Volant Krank Sensörü

Aracınızın verimli çalışmasına yardımcı olan çeşitli sensörler vardır. En bilinen sensörlerden biri ise araba volant krank sensörüdür. Bu sensör, krank milinin dönüş hızının yanı sıra konumunu da takip eder. Bu veriler, aracın bilgisayarının ateşleme sistemi zamanlamasını ve diğer önemli motor işlemlerini düzenlemesi için hayati önem taşır. Krank sensörü sayesinde bu parçaların manuel olarak ayarlanmasına gerek kalmamıştır. Ana krank kasnağı, volan veya krank mili üzerinde bulunur. Bu sensör iyi durumda olduğu sürece mükemmel sürüş keyfi yaşayabilirsiniz. Tipik bir krank sensörü, genellikle mıknatıslardan ve bir endüktif bobinden oluşur. Bu bileşenler, şüphesiz pas ve diğer aşındırıcılara maruz kalacak ve tüm sensörü biraz verimsizleştirecektir. Bu durum, hazır olmanız gereken bir senaryodur.

Krank mili devir sensörü ya da motor devri sensörü olarak da bilinen bu cihaz, krank milinin konumunu ve dönüş hızını izler. Bunu yaparak, motor kontrol ünitenize yakıt yakma ve bujileri tetiklemek gibi bazı işlemleri zamanında düzgün bir şekilde yapmak için gerekli bilgileri sağlar. Arızalı bir krank mili sensörü, motorunuzun verimli bir şekilde çalışamayacağı anlamına gelir ve silindirin yanlış çalışması da hızlanma zorluğu ve en kötü ihtimalle aracınızı veya motoru aniden çalıştıramamanız gibi sorunlarla karşılaşmanıza neden olur.

Araba Volant Krank Sensörü Fiyatı

Araba volant krank sensörü fiyatı, araç modellerine göre değişkenlik gösterebilmektedir. Yedek parça üreten firmalar, krank mili sensörünün doğru seçilmesi yönünde kontroller yapmaktadır. Aracınızda motor arıza ışığının yandığını görürseniz ve sorunun krank mili sensöründen kaynaklandığını tespit ederseniz arızalı olan krank mili devir sensörü, derhal değiştirilmelidir.

Hangi araba volant krank sensörünün aracınızla uyumlu olduğunu öğrenmek için aracınızın kullanım kılavuzuna bakmanız gerekecektir. Bununla birlikte, genelde iki tip krank sensörü vardır: Manyetik alan (değişken relüktans olarak da bilinir) ve Hall Etkisi. Manyetik tip, krank milinin yakınına monte edilmiş güçlü bir mıknatısa sahip olup, birkaç pim eşit mesafeye yerleştirilmiştir. Mıknatıs, sabit bir manyetik alan oluşturur ve bu da krank mili ve pimler döndüğünde dalgalanır. Manyetik dalgalanmalar, alternasyonlu akım sinyalleri üretir. Frekans, motor kontrol ünitenize zamanlamayı kontrol etmek için ihtiyaç duyduğu frekansı verir. Hall Etkisi sensörü, manyetik alanın bozulması için krank üzerindeki çentikleri kullanır. Bu, sensör, motor kontrol ünitenize dijital bir sinyal vererek açıp kapanmasına neden olur. Her iki tip de son derece başarılı sensör sistemleridir. Bununla birlikte, genel olarak, Hall Efekt sensörleri daha karmaşıktır ve manyetik alan sensörleri daha yüksek sıcaklıklara dayanıklı olma özelliğine sahipken, daha yumuşak bir çalışma işlevine sahiptir.

Krank mili konum sensörünü seçerken farklı olarak montaja bakılmalıdır. Yani sensörünüzün motorun yanında bulunması durumunda, yeni bir lastik O-ring takmanız gerekebilir. Isıya direncin ne durumda olduğuna da bakılmalıdır. Krank mili sensörlerinin plastik gövdesi, aşırı motor sıcaklığı altında eriyebilir veya çatlaklar oluşur. Sıcaklık toleransının iyi bir aralığı -40 derece Fahrenheit ila 300 derece Fahrenheit arasında olacaktır.

Krank mili sensörünü değiştirmede dikkat edilmesi gereken noktalar bulunur. Motor devri sensörü olarak da bilinen krank mili sensörü, krank milinin konumunu ve devir sayısını izler. Bu, motor yönetim sisteminizin yakıt enjekte etmek ve bujileri tetiklemek gibi bazı işlemleri zamanında düzene sokmasını sağlar. Bu bileşen olmadan motorunuz verimli çalışmayacak; hızlanma zorluğu, çoklu silindir ateşleme sorunu ve boşta kalma gibi bazı sorunlar ortaya çıkacaktır. Bu nedenle krank milinin sağlıklı çalıştığından emin olmak için kontrolleri ihmal etmemelisiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Araba Volant Krank Sensörü

1675 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Toplam 24 / 1675 ürün
DSACategoryId/60002705/2147483631/20003812/20003823/60008518