Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Başka Bir Şey - Ahmet Batman

Destek Yayınları
200,00 TL
( / adet)
Loading interface...
Diğer Satıcılar - Tümü (52)

Diğer satıcılar, Hepsiburada.com bünyesinde satış yapan diğer firmaları ve satış fiyatlarını gösterir.

66,00 TL
85,00 TL
DSACategoryId/60001501/2147483645/1501753/1501757/1501767
Başka Bir Şey - Ahmet Batman
Aklın gidiş biletini aldığı yerde kalp çoktan dönüş biletini ayırmıştır.

 

Aslında her şey bir rüyayla başladı. Sahi rüyalara inanır mısınız? Ben inanmazdım. Ta ki aynı rüyayı birkaç kez görene kadar... Uyandığınız an ya da günün herhangi bir anında ne yaparsanız yapın rüyanızın tamamını hatırlayamayacaksınız. Her seferinde en fazla yarısı ya da küçük bir bölümü tamamlanmış bir hikâyeye bakar gibi bakacaksınız rüyalarınıza...

Bir rüyanın peşinden koşmak kimilerine anlamsız gelebilir, bense bununla ilgilenmiyorum. Sadece kalbimin sesini dinlemek istiyorum çünkü kalbimi hafife almaktan, sezgilerimi görmezden gelmekten korkuyorum. Siz sadece şunu düşünün, ya gördüğünüz rüyayı sizinle birlikte bir başkası daha görüyorsa? Ya siz de o başka bir şeyi yaşıyorsanız ama haberiniz yoksa?

Aşk başka bir şeydir. Bazen gördüğünüz rüyanın içindeki mor bir şemsiye, bazen mesafelere inat yanı başınızda duran bir gazoz kapağı, bazense zamanın içinde saklanan gizli bir zamandır aşk.

İnanmaya, hissetmeye ve yaşamaya değer...


Anlatmanın, bir şeyleri tanımsız hallerinden çıkarıp, gözle görülebilecek hale getirmenin biricik yolu onu yazının sonsuz kıvrımlarına dönüştürmektir. Yazmak ve kelimelerin derinlerinde yeni bir yol açmaya çalışmak, sağaltıcı olduğu kadar kendine benzeyen; kendini anlayan birini bulmak zorunluluğundan doğar. Kimsesizliği, insansız yaşamları seçen tüm anlatıcıların aslında sesini duyurabileceği, saf kanallar yaratma çabası vardır. Başka Bir Şey isimli kitabında “tek başına olmanın da başka bir güzelliği var” diyen yazar Ahmet Batman, anlatılarında kendi yolunu ve tüm meselesini anlatmayı ustalıkla başaran bir yazar. Yalnızlığı yüceltiyor gibi görünse de kalbini kırılmaktan koruma; o yolda bir başına olmanın rahatlığını yaşama arzusu gizli. Elbette gerçek olan aşkın izleğinden giderken bu yalnızlığı, bir dokunulmazlık gibi korumak da kitabın çok katmanlı okumasından yalnızca bir kesit.

Başka Bir Şey, üretkenliğiyle bilinen, çokça gizemli kalmayı tercih eden yazar Ahmet Batman’ın Destek Yayınları’ndan çıkan son kitabı. Rüyalarla tanımladığı, metaforların arasında bir aşkın ve özgül bir felsefenin damar yoluna ulaşan romanda, zamanın akışı ve bu esnada umarsızca çekip aldıklarına dair derin saptamalar yer alıyor. Eserde yer alan çoğu cümle, altı çizildiğinde, kendi başına bir söylem, yepyeni bir zihin pratiğine dönüşmektedir. Açıkça dile gelmeyenlerin ikircikliğinde yitirilenlere seslenirken, kendine has ve kendiliğinden olana bir saygı duruşu sezilir. Tüm isyankar ifadelerin, serzenişlerin arasında büyük bir umut ve yaşama sevinci gizleyen anlatı için salt bir roman kurgusunda seyrediyor demek yetersiz kalacaktır. Bazı sözlerin kendi başına bir hikayeye evrilebileceğini, her cümlenin aslında kendine dair bir başlık olarak okunabileceğini Ahmet Batman’ın diğer kitaplarında da gören okuyucu, yakından tanıdığı bir dostuyla sohbet ediyormuşçasına sayfalar arasında kaybolmaktadır.

Başka Bir Şey Arayanlara

Ahmet Batman Başka Bir Şey ile aşkın kaçınılmazlığını, çarpıcı bir duygusallık ve gayet makul bir roman eşliğinde tanımlarken, tüm bunların arasında geçip gidenler ve yalnızlık teması üzerinde ana çatıyı oluşturmayı başaran, son dönemin yetenekli yazarlarından. Bu durum dili kullanmaktaki ve onunla sınırlarını felsefi bir düzlemde zorlayarak yeni bir dünya kurmadaki yetisi, aslında özellikle kendine benzeyen duyguları bulmakta zorlanan okuru kalbinden kıskıvrak yakalamasına olanak verir.

Ahmet Batman, eserlerinde klasik bir romantizmden çok iki insan arasındaki zihinsel tutuşmaya ve olası aynılığa derin bir gönderme yapmaktadır. Farklı dünyalara ait olmasa bile, aynı dünyanın düzleminde bir araya gelmesi de mümkün olmayanın yasını tutarken bunu asla ağır ve ağdalı bir imlemeye teslim etmez; aksine karşısındakine duyurabileceği sesin anlaşılması için zihinsel bir olgunluk, belli bir çıtayı aşmış yetkinlik bekler.

Bundan önceki kitaplarıyla ciddi bir okur kitlesi edinen Ahmet Batman, eserlerinde benzer duygu ve felsefeyi, her seferinde tazelenen, kendine yeni kelimeler edinen bambaşka metaforlar ve kurgu evrenleriyle yapmaktadır. Bunları yaparken görünürlük, şeklen bilinirlik yerine, aynı dili konuştuğu insanlarca kelimeler ve zihinsel temaslarla bağ kurmayı tercih eden bir yazar. Dolayısıyla sosyal medyayı kullanırken, benzerlikler ve bu benzerlikleri tanımlamaya çalışan zihinlerle bağ kurarak yapar. Doğru zamanda doğru insana cesaret edebilmek olarak aşkı tanımlarken, bu söylemlerin ardından benzerini yaratan tüm duyguları da yaratı evrenine dahil eder.

Destek Yayınları tarafından yayımlanan ve ilk baskısı 100.000 olan Başka Bir Şey, yeni dönem Türk edebiyatının kendine has yazar ve okur kitlesi içinde farklı bir yer edinmektedir. Yazmanın ve okumanın ses çıkarmadan, en yüksek sesle konuşmak, kendine ait olan dünyayı seslerden arınarak yaratmak olduğu düşünülürse Ahmet Batman bu konuda ustalıklı bir çizgi ve hayran kitlesiyle bir adım öne çıkan farklı bir yazar.

Yazar Ahmet Batman
Yayın Tarihi 2019
Cilt Durumu Ciltsiz
Boyut Normal Boy
Basım Dili Türkçe
Sayfa Sayısı 184
Diğer
Yurt Dışı Satış Yok
Stok Kodu HBV00000NR83Y
Fiyat Satıcı Kargoya Veriliş Tarihi
%
Ekstra indirimli fiyat
Başa dön