Fren kaliperleri; hidrolik ve tel kablo mekanizmaları ile çalışan disk fren sistemine sahip bisikletlerin, en önemli parçalarından biridir. Kaliper parçası, gücü rotor üzerine doğrudan aktararak, bisikletin daha erken ve etkili bir şekilde durabilmesi için gerekli olan frenleme desteğini sağlar. Özellikle mtb tarzı bisiklet modellerinde kaliper baskılı disk frenler sıklıkla kullanılır. Rotor parçasının çapına, dayanıklılığına ve modeline uygun olarak tasarlanan bisiklet kaliperi; titanyum, alüminyum ve karbon gibi direnç gücü yüksek metallerden imal edilir. Su ve neme dayanıklı olması nedeniyle kaliper üzerinde paslanmaz çelik parçalar da bulunur. Yüksek devirlerde ve sürekli fren esnasında ısınan disk ve kaliper parçaları, bisiklet teker sisteminin açık yapıda olmasından dolayı hızla soğur. Fren kaliperi, kelepçe ile rotor üzerine konumlandırılır. Arka göbek oluğuna yakın olan kaliper, kadronun teker bağlantı alanına somun yardımıyla sabitlenir.

Kaliperin içerisinde, disk yüzeyine temas ederek bisikletin hızını azaltmaya yarayan balata parçası bulunur. Kaliper rotoru sıkıştırdığı anda, balatalar da fren diski üzerinde baskı yapmaya başlar. Hem kaliperin hem de balata ve rotor ekipmanlarının birbirini desteklemesi son derece önemlidir. Özellikle hidrolik fren mekanizmalarında kaliper ağzının rotora zarar vermemesi ve balataları ideal bir şekilde kullanabilmesi için, parçaların benzer kalite ve uyumluluğa sahip olması gerekir. Rotor çapına uygun olarak dizayn edilen kaliper tercihine de ayrıca dikkat etmekte fayda vardır. Kaliperin baskı aralığının ve tasarımının, diski en ideal şekilde içine alabilmesi, disk ve diğer parçalarının uzun ömürlü olabilmesi açısından önemlidir. Fren diski üstünde yer alan asimetrik delikler, balataların daha az ısınmasına ve fren performansının daha iyi olmasına yardımcı olur. Üretici firmalar, kaliper konumunu ve disk şeklini ergonomik bir yapıda dizayn ederek, her koşulda fren gücünün artırılmasını hedeflerler.

Güçlü, dayanıklı ve çok pistonlu hidrolik disk sistemlerine adapte edilen kaliperler, yokuş aşağı inişlerde ve seri fren kullanımlarında kullanıcılara ekstra güven ve destek sunar. Sadece dağ bisiklet modellerinde değil, yol bisiklet kadrolarının ön tekerinde de güçlü kaliperler ile desteklenmiş hidrolik disk fren mekanizmaları kullanılabilir. Ön diskler, özellikle hızla katedilen alpin inişlerde güvenli fren yapmaya katkı sağlar. Hızlı bir şekilde oluşan ısıyı azalttığı için ve aralıklı dozajlama tekniğini kullanabilmek amacıyla tercih edilebilir. Sabit fren kaliperleri, bir veya daha fazla piston üzerinde hidrolik basınç oluşturur. Bu sayede, fren balataları yüksek sürtünme alanlarını ve rotoru kolaylıkla sıkıştırabilir. Bisikletin durma noktasına gelene kadar yavaşlamasına hizmet eder. Özellikle arka tekerde yer alan hidrolik disk frenler, hızla viraja girerken bisikleti viraj içine doğru çekebilmek için üst düzey bir frenleme olanağı sunar.

Bisiklet fren kaliperi fiyatları; ürünün markasına, türüne, malzeme kalitesine ve ait olduğu seriye göre farklılık gösterir. Kaliperin özelliği ve fonksiyonu, frenleme üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Tek balatalı veya çift balatalı kaliper modellerini, bisikletinizin kullanım özelliklerine uygun olarak tercih edebilirsiniz. Tur bisiklet modellerinde ön ve arka tekerde bulunan disk frenlerde, tek balatalı ve daha ufak rotor destekli kaliper modellerini kullanabilirsiniz. Ayrıca, ön frene disk mekanizmasını, arka frene de geleneksel janttan frenli mekanizmaları uygulayabilirsiniz. Eğer, bozuk arazilerde ya da çamurlu yollarda bisiklet kullanıyorsanız, frenleme yeteneğini maksimum oranda artıran çift balatalı, titanyum ve magnezyum gibi dayanıklı malzemeler ile güçlendirilmiş kaliper modellerini, fren sistemine ekleyebilirsiniz. Kategori içinden bisikletinizin disk mekanizması ile uyumlu olan kaliper modellerini ayrıntılı bir biçimde inceleyebilir; ihtiyacınıza en uygun ürüne kolaylıkla sahip olabilirsiniz.

ARA
Giriş Yap
0Sepetim

Bisiklet Fren Kaliperi

50 ürün var
 1. Markalar
  1. Shimano
  2. Avid
  3. ALLIGATOR
  4. Baradine
  5. Doğa
  6. Süperb
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Satıcı

Kaliper Kategorisindeki En Çok Satan Ürünler

DSACategoryId/60001546/2147483635/27026003/60003468/60007049/60007142
Başa dön