Yağ Çubuk Bakaliti

Arabanızın yağ seviyesini kontrol etmek, aracınızın motor ömrünü uzatmak için yapabileceğiniz en önemli bakım faaliyetleri arasında yer alır. Motor bloğu içinde bulunan yağ; yatak, conta, segman ve piston gibi ana parçaların her daim temiz kalmasını sağlar. Sürtünmeyi azaltarak aşınmaları önlemeye yardımcı olur. Kullanım ile beraber oluşan kurum ve atıklar, yağ içerisine karışır. Bu nedenle, eskiyen motor yağının belli aralıklarla değiştirilmesi gerekir. Yağ değişimi yapmadan önce dikkat edilmesi gereken bir takım hususlar vardır. Dizel, benzinli ve LPG'li araçların motor yağ çeşitleri farklılık gösterebilir. Genel olarak S, E ve W gibi simgeler ile sınıflandırılan motor yağları içinden aracınızın kataloğunda yazan yağ çeşitlerini kullanmanız tavsiye edilir. Kış mevsiminde daha kolay ısınan ve motor içinde hızlı bir şekilde akışkanlık kazanan yağlar kullanılır. Soğuk havalar dışında ise, genellikle mevsimlik yağ çeşitleri tercih edilir.

Aracınızın motor hacmine ve yapısına bağlı olarak, yağ değiştirme aralığı 3000-10.000 kilometre arasında farklılık gösterebilir. Uzun yol sürüşlerinde ve stabil kullanımlarda bu rakamlar daha yukarılara da çıkabilir. Yağların belli bir ömrü olsa dahi, çeşitli dönemlerde tedbir amaçlı yağ seviyesini ve durumunu kontrol etmekte fayda vardır. Yağ kontrolü son derece kolay ve pratik bir işlemdir. Doğru sonuçlar alabilmek için, aracınızın düz bir zemine park edilmesi gerekir. Eğer hava çok soğuk ise, kısa bir süre motor çalıştırılarak yağın akışkanlığını artırılır. Eğer hava sıcak ya da normal ise, motoru fazladan çalıştırmanıza gerek yoktur. Aracı stop ettirdikten sonra, 5-10 dk kadar bekleyerek yağın kartel içine dolması sağlanır. Motor bloğu üzerindeki yağ çubuğu çıkartılır ve temiz bir bezle iyice silinir. Yağ çubuğunu takıp biraz bekledikten sonra, çubuk tekrar yerinden çıkararak kontrol edilir. Gösterge üzerindeki iki çizgi, yağ durumunu gösterir.

Yağ izi iki çizgi arasında ise, motor içindeki yağ miktarı ideal seviyede demektir. Kartel içindeki yağ azalmış ise, aynı tür motor yağı ilave edilir. Yağ seviyesine bakarken, yağın kondisyonu ve kalitesi de kontrol edilmelidir. Bunun için, çubukta bulunan az miktardaki yağı iki parmağınız arasına alarak, ciddi renk değişimi olup olmadığını ve sıvı akışkanlığını gözlemleyebilirsiniz. Eğer yağ homojen bir yapıda ve kaygan ise, endişe edilecek bir durum söz konusu değildir. Fakat yağ; köpüklü, kayganlığını yitirmiş ve kirli su gibi mat bir halde bulunuyorsa, bir an önce değiştirilmelidir. Yağ değişimi, aracın altında yer alan kartel musluğu veya tapası açılarak gerçekleştirilir. Tapa açıldıktan sonra eski yağ, kartel altına yerleştirilen bir kaba boşaltılır. Duruma göre kartel keçe ve contaları, yağ süzgeci ve filtresi de değiştirilebilir. Kartel tapası kapatıldıktan sonra, yeni yağ sıvı çubuk bakaliti üzerinden motora aktarılır.

Araba Yağ Çubuk Bakaliti Fiyatları

Araba yağ çubuk bakaliti, motor karteli ile yağ çubuğu arasındaki bağlantı parçasıdır. Araç sahiplerinin motorun yağ seviyesini daha rahat bir şekilde kontrol edebilmeleri için motor üzerine eklenir. Genellikle uzun bir boru şeklinde tasarlanır ve yüksek ısılara karşı dayanıklıdır. Bakalit parçasının üst kısmı, yağ çubuğunun bağlantı noktasına uygun olarak dizayn edilir. Vidalı veya geçmeli bir sisteme sahip olan ağız kısmına, yüksek basınca karşı dayanıklı tapa ya da contalar da eklenir. Araba yağ çubuk bakaliti fiyatları ise; ürünün markasına, türüne, kalitesine, ebatlarına, sağlamlığına ve sahip olduğu ekstra aksesuarlara göre farklılık gösterebilir. Kategori içinden aracınızın motor bloğuna uyumlu yağ çubuk bakalitlerine ulaşabilir; ihtiyacınıza en uygun modellere kolaylıkla sahip olabilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Araba Yağ Çubuk Bakaliti

846 ürün listeleniyor
Fotoğraflı Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 36 / 846 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?