Vuruntu Sensörü

Vuruntu, yakıtın araç içerisinde zamanından önce patlaması olarak tanımlanır. Motorda ciddi hasarlara sebebiyet veren bu olayın ortaya çıkışıyla birlikte motor üzerinde yüksek frekanslı sesler oluşur. Diğer yandan, motorun çalışması sırasında da bazı seslerin meydana gelmesi söz konusu olduğundan iki sesi birbirinden ayırmak için vuruntu sensörü kullanılır.

Araç motoru içerisinde yer alan sensörlerden biri olan vuruntu sensörü, motorun zarar görmesini engelleyen en önemli parçalardan biridir. Bu sensör, hem benzinli hem de dizel motorlarda kullanılır. Benzinli motorlarda bulunan sensör, titreşim sinyalleri doğrultusunda ateşleme zamanının (avansının) motor kontrol ünitesi vasıtasıyla ayarlanmasını sağlar. Dizel motorlarda yer alan sensör ise oluşan titreşimlere göre motor kontrol ünitesinin dizel enjektörlerin ön püskürtme zamanlamasını ayarlamasına yardımcı olur.

Motorda meydana gelebilecek titreşimleri tespit ederek elektronik kontrol ünitesine aktaran araba vuruntu sensörü, araç içerisinde bir nevi mikrofon görevi yapar. Motor yakıt ve ateşleme sistemini yöneten elektronik motor kontrol ünitesi, gelen bu sinyalleri hafızasında belirlenmiş olan değerlerle karşılaştırır. Sensör aracılığıyla iletilen bu sinyaller ve vuruntu büyüklüğü derecesine göre motor kontrol ünitesi ateşleme avansını azaltır ve enjeksiyon ayarlarını yapar. Yanı sıra, bu sensör sayesinde vuruntuya sebep olan silindir tespit edilerek o silindirin ateşleme avansını azaltmak mümkün olur. Durumun ortadan kalkması hâinde ise elektronik kontrol ünitesi, motor ateşleme avansını normal değer düzeyine artırır.

Araba vuruntu sensörü içinde piezo kristal eleman bulunur. Vuruntu sonucu oluşan titreşim ya da basınçlar, bu piezo eleman tarafından algılandığında sensör, titreşimi elektrik sinyaline dönüştürerek voltaj üretir. Titreşim durumunda sensörün oluşturduğu gerilim 300 ile 500 milivolt arasında bir değerdedir. Oluşan bu voltaj gerilimi, elektrik kontrol ünitesine gönderilirken, gereken ayarlar yapılır. Diğer yandan titreşime bağlı olarak sensörde oluşan ve piezo elemanı üzerine baskı uygulayan ağırlık, bu elemanın çıkış voltajını ortaya çıkarır.

Vuruntu sensörünün yanma odasından kaynaklanacak titreşimleri en iyi ve en çabuk şekilde algılayabilmesi gerekir. Bu açıdan yanma odası ve silindirlere yakın olacak bir mesafede takılır. Araç içerisinde motor bloğuna monte edilmiş hâlde bulunan bu sensör, emme manifoldunun bulunduğu tarafta, emme manifoldunun alt bölümünde ve monta bloğuna sonda olarak bağlanmış şekilde yer alır. Dört silindirli motora sahip araçlarda genel olarak tam orta konumda dengelenecek biçimde ikinci ve üçüncü silindirin arasında yerleştirilir. Aracın marka ve model özelliklerine göre motorda iki adet vuruntu sensörü yer alabilir. V tipi 6-8 silindir motorlar için iki silindir bloğu arasında ayrı ayrı sensörler bulunur.

Motorda vuruntu, genel olarak yakıt kalitesinin düşük olması, bujileri yanlış seçimi, buji ayarlarının temizliğinin doğru yapılmaması, motorda meydana gelen hararet, subap ve subap mekanizması ayarlarının düzgün yapılmamış olması ve ateşleme-enjeksiyon sistemindeki arızalar sonucu ortaya çıkar. Vuruntulu çalışan motorda subap, piston, rank yatakları, biyel ve biyel yatakları ve silindir iç yüzeyi gibi hareketli motor parçalarında oldukça masraflı hasarlar meydana gelir. Bu nedenle vuruntu sensörü, hem aracın performansı hem de motor parçalarının güvenliği açısından büyük önem taşır.

Araba vuruntu sensörünün arızalanması durumunda gerek benzinli gerekse dizel araçlarda motor kontrol ünitesi, enjeksiyon ayarını kendi başına yapmaya çalışırken motor rölanti devrini de yükseltir. Bu durum, motorun güvenli çalışma moduna geçmesine ve gücünün sınırlandırılmasına yol açar. Devamında, araçla hız yapmak mümkün olmazken yakıt sarfiyatında da artış görülür. Yanı sıra yakıtın yanma zamanlamasının yanlış olması ile meydana gelen bu patlamalar sonucu aracın motor çekişinde düşüş, rölanti durumundan aracın kendi kendine stop etmesi, motor devrinde dalgalanma gibi sorunlar gözlemlenir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Araba Vuruntu Sensörü

362 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Toplam 24 / 362 ürün
DSACategoryId/60002705/2147483631/20003812/20003823/60008519