Tekerlek Sensörü

Elektronik uygulamaların kullanıldığı araçlarda algılama işlemini yapan sistem veya elemanlara sensör adı veriliyor. Algılayıcı ya da duyarga olarak da adlandırılan sensör, fiziksel ortam ile elektronik sistemleri birbirine bağlayan köprü görevi üstleniyor. Sistem içinde yer alan sensör ya da sensör grupları, hangi değişkene göre tasarlandı ise o değişkeni algılıyor ve elde ettiği değerleri sistemin karar verme birimine yolluyor.

Arabalarda yer alan araba tekerlek sensörü, lastik basınç kontrol sistemine bağlı olarak çalışıyor. Sürücüler, seyahat esnasında herhangi bir sebepten dolayı lastiklerde oluşan hava inmesini gösterge ekranından kontrol ederek anında müdahale edebiliyor. Lastik basınç sistemlerinin araba tekerleklerine entegre edilmesi, lastik patlaması ve lastiğin havasının inmesinden dolayı oluşan kazaları büyük ölçüde önlüyor. Lastik basınçlarını sürekli ölçmek için arabalara yerleştirilen araba tekerlek sensörü, sürücünün arabadan inip tekerleği kontrol etmesine gerek bırakmayarak araba seyir hâlinde iken lastiklerde meydana gelen ani basınç değişikliklerine karşı önlemler alınmasını kolaylaştırıyor.

Araba jantlarının içine yerleştirilen sensör yardımı ile lastiğin sürekli basınç kontrolü sağlanıyor. Yerleştirilen sensörler, basınç kontrolünün yanı sıra lastik içindeki havanın sıcaklık kontrolünü de yapabiliyor. Arabanın dört lastiğinde de bulunan sensörler verileri doğrudan arabanın kontrol ünitesine göndererek sürekli olarak bilgilendirme yapıyor. Arabanın kontrol ünitesine gelen veriler analiz edilerek basınç değişikliklerinde oluşan anormallikler gösterge yardımı ile sürücüye iletiliyor. Lastik basıncı olması gerekenden az ise gösterge ekranında yanan ikaz ışığı sürücünün lastikleri kontrol etmesini sağlıyor. Kablosuz olarak çalışan sensör modelleri, doğrudan lastik basınç kontrol sistemlerinde yer alıyor. Aracın tekerleklerinde yer alan her bir sensörün kendine has bir seri numarası bulunuyor ve böylece her lastiğin hava basıncı ayrı ayrı kontrol edilebiliyor. Bu kodlama sistemi sayesinde aynı marka ya da model araçlar yan yana geldiğinde sensörler birbirinden etkilenmeden çalışmalarını sürdürebiliyor. Lastik basıncını doğrudan sürücüye ileten doğrudan basınç kontrol sistemleri, en tutarlı veriyi aracın kontrol sistemine gönderiyor. Lastiğin tur süresi ya da lastiğin ebatlarının değişmesi, bu basınç sisteminde ölçümleri etkilemiyor. Lastik değişiminde yeniden yapılandırılması kolay olan doğrudan lastik basınç kontrol sistemi içinde yer alan sensör pilleri 10-15 yıl dayanıklılığını koruyabiliyor.

Dolaylı yoldan ölçüm yapan basınç kontrol sistemlerinden daha pahalıya mal olan doğrudan hava basınç sistemleri içerisinde yer alan sensör pilleri bulunması, zor pil çeşitleri arasında yer alıyor. Dolaylı lastik basınç kontrol sistemi ölçümlerini arabalarda yer alan ABS sistemlerinin kullandığı tekerlek hız sensörlerinin gönderdiği veriler ile sağlıyor. Her bir tekerleğin yaptığı turu ölçerek oluşturdukları verileri bir modül ile hız gibi değişkenlerle kıyaslayarak sisteme gönderen sensörler, tekerleğin tur tamamlama hızını hesaplıyor. Dolaylı yoldan lastik basınç kontrol sistemleri direkt olarak lastiğin içindeki havanın basıncını ölçmüyor. Lastiğin bir turu tamamladığı süreyi baz alan hız sensörleri, olması gerekenin dışında gelişen bir durumu sürücünün bilgilendirilmesi için ikaz ışığı ile haberdar ediyor.

Tekerleklerin hızını ölçen araba tekerlek sensörleri, araç içerisinde yer alan birçok sistem tarafından kullanılıyor. Sensörlerden elde edilen veriler, araçların anti blokaj fren sistemi, elektronik stabilizasyon programı be elektronik patinaj önleme sistemlerinin çalışma prensiplerini oluşturuyor. Hatta araç içerisinde yer alan navigasyon sistemleri de tekerlek sensörlerinin oluşturduğu sinyalleri kullanıyor. Bu sinyaller ile navigasyon sistemi, aracın kat ettiği mesafeyi ayarlıyor. Aktif ve pasif sensörlerin bir araya gelmesi ile oluşan araba tekerlek sensörü, kusursuz veri sağlama özellikleri ve kompakt yapılarından dolayı yaygın bir biçimde kullanılıyor.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Araba Tekerlek Sensörü

49 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın