Çamurluk

Bisiklet Çamurluğu

Bisiklet çamurluğu en genel ifade ile bisikletinizi ve sizi çevresel etkenlerden koruyan bisiklet lastiklerinizde kullanılan bir kaplamadır. Bisiklet çamurluklarının olmadığı ıslak hava koşullarında bisiklet aksamlarınız gelen su, çamur gibi olumsuz faktörlere bağlı olarak bir süre sonra zarar görür. Bu açıdan suyun kolay giriş yapacağı bölümlerin hızla yıpranması gibi sorunlar meydana gelebilir.

Çamurluk adı verilen bu esnek uzantılar, bisiklet için son derece değerli eklentilerdir. Bisiklet çamurluk modelleri, sert havalarda sürüşü çok daha katlanılabilir hale getirerek sizi su, çamur ve kirden korur. Farklı ölçüleri ile 16, 20, 24, 27.5 jant bisiklet çamurluk modelleri, bisiklet lastik boyutuna uygun tercih yapabilmenizi sağlar.

Çamurluklar kolayca çıkarılabilir ve değiştirilebilir. Kuru kalmanızı sağlayan bir çamurluk, maksimum rahatlık sunar. Aynı zamanda doğru seçilen bir bisiklet çantası iyi donanımlı ıslak hava bisikletçilerinin görünümünü tamamlar. Çamurluk modelleri ayrıca bisikletinizi kişiselleştirmenize, farklı renkler ve tarzlar denemenize olanak tanır.

Çamurluğun sağladığı tüm bu faydalar, bisikletinizin bileşenlerinin ömrünü uzatarak paradan tasarruf etmenizi yardımcı olabilir. Son olarak, bisiklet çamurluk seti, çevrenizdeki diğer sürücülerin de ıslanmalarını önlemeye destek verir. Bu sayede yağmurlu bir günde bisiklet sürüşüne katıldığınızda bunun sizi ne kadar mutlu edeceğini görebilirsiniz.

Bisiklet Çamurluğu Özellikleri

Çamurluk ararken dikkate alınması gereken birkaç husus vardır. Bunlardan ilki, seçiminizin ihtiyaçlarınıza uygun olmasını sağlamanızdır. Uzun bir çamurluk suyun püskürmesini önlemede etkili olurken, bisikletinize ve sürüş tarzınıza bağlı olarak uzun bir çamurluk size uygun da olmayabilir.

Çamurluğun sağlamlığı ve yapım kalitesi de oldukça önemlidir. İstediğiniz son şey, yeni çamurluklarınızın zamanından önce arızalanması veya sürerken lastiğinize sürtünmesidir. Bisiklet çamurluklarının yapımında kullanılan ürünler, plastik ve metalden daha birçok malzemeye kadar farklılık gösterebilir. Birçok şey gibi, bir çamurluğun maliyeti de kalitenin iyi bir göstergesi olabilir. Dayanıklı yapı, çamurluk bisiklet fiyatlarını etkiler. Bu açıdan satın alma kararı vermeden önce bisiklet çamurluk önerisi seçeneklerini değerlendirmek gerekebilir.

Bir bisiklet çamurluğunun doğru ve güvenli montajının, kullanımdaki etkisini belirleyeceğini de unutmamalısınız. Çamurlukları takamayacağınızı düşünüyorsanız, bisiklet mağazaları ve bisiklet tamirci dükkânları bu konuda size yardımcı olabilir.

Bisiklet Çamurluğu Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bisiklet çamurlukları satın almadan önce dikkate alınması gereken birkaç şey bulunur. Bu kılavuz, hangi bisiklet çamurluklarının sizin için en iyi olduğunu seçmeye başlamanıza yardımcı olabilir.

 • Seçtiğiniz çamurlukları yerleştirmek ve yeterli tekerlek, fren ve çerçeve boşluğu olduğundan emin olmak için bisikletinizi kontrol etmeniz önemlidir
 • Çamurluk tekerlek ile uyumlu hareket etmelidir.
 • Kaliper freni veya fren civata deliklerine takılan raf veya reflektör braketi gibi diğer donanımları olmayan bisikletlerde, çamurlukları takmak için cıvatalara ihtiyacınız vardır. Destekler genellikle cıvatalarla bağlanır. Çamurluk takma işlemi sonrası dişlilerinizi sıkı ve sağlam hale getirebilmeniz için gres veya yağ ile yağlanmanız önerilir. Aynı zamanda cıvata başı ile çamurluk halkası arasında iyi bir eşleşme yüzeyi sağlamak için özel geniş çaplı paslanmaz çelik pullar kullanmanız, cıvatayı sıktığınızda halkanın deforme olmasını önler. Böylece çamurluğunuz, cıvata etrafında döngü halinde kalabilir.
 • Çıkıntılı bir fren civatasına sahip bir bisiklette, çamurluk, çatal tepesinin arkasına takılır. Çamurluklar tercihen, boşluk arkadan öne doğru biraz artacak şekilde ayarlanmalıdır. Bu sayede lastiğin sürüklediği çamur veya kar çamurluk altına sıkışmak yerine dışarı atılır.
 • Çamurluk taktıktan sonra, hiçbir şeyin sürtünmediğini kontrol etmek için tekerleği mutlaka döndürmelisiniz.
 • Özellikle ön çamurluklarınızı düzenli olarak kontrol etmelisiniz. Çünkü çamurluk ile lastik arasına veya hareketli kollar ile çamurluk destekleri arasına sıkışan birikintiler ön çamurluğun zarar görmesine neden olabilir. Ayrıca, ön çamurluk tepeden gevşerse destekler onu, tekerleğe sıkıştırabilir.
 • Olası hasarlara karşı savunmasız olacağından çamurluklar aşağıya kadar uzanmaz.
 • Minimalist bir ön çamurluk, bugünlerde çoğu sürücü için popüler bir seçenektir. Tipik olarak tepenin altına veya iniş borusuna yerleştirilen bu çamurluklar, görüşünüzü net tutmak için mükemmel bir konuma oturur.
 • Beyaz bisiklet modellerinde lastiklere kontrast eklemek için renkli çamurluklar sıklıkla tercih edilir. Ayrıca siyah renk bisiklet çamurluk çeşitleri bisikletlerinizi daha şık bir görünüme kavuşturabilir. Yine farklı renkler ve desenlerde tasarlanan çamurluk koruma ürünleri de yaratıcı stiller için tercih edilir.
 • Bisiklet aksesuarları çamurluk modelleri cesur ve iyi bir tasarım fikrine sahip bir kişiyseniz, uyumsuz renklerin oluşturduğu ahenkten hoş bir görünüm elde etmenize yardımcı olabilir.
 • Arka taraflarını kirden korumak isteyenler için sele direğine monte bir çamurluk en iyi seçeneğinizdir.

Eğer çamurluk donanımınız bozuk ise, bisikletinize bu şekilde binmemelisiniz. Bunun için çamurluklarınızı yeni bir çamurluk modeli ile değiştirmelisiniz.

Bisiklet Çamurluk Çeşitleri

Bisiklet çamurlukları tek bedene uyan bir aksesuar değildir. Sadece sürüş disiplininize ve bisiklet tipinize bağlı olarak farklılık göstermezler, bazı bisikletler bazı çamurluk modelleri ile uyumlu olmayabilir. Bu nedenle birçok bisiklet çamurluk türü olsa da, en önemli olan bisikletinize uyacak doğru çamurluğu bulmanızdır. Çerçevelerle uyumlu renklere, zarif görünüme ve fonksiyonel kullanıma sahip bu parçalar, kullanıcılar tarafından büyük beğeni toplar. Plastik, metal, demir, krom bisiklet çamurluğu çeşitleri gibi arasından seçim yapabileceğiniz pek çok alternatif bulunur. Korumada ve performansınız üzerinde muazzam bir fark yaratan bisiklet çamurluk fiyatları, üretiminde kullanılan malzemelere göre değişiklik gösterebilir. Bu modeller arasında:

 • Tam Boy Çamurluk Modelleri: En fazla yağmur koruma alanı sunan tam kaplama çamurluklar, bisikletiniz doğru lastik boşluğuna sahip olduğunda uygun şekilde monte edilir. Bu çeşitte, bisiklet arka çamurluk bisiklet lastiğinin etrafında hareket eder. Kaliteli modeller, arka kısmı yerinde tutmak, koltuk ve zincir desteği köprülerine tutturmak için çift taşıyıcı sistem bulundurur. Bisiklet ön çamurluk ise, arkaya ve ön tekerleğin altına doğru desteklerle uzanır. Bu türde ideal olanı, ön kısımda ayaklarınızı su sıçramasından korumak için bir aksamın bulunmasıdır. Tam boy çamurluklar, ön çatal kısmına, zincir desteğine ve oturma yeri köprülerine takılır.
 • Civatalı Bisiklet Çamurluk Modelleri: Civatalı çamurluklar geleneksel olarak yol, tur, şehir ve bazı dağ bisikletlerinde bulunur. Bu bisikletlerde genellikle çamurlukları yerine vidalamak için önceden delinmiş delikler veya halkalar yer alır. Civatalı çamurluklar, daha kalıcı seçenekler olacak şekilde tasarlanır. Bu da onları hava koşullarından bağımsız olarak yıl boyunca bisiklet kullananlar için popüler bir seçim haline getirir. Bisikletiniz uygunsa, civatalı çamurluk kurulumunun en önemli avantajı, son derece güvenli olmasıdır. Civatalı çamurluğun takılması basit aletler kullanılarak yapılabilir.
 • Metal Bisiklet Çamurluk Modelleri: Geleneksel kullanıcılar arasında son derece popüler olan bu model, plastik çamurluklar kadar sessiz çalışmaz. Klasik tarza sahip U şekilli destek şeklinde tasarlanır. Bu çamurluk modellerini kullanırken herhangi bir nesnenin parçaya takılmasını önlemek önemlidir. Çünkü böyle bir durumda nesneyi çıkarana kadar lastiğiniz kilitlenebilir.
 • Klipsli Bisiklet Çamurluk Modelleri: Çamurluk modellerinin takılmasının zor olduğu bisiklet tasarımlarında son derece iyi sonuçlar veren bu modelin klipsli düz bir plakası bulunur. Önceden delinmiş montaj noktaları veya halkaları olmayan, dar boşluklara sahip bisikletlerde sıklıkla tercih edilir. Bu çeşit özellikle, çamurluk takmak için çerçeve halkaları olmayan, fren köprüleri ve kalıperlerin altında yetersiz boşluk bulunan yarış tarzı bisikletler için de idealdir. Çoğu bisiklete uyması, en önemli avantajıdır. Ayrıca tipik olarak kalıcı çamurluklardan daha hafiftirler, bu da performans odaklı sürücüleri memnun eder. Klipsler, ön çatala, arka koltuk desteğine, alt boruya veya sele borusuna basit ve çıkarılabilir fermuarlı, cırt cırtlı bağlantılarla bağlanır. Kurulumu, hızlı ve genellikle aletsiz bir şekilde tamamlanır. Aralarında geçiş yapmak istediğiniz veya hava açık olduğunda çamurluksuz sürmeyi planladığınız birden fazla bisikletiniz varsa, bu çamurluklar, ideal bir seçenektir.
 • Işıklı Çamurluk Modelleri: Bisikletinizi ulaşım için düzenli olarak kullanıyorsanız ve yağışlı havalarda sürüyorsanız, muhtemelen hava karardıktan sonra da biniyorsunuzdur. Özellikle arka çamurluk, arka reflektör için mükemmel bir konum sağlar. Bu açıdan üretilen ışıklı çamurluk modelleri, tekerleklerin dengesini bozmadan bisikletinizin yanlardan görünmesini sağlar. Kullanışlı ve oldukça avantajlı olan bu modelin temizliğine özen göstermeniz gerekir.

Siz de, bu model çeşitliliği arasından farklı seçenekleri inceleyebilir, bisiklet arka çamurluk fiyatları ve kullanılan malzeme gibi pek çok etkeni göz önüne alarak seçiminizi yapabilirsiniz.

Farklı Bisiklet Modelleri için Uygun Çamurluk Modelleri

Dağ bisikleti çamurluk modelleri, zorlu arazi ile başa çıkmak için genellikle daha dayanıklı olur. Çamura ek olarak, bir dağ bisikleti çamurluğu, kayalara ve yolda karşınıza çıkabilecek birçok şeye karşı koruma sağlamada etkili olmalıdır. Tekerleğin yukarısına monte edilen çamurluklar, dağ bisikletlerinde bulunan süspansiyon ve daha büyük lastikler için yeterli boşluğu sağlar. Bisiklet çamurluk 26, 28, 29 jant seçenekleri, dağ bisiklet tekerlekleri için uygundur.

Yol bisikleti çamurluk modelleri içerisinde yol bisikletine özel seçenekler mevcuttur. Bunlar arasında geçmeli koltuk çamurlukları popüler bir seçenektir. Hafif ve göze çarpmayan klipsli çamurluklar, genellikle hiçbir alet gerektirmeden koltuk raylarınıza takılır ve kullanmadığınızda hızla çıkarılıp saklanabilirler. Kolay montajlı, sade tasarımlı ve uzun süreli dayanıklılığı olan çamurluklar yol bisikletleri için idealdir. 28 jant şehir bisikleti çamurluk modellerini set halinde de bulmanız mümkündür.

Elektrikli bisiklet ön çamurluk modelleri, daha kısa ve farklı şekilde üretilir. Özel olarak tasarlanan bu çamurluklar, elektrikli bisiklet tekerleklerine uyarlanır. Tekerlek hızına uygun olarak elektrikli bisikletinizle uyum içerisinde çalışır. Elektrikli bisiklet çamurluk fiyatları da, yine birçok etkene bağlı olarak farklılık gösterebilir.

Şehir bisikleti modelleri için tam boy çamurluklar yaygındır. Bisikletin kalıcı bir parçası olur ve yıl boyunca koruma sağlar. 28 inç bisiklet çamurluğu modelleri, bisikletinize ve gereksinimlerinize göre şehir bisikleti modelleri için çoğunlukla idealdir. Aynı zamanda Katlanır bisiklet çamurluk modelleri, kolay kullanımı, pratikliği ve sağlam yapısı ile oldukça yaygın kullanılır.

Tüm bu bilgileri değerlendirerek sizler de, yol, tur, yarış, şehir bisikleti çamurluk modellerini kişisel ihtiyaçlarınıza uygun olarak seçebilirsiniz. Eğer, su birikintileri varken bisikletinize binemeyeceğinizi ve sudan kaçınmanın sizin için zor olacağını düşünüyorsanız, bisiklet çamurluk modelleri ile bisikletinizi ve kendinizi koruyabilir, sürüş performansını hava koşullarından etkilenmeden artırabilirsiniz.

Bisiklet çamurluğu montajı nasıl yapılır?

Klipsiz bisiklet çamurlukları, cıvatalar, pense gibi el aletlerini içeren basit bir set ile takılabilir. Klipsli çamurluklar ise, genellikle el aletlerine gerek olmadan pratik bir şekilde takılır. Takma aşamasında zorlanıyor veya takamayacağınızı düşünüyorsanız, bir uzmandan veya bisiklet mağazalarından destek alabilirsiniz.

Bisiklet çamurluk ne işe yarar?

Bisiklet çamurluğu, genel olarak sizi ve bisikletinizi korumaya yarar. Yerde su varsa, lastiğiniz üzerinde yuvarlanır ve bu su, çoğu kez lastikten bisiklet sürücüsünün arka kısmına doğru sıçrar. Bu nedenle, çok ıslak alanlarda sürüş yapan insanlar için bisiklet çamurlukları son derece gerekli parçalardır.

Plastik bisiklet çamurluğu nedir?

Plastik malzemelerle tasarlanan bisiklet çamurluğu modelleri, esnek yapıdadır ve kolaylıkla şekil alır. Çeşitli genişliklerde mevcut olan bu çeşit, oldukça yaygın kullanıma sahiptir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Bisiklet Çamurluğu

357 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 48 / 357 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?