Kundak

Bebekler doğdukları ilk günden itibaren bakıma ihtiyaç duyar. Dünyaya uyum sağlama sürecinde kendisi rahatsızlıklar yaşadığı gibi anne babasına da zor günler geçirtebilir. Bebek kundakları bu zor durumlarda en önemli yardımcı olur. Bu zorluklardan en bilineni olarak uykusuzluk problemi gösterilir. Uykusuzluk için ebeveynlere herkes kendi fikrini sunar. Bazı kişilerden bebeğin yeni doğduğu için uyuyacağı bilgisi bazılarından ise uyumayacağı bilgisi alınır. Bebek doğduğu andan itibaren uykusuzluk problemi ile karşılaşıldığında ise bebek kundakları yardımıyla bunu en aza indirmek mümkün olur. Bebeklerin uyku problemi olmasının temel nedeni yenidoğanların tümünde olan moro refleksidir. Bu refleks bebeğin el, kol ve bacaklarına tam hakim olamaması durumudur. En küçük bir kıpırtı, ses ya da gürültü karşısında sıçrama, el, kol ve bacaklarda istemsiz hareketlenme meydana gelir. Bu hareketler bebeğin uykudan uyanmasına ve ağlamasına sebep olur. Bebekleri ve ebeveynleri bu durumdan kurtarmanın en uygun yolu bebeklerin kundaklar ile düzgün şekilde sarılmasıdır. Bu sayede bebeğin moro refleksi göstermesi engellenir ve bebek uykudayken ses ve gürültüler karşısında istemsiz el ve kol hareketleri yapmaz. Uyku probleminin dışında bebeğin omurgası tam gelişmemiş olduğu için bir desteğe ihtiyaç duyar bu destek kundak ile sağlanabilir. Kundak ile doğru olarak sarılan bebeğin omurgası tamamen güvence altına alınmış olur.

Bebek Kundakları ile Bebekler Mutlu Anneler Mutlu

Bebek kundakları çok uzun yıllardır var olan bebek gereçleridir. Eski zamanlara ait olan bebeklik fotoğraflarının çoğunda kundak ile sarılmış olan bebekler görülür. O zamanlarda moro refleksi olarak adlandırılmasa da yine bebeğin el ve kol hareketlerine çözüm bulmak için bebeklerin kundaklandığı bilinir. Ayrıca bebeğin kucakta taşınması sırasında omurgasının zarar görmesinin engellenmesi de kundaklar ile sağlanan durumlardan bir diğeridir. Ancak eski kundaklar günümüzdeki kundaklardan çok farklıdır. Günümüzde var olan kundaklar yumuşak dokuları ve görsel güzellikleri ile bebekler için oldukça uygun ürünlerdir. Önceki dönemlerde kullanılan kundaklara bakıldığında ise bu modellerin çok daha sert kumaşlardan ve bebeklere çok uyumlu olmayan biçimlerde üretildiği gözlenir. Ayrıca bu dönemde kumaşların yapısı gereği çok sert ve sıkı şekilde bağlanan kundaklar yüzünden bebeklerin fiziksel yapılarında bozulmalar ve el-kol çıkmaları gibi rahatsızlıklar görüldüğü bilinir. Hem kumaş türünden hem de kundağın kullanım biçimi nedeniyle bebeklerin huzurlu olamadığı durumlar yaşanır.

Günümüzdeki bebek kundakları oldukça yumuşak ve sağlıklı yapıları ile bebeklerin aradığı rahatlığı onlara sunar. Bebeklerin hareketlerini kısıtlamak yerine moro refleksini giderecek düzeyde sıkı bağlanması ile hem bebekler hem de ebeveynler aradıkları huzura kavuşur. Bu durumda bebeklerin istemsiz olarak yaptığı el ve kol hareketleri engellenir, böylece bebekler çok daha konforlu bir uyku uyur. Bebeklerin düzenli uykuya geçmesinin ebeveynler üzerinde de olumlu etkileri bulunur. Sürekli uyanan bebeğe bakmak için uykusuz kalan anne baba artık çok daha rahat uyku uyuyabilir. Ayrıca uyku süresinin uzun olmasının yanında bebeğin uykuya dalma süresi de tam tersi olarak kısalır. Anne baba da böylece dinlenip rahatlayabilir, kendileri için vakit ayırabilir duruma gelir. Dinlenmiş ve huzurlu bir anne baba bebeğe daha iyi şartlarda bir bakım sunabilir. Mutlu anne babaların çocukları da mutlu olur.

Bebek Kundakları Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her anne baba için bebeğin bakımı ve mutluluğu hayattaki en önemli kriterdir. Küçük bir bebeğe doğru bakım yapılarak onu en güzel şartlarda büyütmek mümkündür. Bu konuda anne ve babaların en iyi yardımcıları olan bebek kundakları, onlarca farklı çeşidi ile kullanıcılara sunulur. Bu seçimi yaparken bazı noktalara özellikle dikkat edilmelidir. öncelikli olarak kundak yapılan malzemenin bebeğin cildi ile dost olması gerekir. Ürünün nefes alabilen ve ince bir yapıya sahip olması, böylece bebeğin kundaklı durumdayken fazla terlememesi gereklidir. Aksi takdirde bebeğin vücut ısısının çok fazla yükselmesi gibi olumsuz durumlar ile karşılaşılabilir. Kundak yapımında kullanılan malzemelerin pek çok çeşidi bu durum göz önünde bulundurularak üretilir. Bebeğin sağlığı ile alakalı bir soruna yol açmaması için kullanılan malzemelerin hepsi teste tâbi tutulmuş ürünler arasından seçilir. Bunlara rağmen anne ve babaların kundak satın alırken yine de bu noktalara dikkat etmesi oldukça önemlidir. Bu noktalara dikkat etmeden yapılan alışverişler neticesinde bebek için rahat ve konforlu bir ortam sağlanamaz. Bebeklerin mutlu olmadığı ortamda anne ve babaların da huzurlu olması mümkün değildir.

Bebek kundaklarının çeşitleri oldukça fazladır. Bu çeşitler arasında bebek ilk doğduğu zaman en uygun olan ürünün seçilmesi gerekir. Seçilen bu ürün o günün şartlarına göre en uygun ürün olabilir ancak bebek büyüyüp hareket etmeye başladıkça kullanımı zorlaşabilir. Bebekler için doğdukları ilk zamanlar müslin ve pamuklu kumaştan yapılmış standart kundak çeşitleri satın alınabilir. Ancak bebek bilinçli olarak hareketlenmeye başladığında kundak çeşitlerinin kullanımı zorlaşabilir. Müslin bez bebeğin ilk zamanlarının en iyi kundağı olabilir. Hareketlerin oldukça kısıtlı olduğu bu zamanlar çok uygun bir kullanım sağlar. Bebek aşırı terleme ve ısınma gibi sorunlar yaşamaz. Ancak bebeğin büyümeye başladığı zamanlarda bu ürünler yetersiz gelmeye başlar. Bebeğin kundaktaki duruşunun düzgün olup olmadığı sık sık kontrol edilmeli ve duruş bozulmuş ise düzeltilmelidir. Çünkü bebeğin hareketlerinin artması ile üzerindeki kundak tarafından yüzünün, ağzının, burnunun da kapabileceği anlamına gelir. Bu durumlar ile karşılaşmak istemeyen ebeveynler ise yeni nesil kundakları tercih ederek çok daha rahat edebilirler. Bu kundaklar sadece bebeğin istemsiz hareketlerini engellemek için bu yapıda üretilir.

Bebeğin Uyku Kalitesinde Kundağın Rolü Nedir?

Bebekler ilk doğdukları zaman omurgaları dik durmaları için yeterli gelişimi tamamlamamış durumda olur. Ayrıca el ve ayak reflekslerini de kontrol altında tutamazlar. Bu durumlar bebeğin uykusunda rahatsızlık hissetmesini tetikler. Ayrıca el ve kol hareketlerini kontrol edemediği için uykusundan sıklıkla uyanma durumu ile karşı karşıya kalınır. Ancak bebek kundakları, bebeğin hem omurga sağlığını koruduğu hem de moro refleksine karşı direnç görevi gördüğü için bebeklerin uyku kalitesinin artmasına yardımcı olur.

Kundakların Yapımında Bebeğin Konforu İçin Kullanılan Materyaller Nelerdir?

Bebek kundakları yapılırken çok fazla malzeme alternatifi kullanılır. Bebeğin cildine zararı olmayan kumaş türlerinin her biri kullanılarak kundak tasarlamak mümkündür. Ancak bebek kundaklarının yapımında en fazla pamuklu kumaşlar ve müslin bezler kullanılır. Bunların en fazla tercih edilmesinin nedeni de bebekler için en sağlıklı ve en konforlu kullanımın bu malzemeler ile mümkün olmasıdır. Yumuşak ve terletmeyen yapıya sahip müslin ve pamuklu kumaşlar bebek için en doğru ürünlerdir.

Bebek Kundakları Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bebek kundağı seçerken pek çok noktaya dikkat edilmesi gerekir. Öncelikli olarak bebeğin kaç aylık olduğu düşünülerek bir seçim yapılmalıdır. Bebeğin hareket durumuna göre farklı ürünler tercih edilmelidir. Diğer bir nokta ise bebeğin içindeyken terleme ve sıkılmasına neden olmayacak kumaşlardan yapılan ürünler tercih edilmelidir. Kundağın yapıldığı materyalin hava alabilen ve yumuşak olması ile bebeğe uygun standartlar sağlanabilir. Müslin ve pamuklu kumaş türleri kundak yapımı için oldukça uygun olan kumaş çeşitleridir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Bebek Kundakları

12 ürün listeleniyor
Baby Jem
Sevi Bebe
Taç
Zuppers
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?