Atatürkçülük

Atatürkçülük, Türk milletinin tam bağımsızlığa, refah ve huzura sahip olabilmesini, devletin millet egemenliğine dayandırılmasını, bilimin ve aklın rehberliğinde çağdaş uygarlık seviyesine çıkılmasını hedefleyen öğretidir. Atatürkçülük Atatürk’ün belirlediği gerçekçi fikirler ve ilkelerden ortaya çıkar. Bu fikirler ve ilkeler devlet düzenine, ekonomik hayata, fikir hayatına ve toplumun temel taşı olan kurumlara ilişkindir. Atatürkçülük Türk milletinin gereksinimlerinden ve tarihi realitelerden ortaya çıkmış bir düşünce sistemi olup her zaman yenileşme ve ilerlemeyi hedefler. Türk ulusunu kapsayan kalkınmayı, halkın yaşam düzeyinin yükseltilmesi ve ekonomik gücünün artırılması amaçlar.

Atatürkçülük Nasıl Bir Düşünce Sistemidir?

Atatürkçülük, değişen şartlar ve ortam karşında gerekli olan doğru tutumun Atatürk ilkeleri çerçevesinde alınmasını öğütleyen bir sistemdir. Asla tutucu ve statükocu bir düşünce sistemi değildir. Nesilden nesilse aktarılması gereken bir ezber değil, çağdaşlaşmaya yönlendiren bir dünya görüşüdür. Kısaca, dünyanın değişen şartlarının dinamik bir yorumudur. 

Atatürk İlkeleri Nelerdir?

Atatürk ve Türk milletinin gerçekleştirmiş olduğu inkılapların dayandığı ilkelere Atatürk ilkeleri denir. Altı adet olan bu ilkeler; cumhuriyetçilik, halkçılık, milliyetçilik, devletçilik, inkılapçılık ve laikliktir. Atatürk ilkeleri Kurtuluş Savaşı yıllarında ortaya çıkar. Daha sonra zamanla gelişme göstererek son halini alır. Cumhuriyetçilik ilkesi, Türk milletinin kendi kendisini yönetmesi anlamına gelir. Halkçılık, sınıf ayrımı kavramının reddedilmesidir. Milliyetçilik, Türkiye sınırları içerisinde yaşayan herkesi tek bir millet olarak kabul eden ilkedir. Devletçilik ise adalet ve güveni sağlayan devlet kurumu ile millet kavramını birleştiren ilkedir. İnkılapçılık, çağdaş dünyanın gereklerinden haberdar olup, bunların gereğini yapmak anlamına gelir. Laiklik, din ve vicdan hürriyeti sağlanarak din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılması anlamına gelir. Tüm ilkelerinin dayandığı en temel esas vatan ve millet sevgisidir. Diğer esaslar ise; milli egemenlik, bağımsız ve özgür düşünce, vatanın bütünlüğü ve bölünmezliği, Türk milletine olan inanç ve güvendir.

Atatürk İlkelerinin Sağladığı Faydalar Nelerdir?

Cumhuriyetçilik ilkesi Türk milletinin yüzyıllardır devam eden yönetim anlayışı değiştirerek, milletin kendi kendisini yönetmesine imkân verir. Devletçilik ile halkçılık ilkeleri birlikte sömürge anlayışına karşı durur. Laiklik milletin dini duygularının istismar edilmesinin önüne geçerken, milliyetçilik de bütün bu kazanımları yabancı saldırılarına karşı korur. Atatürk ilkelerinin tamamı Türk milletine bağımsız bir vatan ve dünya barışında söz sahibi bir devlet sağlamıştır. Türk insanı seçme ve seçilme hakkına sahip olup, vatandaşlık vasfı kazanmıştır. Türk milleti bu ilkeler ile birlik ve beraberliğini tekrar elde etmiştir. Bu ilkelerle sınıf ayrımının olmadığı bir toplum ve milletine hizmet amacı güden bir devlet yapısına ulaşmıştır.

Atatürkçülük Kitapları Hangileridir?

Atatürkçülüğü konu kitaplar alan bir çok farklı kitap türü vardır. Çocuk kitapları, ders kitapları, anı kitapları, Atatürkçülük hakkında ihtisas yapmış akademisyenlerin kitapları ile gazetecilerin ve araştırmacı yazarların yazdıkları Atatürkçülük kitapları mevcuttur. Bütün bu yazarların hepsi Atatürkçülük kavramından anladıklarını kendi kitaplarında ifade etmeye çalışır. 

Atatürkçülük Kitapları Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Atatürk’ü veya Atatürkçülüğü anlatan kitapları satın alırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta kitabın yazarıdır. Kitabı almadan önce yazarının öz geçmişi mutlaka araştırmalıdır. Yazdığı kitabın konusu hakkında yetkin bir yazar olup olmadığına karar verdikten sonra kitabı almalısınız. Atatürkçülük kitapları alırken göz önünde bulundurulması gereken diğer konu ise kitabı okuyacak kişinin yaş ve eğitim seviyesidir. Örneğin, ilkokula giden çocuğunuza Atatürkçülük konulu bir kitap alacaksanız mutlaka yaşına uygun dizayn edilmiş kitaplar arasından seçmelisiniz. Bir çok yayınevinin küçük çocuklar için hazırladığı bol resimli Atatürkçülük kitaplarını vardır. Ayrıca, almak istediğiniz kitabın yayınevi de satın alırken üzerinde durmanız gereken bir konudur. Saygın ve güvenilir yayınevleri tarafından basılmış kitaplar içerik ve yazar yönünden daha kaliteli kitaplardır.


Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Atatürkçülük Kitapları

416 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Premium Fırsatları
İndirimli Ürünler
Hemen Al Sonra Öde
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 24 / 416 ürün
DSACategoryId/60001501/2147483645/1501689/9946/1501618