Basketbol Topları

Basketbol Topu

En sağlıklı top sporları arasında kuşkusuz basketbol sporu yer alır. Küçük yaşlardan itibaren oynanmaya başlanan basketbol için en temel ekipman elbette basketbol topu olarak bilinir. Çeşitli ölçülere ve renk tonlarına sahip olan bu toplar uygun fiyatlarıyla da kolaylıkla temin edilebilir. İster açık alanda ister spor salonlarında ve sahalarda kullanabileceğiniz çeşitli birçok top modeli mevcuttur. Diğer tüm sporların toplarına oranla daha ağır ve daha sert yapılı bir özelliğe sahiptir. Genel olarak turuncu ve kiremit renklerle tasarlanan modellerde farklı renk tonlarını görmek de mümkündür. Çocuklar, gençler ve yetişkinler tarafından kullanımı dikkat çeken basketbol toplarının çeşitli ağırlıkları renkleri ve özellikleri bulunur. Çocuklar için daha hafif olanlar tercih edilirken yetişkinler için daha ağır olanları seçilir. Yapımında deri, kauçuk ve ağır plastikler kullanılan topların iç ve dış sahalarda kullanıma uygun olması en sevilen yönlerinden birisidir. Numaralı şekilde ağırlıklarını ve ne tür bir malzemeden yapıldığını rahatlıkla anlayabilirsiniz. Çeşitli malzeme, renk ve özelliklerine göre basketbol topu fiyatları değişiklik gösterebilir. Birçok marka tarafından sunulan top modellerinde başlangıç seviyesi ve profesyonel seviyeye göre ayrı tasarımlar yer alır. Tamamen basket sporu için tasarlanan bu top modelleri spora özgü renklere ve kullanıma sahiptir. Daha ağır ve yere daha fazla çekim uygulayan bir yapısı vardır. Elinize aldığınız zaman ağırlığını çok net bir şekilde ölçebilirsiniz. Kauçuk ya da deri kaplama kullanılarak tasarlanan modelleri şişirmek için mutlaka bir basketbol topu pompası kullanmak gerekir. Ağırlığından ötürü farklı yöntemlerle şişirilmesi çok mümkün değildir. Tam anlamıyla kullanıma uygun şekilde şişirmeniz için pompa kullanmanız gerekir. 

Basketbol Topu Çeşitleri

Çeşitli renklere ve kaplama tasarımlarına sahip olan basketbol toplarında numaralandırma özelliği bulunur. Numaralarına göre hangi topun ne tür bir özelliğe sahip olduğunu anlamanız daha kolay hale gelir. Kiremit, turuncu ve sarı renk tonlarının daha ön plana çıktığı top modellerinde mavi, siyah gibi farklı renk tonlarını da bulabilirsiniz. Top çeşitlerinde kullanılan numaraların yanı sıra kaplama kumaşı da önem taşır. Deri ya da kauçuk kaplanan topların kabartmaları ve çizgi desenleri de top kumaşına göre ayarlanır. Kauçuk malzeme kullanılarak tasarlanan topların ham maddesi suya tamamen dayanıklıdır. Uzun ömürlü bir şekilde kullanımına devam edebilirsiniz. Açık alanda basket oynarken aniden başlayan yağmur ya da olumsuz hava koşulları top kullanımını engellemez. Kauçuk madde suya karşı dayanıklıdır ve top üzerinde yer alan kabarcıklar hem hava hem nem dengesini net bir şekilde sağlar. Bu dayanıklılığından ötürü dış sahalarda kullanım için daha çok kauçuk modeller tercih edilir. Bir diğer çeşit ise deri kaplama olan top çeşitleridir. Deri malzemeler kullanılarak üretilen basket toplarında daha hafif sıçrama özelliği bulunur. Bu özelliği sayesinde çocukların kullanımına daha uygundur. Hem sakatlığa karşı önlem almak hem de daha dar alanlarda basket oynamak için deri çeşitleri tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda deri toplar uluslararası basket maçlarında dahi tercih edilen modellerdir. Bunun en temel nedeni ise çok fazla sıçramaması, çarptığı zaman sakatlığa neden olmaması ve özellikle de kir ya da leke tutmamasıdır. Birçok koşula karşı dayanıklı olan deri topların kullanımı sahalarda çok fazla gürültüye de neden olmaz. Aynı zamanda kauçuk ve deri modellerin yanı sıra sentetik malzemeler kullanılarak tasarlanan top çeşitleri de mevcuttur. Bu toplar ise iç sahalarda ve kapalı alanlarda kullanıma en uygun olan modellerdir. Parke zeminlerde ve ses frekansı fazla olan zeminlerde sentetik topların kullanımı daha idealdir. Hem gürültü bakımından hem de hafiflik bakımından tercih edilebilir. Baskete ilk başlayanlar ve henüz eğitim aşamasında olanlar tarafından da sentetik toplar daha fazla kullanılır. Aynı zamanda kauçuk ve deri çeşitlere oranla sentetik modeller basket topu fiyatları arasında en uygun olanlardır. Basketbol Topu Numaraları

Basketbol toplarında kullanılan numaralar toplar hakkında en detaylı bilgiyi veren alanlardır. Topların üzerinde yazan numaralar sayesinde hangi topu almanız gerektiğine daha kolay karar verebilirsiniz. 3 numara basket topu çok hafif olan ve en küçük yaş grupları için uygun olan modellerdir. Hem ağırlığı fazla olmadığı için hem de sıçrama özelliği fazla bulunmadığı için çocuklar tarafından eğlence ve eğitim amacıyla kullanılabilir. Ancak numara büyüdükçe topun da daha profesyonel bir top olduğunu anlayabilirsiniz. Basketbol topu 5 numara 10 yaşından küçükler için en uygun olan numaradır. 10 yaşından küçük olan ya da tam olarak bu yaşta olan çocuklarınız için bir top temin etmek istediğinizde 5 numara basketbol topu oldukça idealdir. Küçük yapıya sahip olan 5 numara ile çocuklar da ellerinde ve kollarında ağırlık meydana gelmeden maçlarını yapabilirler. 5 numaralı modellerde standart olarak kullanılan çevre çapı 70-72 cm’dir. Basketbol topu 6 numara ise kadın basketbolcular tarafından kullanılan türdür. 6 numaralı topların ağırlığı 510 gram ile 570 gram arasında değişebilir. Doğru kullanıldığı takdirde 6 numara toplar 180 cm yükseklikten bırakılır ve 130 cm yukarıya kadar zıplama özelliği sergiler. 7 numara basketbol topu çeşitleri ise erkekler tarafından kullanılan çeşitlerdir. 14 yaşını dolduran ve aynı zamanda profesyonel bir şekilde basket oynayan erkekler için basketbol topu 7 numara en uygun olan modeller arasında yer alır. 7 numaraya ait olan toplarda genel olarak ağırlık 566 ile 650 gram arasında değişir. Çevre genişliği ise 75 ile 78 cm arasında değişebilir. Ağırlığı biraz daha fazla olan toplardır. Aynı zamanda 7 numaraya sahip olan top modelleri FIBA standartlarına da uygundur. NBA basketbolcuları tarafından da bu numara tercih edilir. Renkli bir şekilde üst kısımlarda yer alan basketbol topu numaraları toplar hakkında genişlik, ağırlık, sıçrama yüksekliği bilgilerini verir. Böylece bir topu temin etmeden önce numarasına bakarak kimin için ve hangi alanlarda kullanıma uygun olduğunu anlayabilirsiniz. 

Basketbol Topu Özellikleri

Basketbol topu özellikleri üzerinde yer alan numarasına göre değişiklik gösterir. Tüm modellerde farklı çapları, farklı ağırlıkları, farklı genişlikleri bulabilirsiniz. Kauçuktan elde edilen topların en belirgin özelliği daha ağır olmasıdır. Top boyutuna bağlı olarak ağırlıklarda değişiklik meydana gelir. Hem iç sahalarda hem de dış sahalarda kullanıma uygun olan modellerin sentetik özellik taşıdığı bilinir. Farklı paneller kullanılarak nizami ölçülerden oluşan topların yaş grubuna göre değişiklik gösterdiği de bilinir. Deri tasarımları olan modeller kauçuk olanlara göre biraz daha hafiftir ve sıçrama özelliği de farklılık gösterir. Tamamen sentetik içerikler kullanılarak tasarlanan modeller ise gürültü çıkarmadan kullanabileceğiniz modellerdir. Özel olarak geliştirilen orijinal basketbol topu ağırlığıyla, ölçüleriyle ve üzerinde yer alan numaralarıyla orijinalliğini gözler önüne serer. Her türlü dış mekanda oynamaya uygun olan modellerin ağırlığı daha fazladır. Her türlü iç mekanda oynamaya uygun olan modellerin ise çapları daha küçüktür. Aynı zamanda çocuklar, yetişkinler ve profesyonellerin kullandığı toplar birbiriyle aynı değildir. 

Basketbol Topu Ölçüleri

Tüm basketbol topu ölçüleri üzerinde yer alan numaraya göre değişir. Ölçü denildiği zaman akla topun ağırlığı yani gramı, çevre genişliği ve numarası gelir. 5 numaralı bir topun ölçüleri 70-72 cm genişlik ve 396 ile 453 arasında değişen gram şeklinde karşınıza çıkar. 5 numaralı top bu ölçüleri sayesinde çocukların kullanımına uygun tasarlanır. Minik elleri ile topu rahat bir şekilde kavrayabilir ve top kontrolünü daha rahat elde tutabilirler. 6 numaralı bir top ise profesyonel kadın basketbolcular tarafından kullanılır. 6 numaralı topun ölçüleri 510 ile 570 arasında değişen ağırlık olarak karşınıza çıkar. Genişliği değişen 6 numaralı topların en bilinen özelliği ise yüksekten bırakıldıkları zaman 130 cm yukarıya sıçrayabiliyor olmasıdır. Bu şekilde çaplarının da ne kadar olduğunu tahminen öğrenebilirsiniz. En büyük ölçülere sahip olan top numarası ise 7 numaradır. 14 yaş ve üzeri profesyonel erkek basketbolcular tarafından kullanılan 7 numaralı topların ölçüleri ise ağırlık olarak 566 ile 650 gram arasında değişir. Genişlik çapı ise 75 ile 78 cm arasında değişebilir. Bu top en büyük ağırlığa ve ölçülere sahiptir. Bu nedenle basketbolda profesyonellik kazanmış olan erkek oyuncular için uygundur. 

Basketbol Topu Çanta Modelleri

Topların rahatlıkla korunması ve taşınması için tasarlanan basketbol topu çantası modelleri de mevcuttur. Top kılıfı olarak da adlandırılan bu çantalar tıpkı normal çantalar gibi sırt bölgesine takılabilir. Tercihe göre çapraz olarak da takabileceğiniz modeller mevcuttur. Kemerli ya da kayışlı şekilde tasarlanan çantaların içine topu rahatlıkla yerleştirebilirsiniz. Ardından fermuarlarını kapatarak topu dilediğiniz her an her yere gönül rahatlığıyla taşıyabilirsiniz. Basketbol topunuzu çıplak elle taşımak istediğinizde ani bir darbede top elinizden düşebilir ve yakalayamayacağınız kadar uzağa gidebilir. Bu nedenle hem topunuzu güvence altına alabilmek hem de darbelere karşı korumak adına çanta modellerine göz atabilirsiniz. Siyah klasik modellerin yanı sıra renkli olan modelleri de bulunur ve tarzınıza en uygun şekilde kullanıma başlayabilirsiniz. Çantalar standart tasarımlara sahip değildir. Bu nedenle basketbol topu kaç gram ise ona en uygun çantayı almanız gerekir. Hem taşırken zorlanmamak adına hem de topun tam olarak çanta içine yerleşebilmesi adına basketbol topu çapı da burada önemlidir. Ölçülerini ve diğer tüm özelliklerini göz önünde bulundurarak en uygun çanta ya da kılıfları temin edebilirsiniz. Böylece topu taşırken de kullanım dışında saklarken de daha güvenli bir şekilde taşıyabilir ve saklayabilirsiniz. 

Basketbol Topu Pompası

Basketbol toplarının çapları ve kumaşları oldukça kalındır. Özellikle de kauçuk ve deri kumaşlar kullanılarak tasarlanan topların ağırlığı da bir hayli fazladır. Topların doğru kullanımı için tam şişik olması oldukça önemlidir. Burada devreye giren pompalar sayesinde basket toplarınızı çok daha kolay ve hızlı bir şekilde şişirebilirsiniz. Çeşitli boyutlara sahip olan pompaları bütçenize uygun şekilde temin edebilir ve toplarınızı, indiğini anladığınız an şişirebilirsiniz. Böylece hem iç alanlarda hem de dış alanlarda kullanıma daha uygun hale getirebilirsiniz. Hafif bir inme durumunda dahi topların sıçrama özelliği kaybolur ve profesyonel bir şekilde basket maçı yapamayabilirsiniz. Özellikle de eğitim aşamalarında daha sık kullanılan ve daha fazla darbe alan toplarda inme olasılığı da daha fazladır. Bu ihtimali göz önünde bulundurarak topla birlikte pompa temini de yapabilirsiniz. 

Basketbol Topu Ağırlığı

Basketbol topu ağırlığı, topun üzerinde yer alan numaraya göre değişir. 3 numaralı toplarda ağırlık tamamen çocukların yaş grubuna göre değişir ve en hafif türler olarak bilinir. 5 numaralı toplarda ağırlık 396-453 arasındadır. Çok fazla ağır olmadığından çocuklar tarafından kullanılabilir. Ancak 11 yaş ve altı çocukların kullanımı için daha uygundur. 6 numaralı topların ağırlığı 510-570 arasındadır. Bu toplar profesyonel kadınlar için uygundur ve ağırlığı biraz daha fazladır. Bu nedenle oynarken daha dikkatli oynanması gerekir. 7 numaralı toplar ise 566 ile 650 gram arasında değişikliğe sahip olabilir. Bu toplar en fazla ağırlığı taşıyan ve profesyonel erkekler için uygun olan modellerdir. Eğer eğitim seviyesinde ya da başlangıç seviyesindeyseniz mutlaka 3 ile 5 numara topları tercih etmeniz gerekir. Daha ağır topları tercih etmek sakatlıklara ve yanlış hareketlere neden olabilir. Daha profesyonel bir seviyedeyseniz, en büyük topları alabilir ve oyunlarınızı daha keyifli hale getirebilirsiniz. Top kontrolünü ve dengesini sağlayacağınızdan emin olduğunuz sürece bir numara büyük olan topları gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz. Normal bir basketbol antrenmanı ya da maçı yapmak istediğinizde ağırlığı daha az olan modelleri tercih ederek kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Ancak profesyonel maçlarda ağır modelleri kullanarak profesyonelliğinizi de gözler önüne sermelisiniz. Kullanım alanına göre doğru ağırlıkta topları seçtiğiniz zaman oynadığınız basketten çok daha fazla keyif alabilirsiniz. 

Basketbol Topu Fiyatları 

Görünüşüyle, kalitesiyle, numarasıyla ve ağırlığıyla dikkat çeken basketbol topu fiyatı birçok özelliğe göre değişebilir. Üzerinde yer alan numaraya bağlı olarak ağırlığı ve genişlik çapı da değişen basket topu fiyatı uygundur. Ancak ağırlığı arttıkça, genişliği arttıkça, yapımında kullanılan kauçuk ya da deri malzemeler değiştikçe fiyatlar da değişebilir. Aynı zamanda farklı markalar tarafından sunulan modellerin fiyatları da her zaman aynı olmayabilir. Bu hususta sizin için önemli olan bütçenize uygun topu seçerken ayrıca kalitesini de göz önünde bulundurmaktır. İşte kapalı sahalarda oynamak için ister açık sahalarda ya da amatör ve profesyonel alanlarda oynamak için basketbol topu ucuz olarak sunulan modellere bir göz atabilirsiniz. 

Basketbol Topu Nasıl Seçilir?

Top seçerken oynamak istediğiniz alana göre seçmeniz gerekir. Açık alanlarda kullanılan toplar biraz daha hafifken kapalı sahalarda kullanılan toplar daha ağır ve geniş ölçülere sahiptir. Çocuklar ve yetişkinler için, amatör ve profesyonel oyuncular için aynı topların kullanılması uygun değildir. 10 yaş ve altı çocuklar için 5 numaralı toplar seçilirken, kadın oyuncular için 6 numaralı toplar seçilir. Erkek oyuncular için 7 numaralı toplar seçilirken daha küçük oyuncular için 3 numaralı toplar seçilir. Basket topu temin ederken yaş grubu, amatörlük, profesyonellik, topun kullanılacağı zemin, saha ve ağırlık gibi toplara ait özellikle de göz önüne alınmalıdır. Topların üretiminde kullanılan malzemeler, üzerinde yazan numaralar ve paralellik çizgileri de hangi topu almanız gerektiği hakkında size bilgi verir. 

Basketbol Topu Çok Mu Ağırdır?

Genel olarak ağırlığı diğer top sporlarının çeşitlerine oranla daha fazla ön plandadır. Ancak top çeşitlerinin her birinde ağırlık standart değildir. Numarasına göre ağırlığı da değişir. 

Basketbol Topu Nerelerde Kullanılır?

Açık sahalarda ve kapalı sahalarda kullanılabilir. Parke zeminlerde ve çim zeminlerde kullanılabilir. Ancak basket toplarının çok daha yükseğe zıplayabilmesi için sert zeminlerde kullanımı daha uygundur. Bu nedenle profesyonel maçlarınız ve oyunlarınız için ağır topları kapalı zeminlerde kullanabilirsiniz. Amatör oyunlarınız için hafif topları açık alanlarda kullanabilirsiniz. 

Basketbol Topu Her Yaşa Uygun Mudur? 

Küçük yaşlardan itibaren basket sporuna gönül veren herkes için basket toplarının kullanımı uygundur. Ancak mutlaka yaş grubuna en uygun olan top türleri seçilmelidir. 

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Basketbol Topu

1649 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Top Bedeni
Toplam 37 / 1649 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?