Size güvenli ve keyifli bir sürüş deneyimi sağlayan aracınız, otomotiv üreticileri tarafından genellikle tercih edilen içten yanmalı motor sistemi ile çalışıyor. Motorunuzun ilk hareketini yapabilmesi için yakıtın yanması ve silindirlerin ortaya çıkan basınçla yukarı doğru ittirilmesi gerekiyor. Aracınızın ilerlemeye başlamasını sağlayan momentumun oluşturulması için gereken ilk kıvılcım, elektrik akımı ile elde ediliyor. Aracınızın motoruna yakın bir şekilde konumlandırılan akü, ilk ateşleme için ihtiyaç duyulan elektrik enerjisini motora iletiyor. Kontağı çevirmenizle ya da yeni nesil aracınızın parmak okuma ekranına dokunmanızla aküden yayılan akım, ateşleme için gerekli gücü tek başına sağlayamıyor. Taşıtınızın yerinden kalkması için voltajın arttırılması gerekiyor.

Aracınızın ön kısmına yerleştirilen akü, yalnız ateşleme değil aracınızın pek çok diğer aksamına ve araç içindeki aksesuarlara elektrik akımı gönderiyor. Bu sebeple, kontak açıldığında elektrik ihtiyacı olan tüm parçalara uygun olan standart bir akım yayılıyor. Müzik seti, far ve klima gibi aksesuarları çalıştırmak için ideal olan bu akımın motorun ateşlenmesinde kullanılması için arttırılması gerekiyor.

Aracınızı ilk çalıştırdığınızda aküden yayılan elektriğin motora doğru giden yolunda voltajı arttırmayı sağlayan sistemler yer alıyor. Aküden gelen elektrik, distribütörden geçerek voltajı yükseltiliyor ve ilk ateşlemenin sağlanması için bujilere yönlendiriliyor. Kendi içinde de bir sisteme sahip olan distribütörün voltajı yükseltmeye yarayan parçasını, endüksiyon bobini oluşturuyor. Aküden düşük akımla distribütöre aktarılan elektrik, endüksiyon bobini tarafından voltajı yükseltilirken kıvılcımlar meydana geliyor.

Ortaya çıkan kıvılcımlar sebebiyle motorunuzun, dolayısıyla da sizin güvenliğinizi tehlikeye sokabilecek durumların ortaya çıkmasını engellemek amacıyla distribütör içerisine araba platin seti yerleştiriliyor. Milin üzerinde bulunan yatay bir levhaya yerleştirilen araba platin seti, kıvılcımların atlama yapmalarını engelliyor. Distribütör, yüksek voltajın bujiler arasında eşit dağıtılmasını sağlarken araba platin seti de ateşleme için gereken kıvılcımın doğru zamanda ve doğru yerde oluşmasına yardımcı oluyor. Bir taraftan da kıvılcımları kontrol altında tutarak size güvenli sürüşün konforunu yaşatıyor.

Araba Platin Seti Fiyatları

Araba platin seti fiyatları, sahip olduğunuz aracın marka ve modeline göre farklılıklar gösteriyor. İçten yanmalı motorların hacimleri değiştikçe distribütörün boyutları da değişiyor. Bu durum, platin setini oluşturan malzemelerin büyüklüklerini doğrudan etkiliyor. Boyutları değişen parçalar, araba platin seti fiyatları konusunda etkili oluyor.

Her bir otomotiv üreticisinin tasarladığı içten yanmalı motorun gücü, kullanım alanına uygun olarak belirleniyor. Daha fazla güç gerektiren işlerde kullanılan araçların motorları, daha fazla basınç üretebilen büyük silindirler kullanılarak hazırlanıyor. Silindirlerin büyüklüğü ve ağırlığı artıkça ilk ateşleme için ihtiyaç duydukları elektrik gücü, diğer motorlara göre daha fazla oluyor. Yüksek voltaja dirençli olabilmeleri için araba platin seti yapımında kullanılan malzemeler, özel geliştirilen alaşımlar kullanılarak imal ediliyor. Otomotiv üreticilerinin her modele yönelik geliştirdikleri alaşımlar da araba platin seti fiyatları konusunda çeşitlilik oluşturuyor.

Kullanmakta olduğunuz aracın düzgün çalışması ve motor ömrünün uzaması için ateşleme sistemindeki parçaların düzenli olarak kontrol ve bakımdan geçirilmesi gerekiyor. Araba platin seti iyi çalışmadığında bujilerde meydana gelen kıvılcımın dengesi bozuluyor. Silindir hareketiyle uyumsuz kalan kıvılcım oluşumu dolayısıyla yakıt yanlış zamanda yakılıyor ve bunun sonucunda, silindirler ihtiyaç duydukları basınca kavuşamıyor.

Yanlış zamanda yakılan yakıt sonucunda oluşan duman ve kirli atık gaz; hem motorunuzun silindir yatağı dahil diğer pek çok aksamına zarar veriyor, hem de çevre kirliliğine yol açıyor. Distribütörünüzden kolaylıkla sökülüp değiştirilebilen platin setini, gerektiği zamanda yenileyerek motor ömrünü uzatmakla kalmıyor; aynı zamanda da çevreye katkıda bulunuyorsunuz.

Araba Platin Seti

1 ürün var
  1. Markalar
    1. MGA
  2. Fiyat Aralığı
    -
  3. Satıcı
DSACategoryId/60002705/2147483631/20003812/20016152/60008450
BAŞA DÖN