Şanzıman Keçe

Şanzıman sistemi, araçlar için önem arz eder. Manuel ve otomatik olmak üzere iki farklı şanzıman sistemi bulunur. İki sistem içerisinde yer alan parçaların sağlıklı bir şekilde çalışması veya çalışmaması; motor performansı ve yakıt tüketimini önemli bir şekilde etkiler. Otomatik ve manuel şanzımanlarda yer alan parçalar farklılık gösterse de her ikisi için ortak parça, şanzıman keçesidir. Şanzıman keçesinin zamanla yıpranmasından dolayı ortaya çıkan problemleri önlemek için değişim zamanının kontrol edilmesi gerekir.

Şanzıman sistemi, birtakım dişliler kullanarak motordaki gücün tekerleklere iletilmesini sağlar. Bu dişliler grubunun birbirine sürtünmesinden dolayı açığa çıkan ısının motora zarar verme ihtimali vardır. Bunun önlenmesi için dişlilerdeki sürtünmeyi ve ısınmayı azaltacak yağın hazne içerisinde tutulması gerekir. Yağın şanzıman haznesinden dışarıya akmasını önlemek için kullanılan malzeme, şanzıman keçesidir.

Şanzımanla ilgili arızaların çoğu, şanzıman keçesinin zamanında değiştirilmemesinden dolayı ortaya çıkar. Yağ haznesinden sızmaya ve azalmaya başlayan yağ; şanzıman parçalarının aşırı ısınmasına, vites geçişlerinde yüksek sese ve zorlanmaya neden olur. Böyle bir durumda şanzıman keçesinin yenisiyle değiştirilmesi lazımdır.

Araba Şanzıman Keçesi Fiyatları

Şanzıman keçeleri, manuel ve otomatik araçlar için farklı şekillerde üretilir. Ayrıca, aracın modeline ve markasına göre de farklı şanzıman keçeleri vardır. Tavsiye edilen şanzıman keçesiyle ilgili bilgiler, araç üreticisi tarafından hazırlanan bilgi kitapçıkları içerisinde yer alır. Bu bilgiler ışığında bir şanzıman keçesi almanız, araç performansı açısından önemlidir.

Opel, Mazda, Renault veya Mercedes gibi aracınız için uygun şanzıman keçesini seçmelisiniz. Şanzıman keçesinin orijinaline muadil olması, araç performansı açısından dikkate alınmalıdır. Daha önce kullanılan keçelerin tamir ve bakımdan geçirilerek, tekrar kullanılması uygun değildir. Bu tür keçeler, kısa zamanda yeni bir arızaya neden olur.

Şanzıman keçelerinin hemen deforme olmaması veya işlevini yitirmesi; şanzıman arızalarına davetiye çıkarır. Bu nedenle kaliteli şanzıman keçesi seçimine önem verilmelidir. Bunun için de araç şanzıman sistemi, marka ve model dikkate alınarak iyi bir ürün tercih edilmelidir. Sıfır bir şanzıman keçesi almadan önce araştırma yapmalısınız. Böylece; aracınızın modeline en uygun keçeyi en iyi fiyatla alabilirsiniz.

Şanzıman ömrünü uzatmak için keçe değişikliğine önem verilmelidir. Şanzımandaki yağın zamanla değişmemesi de keçe ömrünü olumsuz etkiler. Dolayısıyla hem yağın hem de şanzıman keçesinin araç üreticisi tarafından tavsiye edilen kilometre aralıklarında değiştirilmesine dikkat edilmelidir. Ayrıca şanzımanla ilgili önemle üzerinde durulması gerekenler arasında vites değişikliklerinde debriyaja tam basmak, sert ve ani kalkış yapmamak, sürekli aynı devirde yol almamak da sayılabilir.

Şanzımanın yağ kaçırmaya başlamasıyla beraber ortaya çıkan problemlerin neden kaynaklandığını öğrenmek için oto servisine gidilmelidir. Çünkü şanzıman sistemi oldukça karmaşık bir yapıya sahiptir. Tam olarak arızanın neden kaynaklandığını öğrenebilmek için oto servislerinde kullanılan elektronik bakım cihazlarından faydalanılması gerekir.

Problemin şanzıman keçesinden kaynaklanması hâlinde; araba şanzıman keçe fiyatlarını kontrol edip satın alarak değişimin gerçekleşmesi için oto servislerine gidebilirsiniz. Şanzıman keçesi değişimini kendi başınıza yapmaya kalkmanız, sisteme zarar vermenize neden olabilir. Uzmanlık gerektiren bu işin oto servislerinde yapılmasını sağlamak daha doğru bir davranıştır.

Şanzıman keçesi, hassas bir parçadır. Bu nedenle keçe kontrolünün montaj öncesinde yapılması, üzerinde yıpranma olup olmadığını tespit etmek açısından gereklidir. Keçeyi paketinden çıkarırken dikkatli olmak da önemlidir. Keçenin ambalajından keskin bir aletle çıkarılmaması lazımdır. Ayrıca, şanzıman keçesi üzerinde yer alan etiket de korunmalıdır. Keçenin üzerine çekiçle vurma gibi deforme olmasına neden olacak hareketlerden de kaçınılmalıdır.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Araba Şanzıman Keçe

416 ürün listeleniyor
Güncel Değerlendirme
İndirimli Ürünler
Toplam 36 / 416 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?