Bisiklet fren teli, fren kolu hareketini mekanik kuvvetle fren ayaklarına ya da fren disk mekanizması üzerinde bulunan kaliper parçalarına ulaştırmaya yarayan ekipmandır. İtme ve çekme işlevini yerine getiren fren teli, bazı bisiklet modellerinde vites teli olarak da kullanılabilir. Genellikle paslanmaz çelik parçalardan imal edilen fren telleri, daha dayanıklı olması için sarmal bir tasarıma sahiptir. Çok sayıda ince metal ipliğin iç içe geçirilip aynı yöne çevrilmesi sayesinde, ortaya oldukça dirençli ve sağlam bir tel çıkar. Fren telinin dışında ise, metal yüzeyi koruyan plastik veya kompozit malzemelerden üretilen fren borusu yer alır. Fren borusunun iç yüzeyinde hafif alüminyum tarzı ince kaplamalar bulunur. Bazı gergili sistemlerde fren borusu, sadece gidon ile kadro girişi arasında kullanılır. Fren telini, arka ve ön fren kaliperine giden yolda kadroya düz bir hizada konumlandırılarak, kullanıma hazır hale getirmek mümkündür.

Bisiklet frenleri için tasarlanan fren tellerinin güçlü ve gergin kullanımlar için son derece dayanıklı olması gerekir. Belirli fren setleri için özel olarak imal edilen teller, bisiklet üzerine birebir uyumludur ve teçhizat üzerine bağlanması oldukça kolaydır. Çok yönlü kullanım için üretilen ve belirli bir modele ait olmayan ürünler ise, uç noktasında kısaltılarak bisiklete uygun bir şekilde monte edilebilir. Fren koluna bağlanan fren teli halkası veya çentiği, standart ölçülere sahiptir. Telin diğer ucu ise, kaliper ya da fren ayağı üzerine bağlanarak somun veya sıkma parçası yardımıyla sabitlenir. Frenleme esnasında gerilen yükü üzerine çeken tel halkasının, tel parçasından daha dayanıklı olması önemlidir. Belli bir zaman sonra aşınan ve metal yorgunluğuna bağlı olarak eskiyen fren telleri, genellikle çentik kısmından kopar. Eskiyen fren telinin sürüş güvenliği için kopmadan önce yenisi ile değiştirilmesi gerekebilir.

Zamanla yıpranan, paslanan ve aşınarak fonksiyonlarını yerine getirmemeye başlayan fren tellerinin değiştirilmesi zahmetsiz bir işlemdir. Bisikletinizin türüne ve ait olduğu seriye uygun olan fren teli, öncelikli olarak sahip olmanız gereken ekipmanlar arasında bulunur. Bisiklet fren teli fiyatları; ürünün markasına, türüne, işçiliğine, bisiklet ile uyumluluğuna ve telin uzunluğuna bağlı olarak değişiklik gösterir. Farklı ölçülerde ve fiyat aralığında çok sayıda ürün arasından ihtiyacınızı karşılayacak teli temin ettikten sonra, değiştirme işlemine başlayabilirsiniz. Fren kolu üzerine monte edilen fren borusunu elle veya ufak ağızlı bir anahtarla sökülerek, bağlantı noktasına ulaşabilirsiniz. Tel ucunda yer alan metal çentiği çıkararak fren kablosunu serbest bırakabilirsiniz. Ardından, arka fren ayağında yer alan bağlantı ucunu da ayırarak fren borusu içinden teli alabilirsiniz. Fren telinin yanı sıra, malzeme kondisyonu azalmış fren kablosunu da yenisi ile değiştirebilirsiniz.

Bisiklet fren telinin yenilenmesi bisikletin sürüş dinamiklerini doğrudan etkiler. Oksitlenen, eskiyen ve çapaklanan teller, fren borusunun iç zeminine takılarak ani durumlarda etkili frenlemenin yapılmasına engel olabilir. Fiziksel direnci düşen tel, gergin bir konumdayken koparak yoldan çıkmanıza sebep olabilir. Bu nedenle; kaliper, disk, fren ayağı, fren teli ve bağlantı parçaları gibi ekipmanların fiziksel kondisyonu, hayati derecede önem arz eder. Kablo uzunluğu ve şekli, bisikletin kadro ve gidon stiline uygun olarak tasarlanabilir. Yol, tur, dağ ve gezi bisiklet modellerinin fren setleri, genellikle birbirinden farklı özellikler gösterir. Mtb türü modellerin fren tellerinin çapı ve bağlantı çentikleri, tur ve şehir bisikletlerine kıyasla daha kalın yapıya sahiptir. Aynı şekilde, yol bisikletlerinin fren ve vites telleri, kadro içinden geçebildiği için, daha naturel ve ince formda dizayn edilir.

Bisiklet Fren Teli

37 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. Shimano
  2. Sram
  3. XLC
  4. BS
  5. Baradine
  6. S-SHINE
  7. Campagnolo
  8. Jagwire
  9. OEM
  10. Taiwan
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Ürün Puanı
 4. Satıcı A-Z
DSACategoryId/60001546/2147483635/27026003/60003468/60007049/60007060
BAŞA DÖN