilir. Sürüş güvenliği ve kabin konforu açısından olumsuz etkilere neden olan bu durumu ortadan kaldırmak için ön takımların bakıma alınması tavsiye edilir. Bakım esnasında vidaların ve ek parçaların tek tek kontrol edilmesi, kırılan ya da özelliğini yitiren bağlantı parçalarının, pitman kolunun, avara kolunun, burçların ve rulmanların yeni parçalar ile değiştirilmesi önerilir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Araba Pim Saplaması

Girişimci Kadın Ürünleri
Toplam 24 / 26 ürün
DSACategoryId/60002705/2147483631/20003812/20016152/60008449