Boks ve kick boks başta olmak üzere wing chun, muay thai, taekwondo gibi dövüş sporları ile ilgilenenler için antrenman bir hayli önem taşıyor. Dövüş sporlarına özel olarak dizayn edilmiş spor salonlarının yanı sıra sporcular, kendi evlerinde de antrenman yapabiliyor. Öte yandan farklı branşlarda profesyonel ya da amatör bir şekilde spor yapan kişiler de ısınırken benzer aktivitelerde bulunuyor. Spesifik özellikleri ile antrenman kalitesini artıran ekipmanlar, bu aşamada epey yarar sağlıyor. Söz konusu bu ekipmanların başında ise boks stantları geliyor.

Boks Standı Nedir?

Dövüş sporlarının en temel ve en etkili iki hareketi olan yumruk ve tekme, sık yapılan antrenmanlarla çalışılıyor. Bu antrenmanlarda da boks standı kullanılıyor. Vuruşun şiddetini artırmak için nasıl vurulacağı ve nereye vurulacağı önemli görülüyor. Boks stantları da nasıl vurmanız ve nereye vurmanız konusunda denemeler yapmanıza olanak tanıyor. 

Boks standı çeşitlerine bakıldığında iki temel farklılık göze çarpıyor. En sık tercih edilen boks stantları insan formundaki tür olurken standart kum torbasını andıran tür de etkili sonuçlar veriyor. Farklı boy ve hacimlerdeki boks stantları, bu konuda da alternatifler yaratıyor. Kendi boy ve kilonuza uygun bir ürün seçtiğiniz takdirde antrenmanlarınızın veriminin maksimum seviyeye çıkacağı ön görülüyor. Genellikle 160 cm, 180 cm ve 200 cm gibi boyutlar sunulsa da özel tasarımlar, boyun alçalıp uzamasına da zemin hazırlıyor. 

Boks stantlarının malzemeleri de değişkenlik gösteriyor. Kimi boks stantları sert malzemelerden üretilirken bazıları da şişme özelliği taşıyor. Sert malzemeli olan ürünler daha çok profesyonel sporculara tavsiye ediliyor. Ancak şişme boks stantları, diğer türe nazaran daha geniş bir kitleye hitap ediyor. 

Boks Standı Seçimi

Boks standı seçimi yaparken spor geçmişinizi, boyunuzu, hacminizi, antrenman hedeflerinizi ve antrenman yerinizi göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Özellikle insan formundaki boks stantlarında boy, daha fazla önem arz ediyor. Ayrıca antrenman hedefleriniz ölçüsünde de seçim yapabilirsiniz çünkü bazı boks stantları müsabakalara hazırlıkta rol oynarken bazı stantlar genel ısınma ve kardiyo için öne çıkıyor. Son olarak antrenman yerinizin de boks standı seçiminde önemli bir faktör olduğunu hatırlatmakta yarar var çünkü ürünlerin malzemesi, her bir vuruş sonrası çıkacak seste de değişikliğe sebep oluyor.

Boks Standında Antrenman Yapmak

Boks standında antrenman yapmak profesyonel sporcular için alışılmış bir deneyim olsa da amatör sporcular ya da henüz yolun başındakiler için bazı soru işaretleri yaratabiliyor. Tüm soruları gidermek için personal trainer ile çalışılabileceği gibi internet üzerinde basit araştırmalar yapmak da yarar gösterebiliyor.

Antrenman öncesi kasları ısındırmak önemlidir çünkü ani hareketlerde zedelenmeler ya da daha büyük problemler yaşanabiliyor. Ayrıca boks eldiveni ya da sargı bezleri el dokusu üzerinde ve bileklerde oluşacak hasarları da minimize ediyor. Yanlış bir şekilde atılan yumruk, problemi kırılmalara kadar götürebiliyor. Bu yüzden koruyucu ekipmanların da göz ardı edilmemesi gerekiyor. Ayrıca boks standında tekme çalışmaları yapılacaksa da dizlik gibi ekipmanlar edinilebilir. Tedbiri elden bırakmak istemeyenler koruyucu başlık, sargı bezi, boks eldiveni, dizlik ve kick boks çorabı gibi tüm ekipmanları kullanarak güvenlik önlemlerini üst seviyelere taşıyor.

Boks Standı ile Kum Torbasının Farkı

Yumruk ve tekme çalışmaları için genellikle ya boks standı ya da kum torbası kullanılıyor. Her iki ürünün de ayrı avantajları bulunuyor. Boks standı taşınabilir olması ve insan formuna yakın bir görünüm sergilemesi ile ön plana çıkarken kum torbaları, mobilite özellikleri ile dikkat çekiyor. Antrenman yapacağınız yere bağlı olarak seçim yapmanız öneriliyor. 

ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Boks Standları

77 ürün var
 1. Fiyat Aralığı
  -
 2. Değerlendirme Puanı
 3. Markalar A-Z
  1. Altis Boks Standları
  2. Cosfer Boks Standları
  3. Hattrick Boks Standları
  4. Leyaton Boks Standları
  5. Sportif Boxing Boks Standları
  6. Avessa Boks Standları
  7. Pars Boks Standları
  8. Alenspor Boks Standları
  9. Spor Byfit Boks Standları
  10. Deni Boks Standları
  11. Dragon Boks Standları
  12. Lixada Boks Standları
  13. Pratikko Boks Standları
  14. Sportif Boks Standları
  15. WhiteFace Boks Standları
  16. Atölye Hobi Tasarım Boks Standları
  17. Boxing Boks Standları
  18. Brl Boks Standları
  19. CVTdesign Boks Standları
  20. Excalibur Boks Standları
 4. Fotoğraflı Değerlendirme
 5. Güncel Değerlendirme
 6. Fırsat Ürünleri
 7. Renk
 8. Satıcı A-Z
Efsane TeslimatLütfen konum seçin.
Konum:
seçilmedi
DSACategoryId/60001546/2147483635/353044/370052/378389
Başa dön