Çelik, demir, alüminyum, karbon fiber, titanyum ve magnezyum gibi çeşitli metal malzemelerden imal edilen bisiklet maşası, kadronun ön tekerini tutan ana parçadır. Bisiklet maşaları, bisiklet kadrosu ve jant setinden sonra bisikletin fiziki anlamda en önemli elemanları arasında yer alır. Şeklinden dolayı bisiklet çatalı olarak da bilinen maşa parçası; farklı tasarımlara, ağırlığa ve özelliğe sahip olan çok sayıda farklı model kombinasyonları ile bisiklet severlere sunulur. Yol bisikleti, dağ bisikleti ve tur bisikleti modelleri için özel olarak tasarlanan ve birbirinden çeşitli fonksiyonlara sahip olan bisiklet maşa türleri bulunur. Çatal tasarımı, bisikletin performansını ve hızını doğrudan etkiler. Daha çok yol ve yarış bisikletlerinde kullanılan, estetik tasarım çizgileri ve hafifliği ile bilinen karbon maşalar, gidon üzerinde oluşan titreşimleri ve sert hareketleri azaltarak daha konforlu bir sürüş deneyimi yaşamanıza olanak tanır.

Cross-ride ve tur bisikletlerinde bulunan kilitli maşa sistemleri, kullanıcının isteğine bağlı olarak sertlik ve süspansiyon seviyesinin ayarlanmasına imkan sunar. Kilitli maşa sistemlerini, yol ve eğim durumuna uygun olarak kullanabilirsiniz. Düz yolda ilerlerken veya rampa yukarı tırmanırken maşayı kilitleyip daha az güç harcayarak ve daha hızlı bir şekilde ilerleyebilirsiniz. Rampa aşağı doğru hızla inerken veya bozuk zeminlerde bisiklet kullanırken ise, hem daha güvenli bir şekilde yol almak hem de konfor düzeyini yükseltmek için, maşa kilidini aktif olarak kullanabilirsiniz. Hareketlere karşı duyarlı olarak esneyen maşa, özellikle bozuk zeminlerde ve arazide rahat ilerlemenizi kolaylaştırır. Şehir içinde ve düzgün zeminli alanlarda bisiklet kullanma alışkanlığına sahipseniz, alüminyum maşa modellerini de tercih edebilirsiniz. Arazi kullanımı ve karma kullanım ihtiyacınız için çelik gövdeli ve amortisör destekli modelleri; yüksek performans ve hızlı kullanım için ise, karbon modelleri tercih etmekte fayda vardır.

İki taraftan da ölçüldüğünde eşit uzunluğa sahip olan bisiklet maşası; tekerleği gidon çubuğu ve kadroya bağlar. Kadronun uç kısmında bulunan geçme noktası içine yerleşen maşa, üst çubuğun gidon ile aynı yönde hareket edebilmesini, sağa ve sola manevra yapılabilmesini sağlar. Üretici firmalar; maşa bağlantı noktaları, yükseklik ve kadro türlerine uyumlu ekipmanlar dizayn ederler. Bu nedenle, genellikle aynı kategoride bulunan birçok ürün, farklı modellerde de kullanılabilir. Farklı tarzda bisikletleri bir araya getirirken veya hibrit modeller için maşa seçerken daha dikkatli olunmalıdır. Kullanmakta olduğunuz veya almayı düşündüğünüz jantın ebatlarının, maşanın uzunluğu ve genişliğine uygun olmasına dikkat edilmelidir. 28 inç tekerlekler ile uyum gösteren bir yol bisikleti için 29 inç bir jant sistemi, maşaya tam olarak adapte olmayabilir. Aynı şekilde, seçeceğiniz jantın bisiklet modeline, ofset bağlantı yüzeylerine, ön teker somunu ve fren ayaklarına uyumlu olması da son derece önemlidir.

Bisiklet maşa fiyatları; ürünün markasına, modeline, metal alaşım zenginliğine, dayanıklılığına ve sahip olduğu ekstra donanımlara bağlı olarak farklılık gösterir. Yarış bisikletleri ve performans düzeyi yüksek yol bisikletleri için tasarlanan full karbon maşalar ve kilitli amortisör donanımı bulunan ürünler; alüminyum, çelik ve karma alaşımlardan imal edilen sade modellere kıyasla daha pahalıdır. Karbon modellerde maşa kanatları ve uçları modelin tek parça mimaride üretilen karbon kadrosuna uyumlu olarak tasarlanır. Bu nedenle yüksek işçilik ve özen gerektirir. Karbon modeller, sahip oldukları pürüzsüz yüzey ve tek döküm estetik hatlarıyla göz doldurur. Titanyum, çelik ve karbon tarzı metallerden üretilen süspansiyon destekli çatal tasarımları da sofistike ve dikkat çekici görünüme sahip olabilir. Teknolojik gelişmelere bağlı olarak artan süspansiyon hareket miktarı, seyahat keyfini de önemli ölçüde artırır.

Bisiklet Maşası

18 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. Dahon
  2. KNT
  3. Zoom
  4. Mavic
  5. Merida
  6. Neco
  7. Pro
  8. Rock Shox
  9. Taiwan
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Ürün Puanı
 4. Satıcı
DSACategoryId/60001546/2147483635/27026003/60003468/60007054/60007067
BAŞA DÖN