Dünya genelinde en fazla oynanan oyunlardan olan ve takım sporları arasında da yer alan basketbol kendisine özgü özel bir top kullanılarak oynanır. Basketbol topu aynı zamanda futbol ve voleybol gibi diğer takım sporlarında da kullanılan top çeşitlerinden biraz farklı bir yapıya sahiptir. Gerek profesyonel gerek eğlence ve amatör amaçlı olsun, basketbol oynamayı seviyorsanız kendi ihtiyaçlarınıza uygun kaliteli bir basket topu alabilirsiniz.

Basketbol Topu Çeşitleri

Basketbol topları yapılarına göre kendi içlerinde kauçuk ve deri olmak üzere iki ayrı türe ayrılır. Kauçuk olan basketbol toplarının ham maddesindeki kauçuğun suya dayanıklı olması dış sahalardaki kullanıma da uygun olabilmesini sağlar. Deri basketbol topları kompozit derilerden üretilir ve iç sahalardaki kullanımlar için de uygundur. Deri malzemeler ile üretilen basketbol topları, kauçuk toplarla kıyaslandıkları zaman daha az sıçrama özelliğine sahiptir. Aynı zamanda Uluslararası Basketbol Federasyonu (FIBA) tarafından resmi maçlarda oynanması zorunlu olan toplar da deri basketbol toplarıdır.

İki ayrı basketbol topu modeline ilave olarak sentetik deri malzemelerden üretilen toplar da üretilir. Parke zeminler ve iç sahalarda kullanılmak üzere tasarlanan bu toplar deri toplara göre biraz daha uygun fiyatlıdır.

Basketbol Topu Numaraları Nelerdir?

Basketbol topları, kullanacak kişilerin yaşlarına uygun olabilecek şekilde farklı numaralar ile tasarlanır. 11 yaş altındaki çocuğunuz için basketbol topu satın almak istiyorsanız en ufak numaralardan olan 5 numarayı tercih edebilirsiniz. Bu toplar 70 ile 72 cm çevre genişliğinde ve 396 ile 453 gram arasındaki ağırlığa sahiptir. 11 yaşının altında olmasına rağmen yaşıtlarına göre daha büyük elleri olan çocuklar için ise 1 numara daha büyük olan toplar tercih edilebilir.

5 numaralı toplar ise küçük ellere sahip çocuklar için ağırlıkları ve top kontrolüne uygun olmalarıyla ön plana çıkarlar. Profesyonel kadın basketbol maçlarında profesyonel kadın sporcuların kullandıkları toplar ise 6 numaradır. Bu topların ağırlıkları 510 ile 570 gr arasında değişir. Doğru kullanım için 180 cm’lik bir yükseklikten bırakıldıkları zaman topun 130 cm kadar yukarıya zıplaması gerekir. 14 yaşından büyük olan erkek basketbol tutkunları ise profesyonel ya da yarı profesyonel kulüplerde kullanılan 7 numaralı basketbol toplarını tercih edebilirler.

7 numaralı basketbol topları 566 gram ağırlığında olan ve NBA’de oynayan basketbolcuların da kullandıkları top numaraları arasındadır. FIBA standartlarına göre topların 567 ile 650 gram arasındaki bir ağırlığa ve 75 ile 78 cm arasındaki bir çevre genişliğine sahip olması gerektiği belirtilmiştir.

Profesyonel ve Amatör Basketbol Topları

Basketbol toplarının profesyonel bir sporcu tarafından mı yoksa amatör bir sporu tarafından mı kullanılacağı son derece önemlidir. Basketbol toplarının sıçrama kaliteleri, ergonomik kavrama yeterlilikleri ve top kontrolüne uygunlukları gibi özel faktörler bu noktada ayırt edici özellikler taşır. Sporu amatör olarak yapacak olsanız da profesyonel bir top kullanmak isteyebilirsiniz. Bu tür bir tercih yaptığınız zaman daha keyifli bir şekilde spor yapmanıza olanak tanınmayabilir. Profesyonel özelliklere sahip olan basketbol topları fiziki yapıları, sporun yapılacağı ortamın nitelikleri ve zorlu performans koşullarına uygun olabilecek şekilde üretildiği için amatör sporcular bu tür basketbol toplarıyla sıkıntı yaşayabilirler.

Kullanım amacı, yaş ve topun kullanılacak olan ortamına göre seçimler yapmanız daha keyifli bir şekilde basketbol oynayabilmenizi sağlar. Basketbol topu fiyatları belirlenirken topların markası, üretiminde kullanılan malzemesi ve numarası gibi detaylar göz önünde bulundurulur. Geniş fiyat aralığında sunulan basketbol topları arasından kendi ihtiyaçlarınıza uygun olanlarını seçerek sizler de basketbol tutkunuzu yaşamaya başlayabilirsiniz.


ARA
Giriş Yap
0Sepetim

Basketbol Topu Fiyatları

550 ürün var
 1. Fiyat Aralığı
  -
 2. Değerlendirme Puanı
 3. Markalar A-Z
  1. Nike Basketbol Topları
  2. Voit Basketbol Topları
  3. adidas Basketbol Topları
  4. Dynamic Basketbol Topları
  5. Altis Basketbol Topları
  6. Kinetix Basketbol Topları
  7. Delta Basketbol Topları
  8. Slazenger Basketbol Topları
  9. Hattrick Basketbol Topları
  10. Wilson Basketbol Topları
  11. Spalding Basketbol Topları
  12. Molten Basketbol Topları
  13. Tarmak Basketbol Topları
  14. Selex Basketbol Topları
  15. Jordan Basketbol Topları
  16. Mazsa Basketbol Topları
  17. Tryon Basketbol Topları
  18. Usr Basketbol Topları
  19. Busso Basketbol Topları
  20. Sportive Basketbol Topları
 4. Top Bedeni
  1. 7 Numara
  2. 6 Numara
  3. 5 Numara
  4. 1 Numara
  5. 3 Numara
 5. Fotoğraflı Değerlendirme
 6. Malzeme
 7. Renk A-Z
 8. Fırsat Ürünleri
 9. Satıcı A-Z
DSACategoryId/60001546/2147483635/353044/19002/19020
Başa dön