Araç Sirenleri

Araç sirenleri oldukça tiz sese sahip olup ikaz amaçlı kullanılan cihazlar olarak ön plana çıkar. Genellikle itfaiye, polis ve ambulans araçlarında kullanılan araç sirenleri çıkardıkları ses ile trafikteki diğer araçları uyararak yolun açılmasına yardımcı olur. Böylece acil olarak ulaşılması gereken olay yerine daha kısa sürede ulaşılır ve gerekli müdahale gerçekleştirilir.

Araç Siren Çeşitleri Nelerdir?

Araç siren sistemleri kullanım alanlarına ve çıkardıkları ses sayısına göre farklılık gösterir. Profesyonel araç sirenleri daha çok ambulans, itfaiye, polis, jandarma ve koruma görevi yapan araçlarda kullanılır. Profesyonel oto siren modellerinde genellikle hoparlör veya mikrofon entegre olarak bulunur. Araç siren çeşitleri arasında sadece ses çıkaran hoparlör veya mikrofon özelliği olmayan modeller de vardır.

Araç siren çeşitleri sahip oldukları ses efektlerine göre de farklı modeller olarak kullanıcıya sunulur. Altı sesli, beş sesli, üç sesli oto siren modellerinin yanında tek sesli siren sistemleri de vardır. Ayrıca oto siren sistemleri arasında kumandalı modeller de vardır. Bu modeller belirli bir uzaklıktan cihazı kablosuz olarak kontrol edebilmeye olanak sağlar. Araç siren sistemleri çıkış güçlerine göre de birbirinden farklılaşır. Çıkış gücü ne kadar fazla olursa siren ikaz sesi o kadar uzak mesafeye ulaşır. Oto siren modellerinin aracın dışına monte edilen kısımları dayanıklı ve su geçirmez malzemeden üretilir. Bu sayede her türlü hava şartında uzun süreli kullanım ömrü sağlar.

Araç Siren Sistemleri Ne İşe Yarar?

Kurulumu oldukça pratik olan araç siren sistemlerinin ana kullanım amacı trafikteki diğer araç ve yaya unsurları ikazdır. Acil durumlarda sağladığı uyarı ve sesli iletişim sayesinde yolu açıp daha hızlı hareket etmeye olanak sağlar. Polis, jandarma, ambulans, resmi araçlar da kullanılan siren sistemleri genellikle bu amaç için kullanılır.

Siren sistemlerinin bir diğer kullanım alanı ise güvenliktir. Geri vites siren sistemleri bu maksatla kullanımın en sık karşılaşılan örnekleri arasında yer alır. Araç geri vitese alınıp hareket etmeye başladığında çalışan geri vites ikaz sireni özellikle servis araçlarında, ağır vasıtalarda, forkliftlerde ve iş makinelerinde kullanılır. Bu ikaz sistemi sayesinde aracın çevresinde bulunan çalışanlar söz konusu aracın geriye doğru harekete geçtiğini fark ederek daha dikkatli olurlar.

Araç Siren Sistemleri Nasıl Monte Edilir?

Araç siren sistemleri genel olarak dört ana parçadan meydana gelir. Bu parçalar ana siren ünitesi, mikrofon veya hoparlör, bağlantı ayakları ve kablolardır. Binek araçlarda, ticari otomobillerde, panelvan ve minibüs gibi araçlarda aracın korna sistemine dahil edilerek çalıştırılabilen siren sistemleri 12 voltluk çıkış gücüne sahip olur. 24 volt çıkış gücüne sahip siren modelleri ise kamyon, ticari minibüs, otobüs, tır ve bazı tekne modellerinde kullanıma uygundur. Sağlam ve kaliteli malzemeden üretilen araç siren sistemlerini aracınıza monte ederek daha güvenilir sürüş imkânına sahip olursunuz.

Araç Sireni Fiyatlarını Etkileyen Unsurlar Nelerdir?

Araç siren fiyatlarını etkileyen unsurların başında siren modelinin sahip olduğu fonksiyonel özellikler gelir. Altı ve beş sesli siren modelleri üç ve tek sesli modellere nazaran daha yüksek fiyata sahiptir. Siren sisteminin çıkış gücü de fiyatı değiştiren özellikler arasında yer alır. Çıkış gücü daha yüksek olan araç siren çeşitleri daha pahalıdır. Mikrofon veya hoparlörlü modeller sadece ikaz özelliği olan oto siren modellerine nazaran daha yüksek fiyatlıdır. Siren sistemlerinin fiyatlarını etkileyen bir konu da siren parçalarının üretildiği malzeme çeşididir. Kaliteli, dayanaklı ve su geçirmez özelliklere sahip siren sistemleri sert hava koşullarına karşı dayanıklı olur ve daha uzun süreli kullanım sağlar. Bununla birlikte yüksek fiyatlar ile kullanıcılara sunulur.


Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Araç Sireni Fiyatları

552 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 49 / 552 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?