Egzoz gazında bulunan atık enerjinin kullanılması ile motora ekstra hava desteği ile kuvvet sağlayan parçaya, "araba turbosu" adı verilir. İçten yanmalı motorlarda beslenme sistemini oluşturan turbo, egzoz gazı ile beraber gelen enerjiyi kinetik enerjiye dönüştürerek motora daha fazla güç sağlar. Turbo desteği ile kuvvetlendirilen bir motor, kendisi ile aynı büyüklüğe sahip olan bir motordan en az 7 kat daha güçlü biçimde çalışır. Turbo kullanılan bir motorda çekiş gücünü ikiye katlamak ve daha verimli enerji elde etmek mümkündür. Bu parça sayesinde arabanın ihtiyaçlarına daha iyi cevap verebilir ve daha güvenli sürüş sağlayabilirsiniz. Turbo kullanımında pek çok avantaj bulunur. Bunların başında ise ilk olarak performansın artırılması yer alır. Bunun dışında ise sürüş sırasında meydana gelen kritik sollama gibi durumlarda; aracın daha çabuk devirlenmesi ve tehlikeden kısa süre içerisinde kurtulunması sağlanır.

Turbolar, aynı zamanda yüksek rakımlarda meydana gelen performans düşüşünün de önüne geçerek, 4x4 arazi araçlarında ve kamyon tarzı araçlarda daha fazla avantaj sunar. Motor gücünü ve torkunu artıran bu parça, dizel motorlarda yakıt kullanımını ve zararlı gaz atıklarını azaltır. Daha hafif ve küçük motorlarda da kullanılabilen ürün, bir dakika içerisinde ortalama bir minibüsün iç hacmi kadar havayı dönüşüme uğratır. Bir turbo için birkaç saniye içerisinde 20.000 rpm'den 150.000 rpm'ye çıkılması mümkün olup herhangi bir sorun ile karşılaşılmamaktadır. Her ne kadar turbolar hakkında yanlış bilgilere sahip olunsa da bu parçalar, yüksek sıcaklıkta da sorunsuz bir şekilde çalışabilir.

Araba Turbosu Fiyatları

Turbolu araçlarda, dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri de motor yağının kontrolüdür. Turbo, motordan ayrı bir ünite olarak görülse de aslında her ikisi de birbirinden ayrılmaz bir bütündür. Yağ filtresinin, hava filtresinin ve motor yağının doğru ve düzenli bir şekilde değiştirilmemesi durumunda turbolu motorun sorunsuz bir performans sergilemesi beklenmemelidir. Bu araçlarda mutlaka yüksek kalitede motor yağları kullanılarak performansın artırılması sağlanmalıdır. Eğer bilinçsiz olarak düşük kalitede yağlar kullanılır ise turbo içerisinde yüksek ısı nedeni ile karbonlaşma meydana gelir ve bu da turboya büyük ölçüde zarar verir. Ayrıca, karbonlaşmanın uzun süre devam etmesi ile kümeleşen karbon parçacıklarının turbo yağ kanallarını tıkadığı da görülür. Tıkanma sonucunda ise segmanlarda, pervaneli milde ve gövdede önemli hasarlar ortaya çıkar. Bu noktalara dikkat edilerek meydana gelebilecek istenmeyen durumların önününe geçilebilmektedir.

Turbolar, flanş tipi ve büyüklüğüne göre iki grupta sınıflandırılır: "Kaymaklı yataklı", bir diğer adı ile "rulmansız" olan turbolar, en yaygın ve kolay ulaşılır fiyat aralıklarında bulunabilen modellerdir. Bu modelde türbinin mile oturduğu kısımda yüzük tipinde bir yatak bulunur. Milin bu yatak içinde dönmesi ile yağlanması sağlanır. Kaymaklı yataklı modellerin ucuz ve tamir edilebilir olması, araç üreticileri tarafından daha yaygın bir şekilde kullanılmasında da etkin bir rol oynar. Bu turbo çeşidinde 3,4, 3/4 flanş tipi ve hava emiş kapasitesi kullanılır. "Rulmanlı" olan ikinci tip modeller ise sürtünmeyi azaltarak hareketi kolaylaştırır. Ayrıca, bu tür rulmanlı turbolarda, pervanenin kalkış hareketi daha kolay olur ve yüksek devirlere çok daha rahat ulaşılır. Rulmanlı modellerin bazılarında meydana gelen sorunların tamiri mümkün olmayıp sistemin tamamen değiştirilmesi gerekir. Üzerinde G harfi bulunan modeller, ürünün rulmanlı olarak üretildiğini gösterir. Yine bu türden turboların üzerinde bulunan 25,30,35 rakamları ise hava emiş kapasitesinin ne kadar olduğuna dair bilgi verme amaçlı kullanılır..

Turbo

Bu Kategori Yayında Değil.
Aşağıdaki ürünler ilginizi çekebilir.
BAŞA DÖN