Doğa dostu malzemelerden üretilen asetat filmi, eğitim faaliyetlerinden animasyonlara, matbaadan ambalaj malzemelerine kadar geniş bir kullanım alanına sahip işlevsel bir malzemedir. Şeffaf yapısı sayesinde farklı uygulamalar için pratik bir şekilde kullanılabilir. Rulo ya da sayfa olarak boyutlandırılmış şekilde satışa sunulan filmler, temel ofis araçlarını kullanarak kolayca şekillendirilebilir. Görüntü oluşturmak üzere projektöre yerleştirilebilir.

Asetat Nedir?

Asetat, rulo ya da çeşitli boyutlarda satışa sunulan, çok yönlü ve saydam bir sentetik kağıt türevidir. Selüloz asetat olarak da bilinir. 0,1 mm ila 0,5 mm kalınlığında tabakalar halinde satışa sunulur. Selüloz asetat, hipoalerjenik olan bitki bazlı bir plastiktir. Odun hamuru, pamuk elyafları veya ikisinin karışımından yapılabilir. Elde edilen madde, daha sonra mekanik olarak ince ve düz tabakalar haline getirilir. İşlem sonucunda çok düzgün ve şeffaflık açısından cam benzeri bir film elde edilir. Özel şekillerde kolayca kesilebilen, hafif bir malzemedir. Okul ve ofis uygulamalarında, büyük bir yüzeye yansıtılan bir görüntü yaymak için ampulle çalışan tepegöz projektörlerine yerleştirilerek kullanılabilir. Bununla birlikte asetat filmleri, tıbbi ve mutfak uygulamaları da olmak üzere geniş bir uygulama alanına sahiptir.

Asetat Nasıl Kullanılır?

Asetat kağıtları kolay boyanır ve birçok renkte mevcuttur. Maket bıçağı veya makasla kesmesi kolaydır. El sanatları projelerinde, tebrik kartlarında ve not defterlerinde kaplama veya pencere oluşturmak için asetat kağıdı sıkça kullanılır. Kullanıcılar, tasarımı doğrudan asetata çizebilir veya asetat kağıdına fotokopi çekebilir. Asetatlar, sınıflardaki sunumlar ve diğer öğretim ortamları için kullanışlı bir malzemedir. Ofis ve eğitici uygulamaları için çeşitli ölçülerde bulunabilen asetat filmleri tepegöz projektörlerle birlikte kullanılabilir. 

Asetat Kağıdı Nasıl Boyanır?

Asetat kağıdı şeffaf yapısıyla hem yazmaya hem de boyamaya uygun bir malzemedir. Asetat genellikle baskı teknikleri veya şablon hazırlamak için kullanılır. Öte yandan farklı boyama teknikleri ve sanat çalışmaları için de ideal bir araç olabilir. Asetat kağıtları uygulama genişliği sayesinde çok yönlü materyallerdir. Fotokopi makinelerine uyumlu asetat modelleri ile çıktı alınabilir. Lazer ve mürekkep püskürtmeli yazıcılarla asetat sayfalarına istenilen tasarım yazdırılabilir. Yazıcı ve asetat kağıdı kullanarak kendi asetatlarınızı oluşturabilirsiniz. Asetat kağıdına kuru silme işlemine uygun marker kalemler ile yazı yazabilir ya da boyayabilirsiniz. Bu sayede asetatları kolayca özelleştirilebilir ve tekrar tekrar kullanılabilirsiniz. 

Asetat kağıdı farklı stillerde boyanabilir. Şeffaf yapısı nedeniyle genellikle katmanlar halinde boyama yaygındır. Katman boyama, animasyon çalışmalarında yoğun olarak kullanılan bir tekniktir. Asetat kağıtlarının üst üste konulmasıyla derinlik ve canlılık açısından tatmin edici çalışmalar hazırlanabilir. Katmanlar değiştirilerek farklı görünümler elde edilebilir. Kağıdın üzerine kurşun kalemle eskiz çalışması yapıldıktan sonra, asetat kullanımına uygun boyalarla resim çizilebilir. Tasarımın farklı renkleri, farklı asetat katmanlarına farklı renkler gelecek şekilde uygulanabilir.

Asetat Kağıdı Ne İşe Yarar?

Asetat çevre dostudur. İçerdiği bileşenler doğada %100 parçalanabilir özelliğe sahiptir. Bu özelliği ile baskı uygulamaları dışında da önemli avantajlar sunar. Odun ve pamuktan yapılmış bir film olduğu için nem iletme, optik netlik ve düşük kırılma kabiliyeti de dahil olmak üzere benzersiz özelliklere sahiptir. Örneğin, asetat filmi sıcakken paketlenmiş unlu mamullerle kullanım için idealdir. Yüksek bir nem iletim oranına sahip olduğundan, ürünün taze kalmasını sağlar ve aynı zamanda film yüzeyinde oluşabilecek yoğuşmaları önler. Asetat film ayrıca soğutulmuş vitrinlerde buğu riskini en aza indiren mükemmel nem geçirgenlik özelliğine sahiptir. Asetat filminin gıda maddelerinde kullanımı güvenli olduğu için gıda ambalajlarında kullanımı yaygındır.

ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Asetatlar

İnox
Bafix
Mas Mutfak
Temat
Edding
Sarff
Bigpoint
Dereli Matbaa
Ema
Factory Genuine
Lamiess
Konumseçilmedi
Toplam 24 / 24 ürün
DSACategoryId/2147483643/15344/21005503/289152