Termostat

Termostat, sıcaklığı sisteme uygun olarak belirlenen seviyeye ayarlamak ve orada sabit tutmak amacıyla kullanılan bir ısıtma sistemi elemanıdır. Sıcaklık değişimleri, termostat içerisindeki duyarlı parçaya etki ettiğinde bu etki, elektrik ya da basınç sinyali olarak gönderilir ve sistemin sıcaklık ayarlarını kontrol etmesi sağlanır. Araba termostatı, araç sıcaklık sistemi kontrol parçalarından biridir. Motor suyu sıcaklığının üretimde belirlenen sıcaklık seviyesinde olmasını sağlayan bu ısı elemanları, aynı zamanda motor içerisinde gerçekleşen su devridaimini kontrol eder. Motor sıcaklık derecesine göre hareket eden bu parça, suyu açıp kapatan bir musluk prensibinde çalışır.

Aracın çalıştığı süre içerisinde motor suyu devridaim pompası aracılığıyla birlikte çalışan termostat, motor içerisinde ve soğutma sisteminde dönerek çalışır. Bu sayede hararet oluşumunu önleyerek motoru korur. Bu devridaim hareketi, araç ilk çalıştırıldığında soğuk olan su için de devam eder. Motorun verimli ve sağlıklı çalışabilmesi için suyun, belirlenen sıcaklık seviyesinde olması gereklidir. İstenen bu sıcaklığa erişilmesi için sıcaklık sistemlerinin geçici bir süre kapatılması söz konusudur. Bu kapatma işlemi, yine araba termostatı ile gerçekleştirilir.

Termostatların araç içerisindeki yeri ve şekli, aracın marka ve modeline göre değişiklik gösterir. Araba termostatı, motor ile radyatör arasında bir bölümde yer alabilir. Genel olarak silindir kapaklarının üstünde ya da silindir kapağından radyatöre giden hortumların uç bölümünde bulunan bağlantı yerlerinde olurlar. Dizel motorlarda çoğu zaman motor bloğu içerisinde ya da devridaim pompası yanında bulunur.

Araba termostatı, aracın ilk çalıştığı zamandaki suyun soğuk olması ya da suyun istenen seviyen altında olduğu durumlarda suyun önünü kapatarak devridaim yapmasını önler. Bu sayede motor suyu sıcaklığı, çalışma sıcaklığına çok daha kısa bir süre içerisinde ulaşır. Motorun çalışması için ideal sıcaklık derecesine ulaşıldığında ise termostat açılır ve su, soğutma sisteminde dolaşmaya başlar. Bu sayede motorun daha fazla ısınmasının ve hararet yaparak motora ve diğer parçalara zarar vermesinin önüne geçilir. Yeterli sıcaklık seviyesi doğrultusunda açılmasına rağmen hararet oluşumu söz konusu olduğunda ısı müşürü devreye girerek fanı çalıştırır.

Termostatların şekil özellikleri, araçların marka ve modeline göre farklılık gösterse de çalışma prensibi tüm araçlar için tek tip tasarımdadır. Yanı sıra, araçlara göre açılma sıcaklıkları farklılık gösterebilir. Bu durum, araç motor yapısından kaynaklı olup temel çalışma prensibinde herhangi bir farklılık oluşturmaz. Uzun yıllardır aynı sistem özellikleri doğrultusunda üretilen bu parçalar, genellikle sarı malzemeden üretilmekte olup de içlerinde cıva bulunur. Isı artışıyla birlikte cıva genleşerek uç kısmındaki kapağı iter ve bu sayede su geçişi başlatılır.

Aracın termostatı, motoru koruyan bir kontrol elemanı olarak görev yapar. Küçük bir parça olan ve piyasada araç marka ve modeline göre ulaşılabilir fiyatlarla satışa sunulan bu parçalar, arızalandıkları takdirde motor ve motor parçaları açısından ciddi zararlara neden olabilir. Bu arızalardan ilki termostatın sürekli açık kalmasıdır. Aracı ilk çalıştırma durumunda motorun normal sıcaklık seviyesine hızlı bir şekilde ulaşması gerekir. Termostatın açık kalması hâlinde motorla radyatörün sürekli devridaim yapması, istenen sıcaklık seviyesine ulaşmayı engeller. Bunun sonucunda aracın performansı düşerken yakıt tüketimi de artar. Ayrıca, kış aylarında kaloriferlerde tam olarak ısıtma yapmaz.

Termostat arızalarından bir diğeri de termostatın sürekli kapalı olmasıdır. Termostat, sıcaklık artışı durumunda kapalı konumda kalmaya devam ettiği için motor suyunun devridaimi yapılamaz ve hararet yükselmeye devam eder. Hararet artışı ise motorun kendisi ve parçalarının yanmasına neden olarak aracın çalışmamasına sebep olur. Son olarak, termostatın geç açılması da araçta hasarlara neden olabilir. Açılma derecesi, üreticiler tarafından, 72-89 derece arası bir değerde belirlenir. Belirlenen değerin üzerinde açılan termostat sonucu oluşan hararet, motora zarar verir. Bu açıdan, termostatın durumu sık sık kontrol edilmeli ve herhangi bir arıza durumunda mutlaka değiştirilmelidir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Araba Termostatı

3744 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 50 / 3744 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?